iran
english
9395e8e8172641d9bfb561627b6d2063

طراحی فضای سبز

عبارت فضای سبز از نیم قرن پیش مفهوم جدی تری به خود گرفت و بصورت اصولی و تخصصی به آن پرداخته شد . بعضی از مهندسین فضای سبز آنرا اینگونه تعریف می کنند : 
« فضای سبز ، بخشی از فضاهای باز است كـه عرصـه هـای طبیعـی یـا مـصنوعی آن، تحـت اسـتقرار درختـان، درختچه ها، گلها، چمن ها و سایر گیاهانی است كه براساس نظارت و مدیریت انسان، با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصصهای مرتبط به آن، برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراكز جمعیتی غیر روستایی، حفظ، نگهداری و یـا احـداث میشوند »

طراحی فضای سبز به مفهموم برنامه ریزی و تحلیل و استفاده ازمنابع محیط زیست برای ایجاد جلوه های سبز و گیاهی به منظور زیباسازی می باشد . متخصصان طراحی فضای سبز در جهت همکاری با نهادهای مختلف از جمله: معماری، برنامه ریزی شهری و مهندسی عمران، میتوانند ایفا كننده نقش مهمی در حمایت از محیط زیست باشـند .طراحی فضای سبز علاوه بر ایجاد زیبایی و رفع نیاز امروزه انسان ها در بقای محیط زیست و آینده زمین نیز تاثیر مطلوب می گذارد به گونه ای که با کاشت گل و گیاه از فرسایش خاک جلوگیری می شود و با تولید اکسیژن توسط درختان و گیاهان ، آلودگی هوا کاهش پیدا می کند . 

طراحی فضای سبز با المان های مختلف

برای طراحی و اجرای فضای سبز می توان از عناصر مختلف طبیعی و یا ساخته شده توسط دست بشر استفاده نمود که عبارتند از :

طراحی فضای سبز با آبنما 

طراحی فضای سبزبا آبنما

 

آبنما نوعی سازه می باشد که ابتدا در سطح میادین و شهرها استفاده می شد و بعد به حیاط ها و خانه ها راه پیدا کرد . این سازه های زیبا در نوع های متفاوتی وجود دارند که با توجه به سبک  فضای سبز و سلیقه شخصی افراد می توان از آن ها استفاده کرد . استفاده از فواره ها در آبنما ها فضایی طبیعی و زیبا ایجاد می نماید . از سبک های مختلف آبنما می توان به آبنماهای مدرن ، کلاسیک ، شیشه ای ، سنگی و … اشاره کرد . نکته مهم در رابطه با آبنماها اینست که بصورت مدار طراحی شده است . بدین معنی که جریان آب بصورت متناوب صورت می گیرد و از هدر رفتن حتی قطره ای آب جلوگیری شده است . 

طراحی فضای سبز با آلاچیق

طراحی فضای سبزبا آلاچیق
آلاچیق ها انواع متفاوتی دارند و از آن ها هم در فضای شهری و هم در طراحی فضای سبز شخصی استفاده می شود . آلاچیق های چوبی ، آلاچیق های فلزی ، آلاچیق های چادری یا بادبانی و … از انواع آلاچیق هستند . آلاچیق ها فضایی دوستانه در دل فضای باز ایجاد می نمایند که از افراد حاضر در داخل آلاچیق در مقابل باد و باران و تابش آفتاب محافظت می نمایند . یکی از بهترین المان های مورد استفاده در طراحی فضای سبز استفاده از آلاچیق می باشد .  

طراحی فضای سبز با مبلمان فضای باز

در فصل تابستان و بهار که هوای مطبوع فضای باز، افراد را به طبیعت می کشاند استفاده از مبلمان فضای باز که در سطح شهر با عنوان مبلمان شهری شناخته می شود می تواند خالی از لطف نباشد .امروزه به قدری استفاده از طبیعت مهم و مطرح می باشد که هر روزه از طریق رسانه ها  به استفاده از فضای باز و رفتن به دل طبیعت توصیه می شود . مبلمان فضای باز انواع مختلفی دارد که عبارتند از مبلمان حصیری ، مبلمان فلزی ، مبلمان های تابی و … می توان از سایبان های زیبا و در جنسهای مختلف برای در امان ماندن از آفتاب و باران در هنگام استراحت روی این مبلمان ها استفاده نمود .
 
طراحی فضای سبزبا مبلمان

طراحی فضای سبز با دیوار سبز

دیوار سبز یا  GREEN WALL یک المان تشکیل شده از پوشش گیاهی است که هم در فضای آزاد و هم در داخل فضای بسته قابل استفاده می باشد . این المان زیبا سازی در کنار دیوار بصورت عمودی سطحی گیاهی به وجود می آورد که بسیار زیبا و دیدنی است . دیوار سبز یکی از نوین ترین عناصر طراحی فضای سبز می باشد که امروزه راه به خانه ها نیز پیدا کرده است و با مکانیزم آبیاری جدید نیاز به رسیدگی چندانی نیز ندارد . غیر از اینکه باید گاهی کود دهی و هرس گیاهان را انجام داد .
 
دیوار سبز

طراحی فضای سبز با فلاورباکس ، گیاهان و درختان

اساس طراحی فضای سبز استفاده از گیاهان و درختان می باشد . در دنیای مدرن امروزی بسیاری از فضاهای شهر با فلاورباکس های متفاوت طراحی شده است . فلاورباکس جعبه ای با جنس های مختلف می باشد که درون آن با خاک پر شده و گل های مختلف داخل آن تعبیه شده . از فلاورباکس ها برای زیبایی و استفاده از گیاهان در فضاهایی فاقد حاصلخیزی خاک و یا مکان هایی که کمبود فضا وجود دارد استفاده می شود  . فلاورباکس ها حتی در حیاط ، تراس ، باغ و … قابل استفاده هستند و در طراحی فضای سبز نقش برجسته ای دارند . 
 
طراحی فضای سبز
 

طراحی فضای سبز با کفپوش ها

کفپوش ها انواع مختلفی دارند ودر طراحی فضای سبز استفاده های متفاوتی دارند . کفپوش های چمن که نوعی کفپوش کلاسیک محسوب می شود که چمن مورد استفاده می تواند مصنوعی و یا طبیعی باشد . کفپوش های سنگی و بتنی ، چوبی ، ترکیبی و …با توجه به نوع کاربری فضای سبز می توان از کفپوش های مناسب با آن فضا استفاده نمود . تنوع کفپوش های فضای باز به قدری زیاد است که در جای جای شهر و حیاط ویلاها تنوع زیادی به چشم می خورد .
طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز با برکه های مصنوعی

یکی از زیباترین المانهای زیبا سازی برکه می باشد . برکه ها در باغ و فضای سبز ، طبیعت و چشمه ها را تداعی می کنند . معمولا روی این برکه ها از پل های چوبی استفاده می شود و زیبایی آنرا دو چندان می کند . استفاده از ماهی های قرمز و زیبا دربرکه ها طراحی فضای سبز ما را تکمیل تر میکند و برکه با فضای سبزی که در اطرافش به وجود می آید محلی برای استراحت و دریافت انرژی مثبت و آرامش می باشد .
طراحی فضای سبز با مجسمه های باغی ، گابیون و انواع سنگ و صخره
سنگ ها از دل طبیعت به دست می آید و به همین دلیل با فضای سبز هماهنگی خیلی زیادی دارد . استفاده از سنگ در طراحی فضای سبز بسیار مرسوم است و هر روز المان های جدیدی با محوریت سنگ طراحی می شوند . گابیون ها در فضای سبز شهری و باغ ها استفاده های تزئینی دارند. همچنین مجسمه های مختلف که در میادین زیاد به چشم می خورند و در حوض ها و آبنماها قابل رویت هستند . بسیاری از مردم از حضور سنگ ها در فضای سبز لذت می برند . بخصوص در دل چشمه ها و کوهها . 
طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز با نورپردازی

نور پردازی فضای سبز ، در تاریکی و شب معنا و مفهوم بیشتری پیدا می کند . زمانیکه ما در باغ خود در شب قدم بر میداریم اگر نورپردازی وجود نداشته باشد ما نمای باغ را مشاهده نمیکنیم و با استفاده از چراغ های زیبا و نورپردازی باغ می توانیم زیبایی باغ را دوچندان نماییم. در سطح شهر نیز نورپردازی نقش بسزایی دارد بگونه ای که بزرگترین نقاط توریستی جهان نورپردازی های متمایز و بی نظیری دارند . حتی نور پردازی استخرها و آلاچیق ها زیبایی ویژه ای به فضای سبز خواهد بخشید .
 
96f31736ba9542058adb0cc00e86fd08