iran
english

طراحی فضای سبز ویلا

یکی از مهم ترین اقداماتی که برای زیباسازی فضای بیرونی ویلاها انجام می گیرد، طراحی فضای سبز است. یه این معنا که یک قسمت یا تمام محوطه ی بیرونی ویلا را با استفاده از چمن، درخت و گل و گیاه و سایر عناصر دیگر آراسته می شود. برخلاف فضاهای شهری که خبری از فضای سبز آن‌چنانی در داخل خانه‌ها و واحد‌های مسکونی نیست، در ویلاهای داخل و خارج از شهر طراحی فضای سبز یکی از مهم‌ترین المان‌های طراحی و ساخت به شمار می‌رود. 
فضای سبز ویلا یک فرایند برنامه ریزی شده برای ایجاد تغییرات فیزیکی در محیط و منظر است. این فرآیند منجر به خلق فضاهایی با حس مثبت و فرح بخش در ویلا می‌شود. برای خلق این چنین مکان‌هایی در طراحی فضای سبز، از عناصر گیاهی به عنوان المان‌های بصری استفاده می شود. 

طراحی فضای سبز ویلا در شمال

ایران کشور پهناوری است که دارای آب و هوای چهار فصل می باشد. این امر سبب شده که این کشور از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار شود. از این رو در مناطق خارج از شهر به خصوص در شمال کشور که بسیاری از افراد به ساخت ویلاها در متراژ‌های زیاد روی آورده‌اند، طراحی فضای سبز یک المان‌ مهم برای ویلا تلقی می‌شود. 
برای آنکه بین ساختمان مسکونی ویلا و فضای سبز آن ارتباط و هماهنگی جالبی برقرار شود، باید یک سری اصول و استاندارد را در طراحی فضای سبز این فضا رعایت کرد. یکی از مهم ترین این اصول، اصل وحدت می باشد. چشم انداز ویلا باید سبک و معماری خانه را نشان دهد. به عبارت دیگر وحدت در طراحی فضای سبز نشان دهنده تکرار و ثبات یک طرح است.
تکرار عناصری مانند گیاهان و وسایل تزئینی در طراحی فضای سبز باعث به وجود آمدن حس وحدت در طراحی می‌شود. علاوه بر این قرار دادن عناصر گوناگون در یک فضای سبز در کنار یکدیگر برای ایجاد یک واحد یا مضمون مشترک به شکل گیری وحدت منجر می شود.

 

طراحی فضای سبز ویلا
 

طراحی فضای سبز در مقیاس کوچک

طراحی فضای سبز در ویلاهایی با مقیاس‌های کوچک، باید مبتنی بر راحتی، زیبایی، دوام و صرفه اقتصادی باشد. طراحی منظر به عنوان بخشی از طراحی فضای سبز، با بهبود کیفیت کالبدی محیط زیست سر و کار دارد. هر فضای سبزی جزیی از طبیعت محسوب می شود. از این رو، توجه به کل مجموعه از این نظر اهمیت دارد که بتوان در مورد جز طرح ریزی انجام داد. 

طراحی فضای سبز باغ ایرانی

یکی از خدماتی که به شدت به مهارت و دانش نیاز دارد، طراحی فضای سبز برای ویلاها و سایر اماکن است. در واقع می‌توان گفت طراحی و اجرای فضای سبز، تلفیق علم، هنر و باغبانی است و کمتر کسی پیدا می‌شود تمامی این مهارت‌ها را یک جا داشته باشد. اکنون اگر برای اجرای فضای سبز به دنبال یک طراح و مجری فضای سبز می‌گردید، این امر را به تیم تخصصی باغ ایرانی بسپارید.