iran
english

طراحی فضای سبز حیاط

طراحی فضای سبز حیاط

برای گذران زمان استراحت در یک محیط آرام در کنار خانواده تان ، بازی با کودکان در فضایی باز و امن، پذیرایی از مهمان‌ها در یک فضای آرام و رمانتیک و لذت بردن از زیبایی‌های اطراف دلیل اصلی طراحی فضای سبز میباشد یکی از مهم ترین طراحی ها برای فضای سبز داشتن علم کافی در زمینه چیدمان و استفاده مناسب از تمامی فضا و بخصوص گیاهانی است که در شرایط آب و هوایی مربوط به محیطی که طراحی شده بتواننند دوام بیاورند و از همه مهم تر توجهخ به خود ساختمانی است که میخواهید فضای سبز حیاطش را طراحی کنید زیرا باید متناسب با یکدیگر باشند .

طراحی فضای سبز حیاط

طراحی خلاقانه فضای سبز حیاط

طراحی خلاقانه فضای سبز حیاط

اگر به دنبال طراحی فضای سبز حیاط یا خانه خود هستید بد نیست بدانید طراحی این گونه فضا ها دارای یکسری اصول و قواعد است . یکی از این اصول و قواعد توجه به اصول رنگ شناسی است . منظور از اصول رنگ شناسی ، به کارگیری درست و صحیح از رنگ ها در جای مناسب است . اگر می خواهید حیاطی جذاب داشته باشید خلاقیت حرف اول را می زند . پس لازم دانستید چند مورد از طراحی های فضای سبز را برای شما به نمایش بگذاریم .

طراحی فضای سبز حیاط خانه

چند ایده جالب برای طراحی فضای سبز حیاط

استفاده از گل های قرمز در پس زمینه ی سفید ، یکی از ایده هاییست که در زیباسازی محوطه بسیار موثر است . سنگ های  ساحلی سفید که در کف سازی زیرین حوض مورد استفاده قرار گرفته اند زیبایی این بخش را چند برابر نموده است .
تنه های بریده شده درختان که با خرده سنگ های سفید قصد جلب توجه بیشتر را دارند .
استفاده از درختچه ها تاثیر مثبتی در زیبایی محوطه و حیاط  دارد .
طراحی باغچه در فضای مرکزی خانه باعث پیوند محیط بیرون و داخل شده است .
ترکیب سنگ های تزئینی با گیاهان سبز که در نهایت یک گل را نشان دهد.
استفاده از مصالح چوب ، گیاه و سنگ که ترکیب زیبایی را خلق کرده است .
ست کردن رنگ درب با گیاهان که جذایت ویژه ای به حیاط داده است .

طراحی فضای سبز حیاط ویلایی 

طراحی حیاط خانه ایرانی

آموزش طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز حیاط و باغچه ؛ تقریبا همه افرادی که صاحب منازل دارای حیاط هستند، به ایجاد فضای سبز و رسیدگی به آن اهمیت خاصی می دهند. حیاط منزل شما زمانی زیبا خواهد بود که برای طراحی جزء به جزء قسمت های آن فکر کرده باشید و همه چیز را طبق اصول و ایده های برتر پیش ببرید.
برای این که باغچه های منزل شما چشم نواز و دوست داشتنی به نظر برسند، لازم نیست یک متخصص طراحی منظر باشید و یا دوره های طراحی فضای سبز را گذرانده باشید. با اصول اولیه و ایده های جذاب و ساده نیز می توان به نتیجه ای مشابه رسید که شاید خیلی بیشتر با علایق شما همخوانی داشته باشد.
به خاطر داشته باشید که حیاط منزل شما اولین تاثیر را بر دیدگاه مهمانانی که به آن پای می گذارند، اعمال خواهد کرد. بنابراین، خیلی مهم است که همان اندازه که به طراحی نمای ساختمان و فضاهای داخلی منزل خود اهمیت می دهید، برای طراحی فضای سبز حیاط نیز وقت بگذارید و با حوصله به آن بپردازید. در این مطلب چندین ایده مختلف برای جذاب تر کردن فضای سبز حیاط منازل ویلایی و همچنین باغ های شخصی و تفریحی به شما معرفی خواهیم کرد که می توانید از آن ها برای داشتن فضای سبزی زیباتر الهام بگیرید.

استفاده از ایده های جالب برای طراحی فضای سبز حیاط

برای این که فضای حیاط منزل خود را به زیبایی تزیین کنید، می توانید از ایده های ساده و جالب بهره بگیرید. این ایده ها را می توانید با الهام گرفتن از روش های باغ آرایی و یا طبق سلیقه و نظر خود اجرا کنید. برای مثال، می توانید از لوازم قدیمی یا حتی وسایلی که دیگر قابل استفاده نیستند، برای این کار کمک بگیرید. این وسایل را با تغییر شکل یا قرار دادن در حالت های خاص می توانید به عنوان گلدان یا فضایی برای نگهداری گیاهان خود مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از باغ آرایی منحنی برای طراحی فضای سبز حیاط

طراحی فضای سبز حیاط خانه

فرم منحنی از فرم های جالبی است که می تواند برای باغ آرایی مورد استفاده قرار گیرد. شما می توانید چیدمان باغچه های حیاط خود را به گونه ای انجام دهید که فرم منحنی داشته باشند و در نتیجه مسیر رفت و آمد بین این باغچه ها را نیز به شکل منحنی درآوردید. اگر از فرم فعلی باغچه های خود خسته شده اید و می خواهید یک تحول بزرگ در حیاط خود ایجاد کنید، پیشنهاد می کنم از فرم منحنی برای شکل دادن به باغ کوچک منزل خود استفاده نمایید.

طراحی باغچه به صورت هندسی در طراحی فضای سبز حیاط

طراحی فضای سبز حیاط کوچک

فرم معمول و مرسوم باغ آرایی به سبک ایرانی، فرم مستطیلی است، اما شما می توانید از دیگر فرم های هندسی نیز برای ایجاد ظاهری متفاوت و جدید در فضای حیاط منزل خود بهره بگیرید. اگر مایل باشید، می توانید از چنیدن فرم هندسی که در تناسب بصری قرار می گیرند، در طراحی فضای سبز استفاده کنید. این ایده باعث می شود فضای باغ شما جذابیت بیشتری پیدا کند و هر قسمت آن حرف خاصی برای گفتن داشته باشد.
اگر می خواهید راه ورودی منزل خود را که از سمت در حیاط تا درب خانه ادامه دارد، به زیبایی تعریف کنید و در عین حال فضای خنکی در این مسیر داشته باشید، می توانید از گیاهان بالارونده استفاده کنید. این گیاهان به سادگی دور داربست هایی که تعریف کرده اید، پیچیده و سایه مناسبی برای محل مورد نظر شما به وجود می آورند. اگر از انواع گلدار و پرپشت استفاده کنید، می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و این مسیر را بسیار زیباتر و چشم نوازتر از آن چه هست، جلوه دهید.

طراحی کف حیاط در طراحی فضای سبز

کف حیاط منزل خود را به همان شکل که هست رها نکنید. ظاهر حیاط منزل شما و فضای سبزی که در محوطه در نظر گرفته اید، تا حد زیادی به آن چه بر کف حیاط می گذرد، وابسته است. به همین خاطر است که نباید کف حیاط را بی توجه بگذارید. شما می توانید از تخته سنگ های بزرگ یا دیگر کفپوش های مناسب برای به کارگیری در فضای حیاط استفاده کنید و به این شکل مسیرهای رفت و آمد در حیاط را تعریف نمایید. سایر قسمت ها را نیز می توانید با سنگ ریزه پر کنید.

در طراحی فضای سبز حیاط یک قسمت را برای قدم زدن طراحی کنید

این خیلی مهم است که حتی در باغ های کوچک و همچنین در لا به لای باغچه های حیاط منزل خود فضاهایی برای قدم زدن و گشت در میان درختان داشته باشید. مسلما هیچ کس مایل نیست برای گشت و گذار در حیاط خانه اش پا در گل و لای بگذارد، پس احتمالا شما هم به اهمیت این موضوع پی برده اید که تعریف مسیرهای مشخص به منظور ایجاد امکان قدم زدن در فضای باغ شخصی لازم است. این مسیر را می توان با استفاده از هر نوع کفپوشی ایجاد کرد.

استفاده از گیاهان متنوع در طراحی فضای سبز حیاط

طراحی باغچه در حیاط منزل

اسطوخودوس گیاهی است که هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ عطر خوش و خواص درمانی منحصر به فردی که دارد، بی نظیر شناخته می شود. این گیاه در بسیاری از متدهای ایجاد آرامش و زیبایی کاربرد دارد. اگر می خواهید فضای باغچه و حیاط خود را زیبا و آرامش بخش کنید و از خصوصیات منحصر به فرد اسطوخودوس بهره مند شوید، می توانید قسمتی از محل کاشت گیاهان را به این گیاه استثنایی اختصاص دهید. اسطوخوددوس می تواند خواص درمانی نیز داشته باشد و در نتیجه با چیدن شاخه های آن از مزیت های دیگر این گیاه نیز بهره خواهید برد.

طراحی فضای استراحت در طراحی فضای سبز حیاط

حیاطی که در آن فضایی برای نشستن و استراحت در نظر گرفته نشده باشد، مطمئنا چیزی کم خواهد داشت. این مسئله به خصوص برای ما ایرانی ها که علاقه زیادی به گذراندن وقت در فضای باز و میان درختان و گل ها داریم، اهمیت بیشتری دارد. به همین دلیل است که کمتر خانه ای با حیاط وجود دارد که چنین فضایی در آن دیده نشود. برای داشتن چنین فضایی یک میز کوچک با تعدادی صندلی کفایت می کند، اما در صورتی که تمایل دارید فضای مذکور زیباتر به نظر برسد، بهتر است روی طراحی آن فکر کنید.

طراحی ورودی در خانه

ورودی منزل شما می تواند تعریف کننده زیبایی آن باشد و در اولین نگاه مورد توجه قرار می گیرد، پس باید به طراحی آن توجه داشته باشید. ایجاد فضای سبز می تواند گزینه مناسبی برای تعریف ورودی منزل باشد که نسبت به بسیاری از روش های دیگر به صرفه تر بوده و جذابیت خاصی نیز دارد. تعریف فضای سبز در اطراف مسیر ورودی حیاط که به سمت خانه می رود، باید به صورتی انجام شود که راه را کاملا مشخص کرده و آن را شاخص و چشم نواز جلوه دهد.

استفاده از آلاچیق در طراحی فضای سبز حیاط

آلاچیق ها فضاهای جالب و دلچسبی برای گذراندن وقت در حیاط و خصوصا در میان درختان هستند. اگر به دنبال بهانه ای هستید تا همه عصرهای خود را در هوای آزاد و محیط زیبای حیاط سرسبز خود بگذرانید و نمی خواهید هیچ عاملی مثل بارش باران و آفتاب شدید، مانع تان شود، آلاچیق را امتحان کنید. سعی کنید فضای ساخت آلاچیق خود را جایی در نظر بگیرید که چشم انداز زیبایی در مقابل خود داشته باشد و در زیباترین قسمت حیاط واقع شده باشد.

یک گوشه دنج برای خود داشته باشید

بسیاری از افراد علاقه دارند در حیاط منزل خود فضایی را به انجام کارهای دلخواه خود اختصاص دهند. این فضا می تواند یک گوشه دنج برای غذا دادن به حیوانات، آب دادن گل ها، خواندن کتاب و روزنامه، ساخت وسایل تزیینی و یا کارهای دیگری باشد که شما به انجام آن ها علاقه دارید و مایل هستید در فضای مناسبی به آن ها بپردازید. داشتن یک گوشه دنج با فضای خصوصی که دقیقا مطابق سلیق شما طراحی شده است، می تواند به جالب ترین ویژگی حیاط منزل تان تبدیل شود.

طراحی فضای سبز حیاط کوچک

در صورتی که حیاط خانه شما کوچک است و میخواهید فضای دلنشین را برای خود و عزیزاتان فراهم کنید نگران نباشید حتی در صورت کوچک بودن ما میتوانید به شما کمک کنیم و با استفاده از طراحی و اجرای متناسب با محیط خانه شما فضای زیبا و دلنشینی را برای شما فراهم کنیم

طراحی فضای سبز حیاط آپارتمان

طراحی فضای سبز حیاط خانه کوچک

طراحی فضای سبز حیاط آپارتمان

طراحی فضای سبز ویلا در تهران
طراحی فضای سبز در کرج