محوطه سازی ویلا

در بدو ورود به یک ویلا، اولین چیزی که نظر مخاطب را به خود جلب می کند، میزان ظرافت و خلافیتی است که در طراحی و محوطه سازی ویلا به کار گرفته شده است. بنابراین برای محوطه سازی ویلا به شکل اصولی، نیاز به برنامه ریزی دقیق و یک طراحی الهام گرفته از مفهوم معماری مناظر داریم. گاهی اوقات افراد محوطه سازی ویلا را با طراحی فضای سبز اشتیاه می گیرند. اگرچه این دو مفهوم با یکدیگر بیگانه نیستند؛ اما محوطه سازی باغ ویلا، مفهومی گسترده تر از طراحی فضای سبز ویلا دارد و موارد بیشتری را نظیر طراحی سنگفرش، احداث استخر، طراحی آبنما و پیاده سازی روف گاردن در بر می گیرد.

اگر به اصل مفهوم و رویکرد پایداری در محوطه سازی ویلای خود پایبند باشید، می توانید محیطی مساعد که پاسخگوی نیاز همه افراد خانواده شما است، اجرا کنید. این مطلب، دیدگاهی مفهومی در مورد جنبه های مهم طراحی منظر در خانه های ویلایی در مناطق شهری و حومه شهر ارائه می دهد. در مناطق شهری، افزودن محوطه سازی زیبا با فضای سبز بیشتر به ارزش محیط زیست می افزاید. همچنین طراحی منظر بر قیمت و ارزش یک ملک تأثیر می گذارد و پایداری محیط زندگی را افزایش می دهد.

محوطه سازی ویلا مدرن و لاکچری باغ ایرانی

چرا محوطه سازی فضای بیرونی ویلا مهم است؟

معماری منظر در حال تغییر شکل ظاهری جوامع مسکونی است و این کار را محوطه سازی انجام می دهد. با محوطه سازی فضای بیرونی خود، می توانید چهره ویلای خود را به شکلی خلاقانه و البته کاربردی تغییر دهید. چمن کاری، درخت کاری، کاشت گل ها و گیاهانی سازگار با اقلیم منطقه، ساخت سنگفرش هایی با چشم‌ اندازه بی ‌عیب و نقص، طراحی و ساخت آبنما، اجرای روف گاردن و نورپردازی فضای خارجی، تمام کارهایی است که در محوطه سازی ویلا مدیریت و برنامه ریزی می شود. بنابراین بسیار مهم است که از افرادی متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. اینگونه، هر زمان که پنجره ویلای مدرن خود را باز می کنید، با ردیف درختان و گل هایی مواجه می شوید که راه سنگفرش ویلای شما را محسور کرده اند و صرف نظر از فصل حاکم، از شما استقبال می ‌کنند! ماهیت معماری منظر در محوطه سازی ویلا، برقراری یک تعادل مناسب بین آنچه طبیعت به ما می دهد و آنچه انسان آن را به آن تبدیل می کند است، که این روزها بخشی جدایی ناپذیر از جوامع شهری می باشد. انجام محوطه سازی ویلا، علاوه بر بالاتر رفتن ارزش ملک تان، مزایای بسیاری را ارائه می دهد.

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از متریال نامناسب برای محوطه سازیفضای بیرونی ویلا می تواند ارزش ویلا را تا حد زیادی کاهش دهد. در واقع شما باید از متریالی برای محوطه سازی ویلای خود استفاده کنید که ارزش ویلایتان ر چند برابر کند و زمانی که قصد فروش ویلا را پیدا کردید بتوانید هزینه های انجام شده را جبران نمایید.

مزایای محوطه سازی ویلا

همانطور که در بخش پیشین به این موضوع اشاره کردیم، محوطه سازی ویلا مزایای بسیاری دارد که در اینجا به آن می پردازیم:

تقویت حس زیبایی شناسی در فضا

به طور کلی، محوطه سازی ویلا، فضای کلی شما را زیبا می کند. چرا که با شکوفایی گل ها در تمام اوقات سال و تغییر رنگ چشم انداز با هر فصل، جذابیت بصری ساکنان را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده اند که فضای سبز باعث کاهش اضطراب، بهبود سلامت روان و کاهش سطح استرس می شود. به سلامت و تندرستی کلی می افزاید. فضای سبز همچنین می تواند تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی ساکنان داشته باشد.

کمک به دفع تاثیرات آلودگی هوا

یکی دیگر از مزایای محوطه سازی ویلا باغ، ایجاد تعادل اکولوژیکی در جوامع مسکونی است. فضای سبز فراوان در اطراف شما به خنک نگه داشتن محیط اطراف شما کمک می کند زیرا آن ها در طول تعرق، آب خود را از دست می دهند که باعث خنک شدن هوای اطراف گیاهان می شود و آن را تمیز و تازه می کند. بنابراین گیاهان و چمن گزینه بهتری نسبت به سیمان، آسفالت یا حتی خاک هستند؛ زیرا گرمای تابشی را کاهش می دهند و در نتیجه دما را پایین می آورند.

شما از ماندن در محیطی بدون آلودگی لذت می برید زیرا گیاهان با جذب گرد و غبار، ذرات دود و سایر آلاینده ها کیفیت هوای اطراف خانه شما را بهبود می بخشند و اکسیژن تولید می کنند. طراحی ویلا با محوطه سازی خوب با پردازش نور طبیعی فراوان، سایه اندازی گسترده، راه های صرفه جویی در انرژی، برداشت آب باران، ذخایر کمپوست و غیره، روشی عالی برای دفع تاثیرات آلودگی هوا است.

ایجاد فضایی مناسب برای تفریح کودکان

همانطور که بزرگسالان از بودن در فضای بیرونی ویلا لذت می برند و در استخر به شنا کردن می پردازند و یا مشغول گرفتن حمام آفتاب هستند، کودکان نیز می توانند در فضایی امن و بهینه شده، به بازی و تفریح بپردازند. بنابراین اجرای یک محوطه سازی صحیح و اصولی، فضای کافی را برای بازی و تفریح کودکان فراهم می کند. در صورتی که فضای نسبتا وسیعی داشته باشید، حتی شما می توانید با اضافه نمودن چند وسیله بازی مانند تاب و سرسره و الاکلنگ، یک پارک کوچک برای کودکان خود بسازید. اگر در خانواده خود افراد سالمند هم دارید، می توانید با قرار دادن چند وسیله ورزشی، اسباب سرگرمی و تحرک آن ها را نیز فراهم کنید.

به طور کلی محوطه سازی ویلا از آن حیث اهمیت دارد که کودکان می توانند در مورد تنوع زیستی بیشتر بیاموزند؛ زیرا فضای سبز، بوته ها، چمن و گیاهان می توانند به ترویج زیستگاه پرندگان، پروانه ها، حشرات کمک کنند که برای محیط زیست مفید است.

اصول طراحی محوطه سازی ویلا

امروزه بیش از هر زمان دیگری فضای سبز باغ، به بخشی جدایی ناپذیر از خانه تبدیل شده است. طراحی محوطه سازی ویلا باید به گونه ای باشد که با فضای داخلی، پیوندی همگون ایجاد کند. بنابراین باید به تمامی اصولی که راجع به طراحی داخلی ویلا پایبند هستیم، در طراحی محوطه بیرونی نیز پایبند باشیم. چرا که فضای بیرونی مانند هر اتاق در خانه، از این قاعده مستثنی نیست و از روند های دکوراسیون داخلی پیروی می کند. یک ویلای محوطه سازی شده، بُعد جدیدی را به لحظات استراحت و تفریح شما اضافه می کند. با ترکیب دو عنصر طراحی مجلل و رفاه ساکنین، پتانسیل کامل خود را آشکار می کند و به پناهگاهی سبز و سرشار از آرامش تبدیل می شود.

اما شاید از خود بپرسید که اصول اولیه طراحی منظر در محوطه سازی ویلا چیست؟ زمانی که در حال ایده پردازی و برنامه ریزی برای طراحی محوطه خارجی ویلا هستید، باید اصول اولیه طراحی منظر را بدانید. درک این اصول، خلاقیت شما را افزایش می دهد و در عین حال به شما کمک می کند تا ایده های جدیدی خلق کنید. یک طراحی منظره عالی در چشم هنرمند نهفته است و این 8 اصل اساسی طراحی منظره نه تنها خلاقیت شما را تقویت می کند، بلکه تضمین می کند که عناصر در فضای شما، تعادل و هماهنگی کامل داشته باشند. در ادامه با 8 اصل اساسی در طراحی محوطه ویلا آشنا می شویم.

وحدت

وحدت یک اصل اساسی در محوطه سازی ویلا است و تکرار و ثبات یک طرح را نشان می دهد. از عنصر تکرار برای ایجاد وحدت در طراحی شما به وسیله تکرار عناصر مشابه که شامل گیاهان و دکور در منظره است، استفاده می شود. سازگاری برای ایجاد وحدت با برازش عناصر مختلف یک منظره در کنار هم برای ایجاد یک واحد یا موضوع مشترک استفاده می گردد.

تعادل

تعادل به سادگی یک احساس برابری است. دو نوع تعادل در طراحی وجود دارد: تعادل متقارن و تعادل نامتقارن. در تعادل متقارن، دو طرف منظره یکسان هستند، در حالی که در تعادل نامتقارن، ترکیب منظره با استفاده از عناصر و اشیاء مختلف که وزن خیالی تقریباً مشابهی دارند، متعادل می‌ شود.

کنتراست و هارمونی

کنتراست به برجسته کردن عناصر خاصی در طراحی محوطه سازی ویلای شما کمک می کند، در حالی که هارمونی به عناصر موجود در ترکیب منظره کمک می کند تا یکپارچه به نظر برسند. عناصر متضاد وقتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند توجه بیننده را به خود جلب می کنند. تضاد و هارمونی با کنار هم قرار دادن هر عنصر هنری یا استفاده از رنگ های مکمل در کنار هم به دست می آید.

رنگ

رنگ به طراحی منظره شما بعد زندگی واقعی می دهد. رنگ های گرم (مثلاً قرمز و نارنجی) به نظر می رسد که به سمت شما پیش می روند و باعث می شوند یک شی نزدیکتر به نظر برسد. در حالی که به نظر می رسد رنگ های سرد مانند آبی و سبز از شما دور می شوند. آبی و سبز برای ایجاد چشم انداز در طراحی محوطه بیرونی ویلا استفاده می شود.

انتقال

انتقال صرفاً یک تغییر تدریجی است. انتقال در طراحی منظره با تغییر تدریجی اندازه گیاه یا شدت رنگ نشان داده می شود. انتقال همچنین می تواند برای بافت، شکل شاخ و برگ و اندازه عناصر مختلف اعمال شود.

خط

خط مادر همه عناصر در طراحی منظر است. خطوط تقریباً در همه جا از جمله ایجاد تخت، ورودی، گذرگاه، بافت و پرسپکتیو استفاده می شوند. همچنین از خطوط برای ایجاد توهم عمق و فاصله استفاده می شود.

نسبت

تناسب به اندازه یک عنصر نسبت به عنصر دیگر اشاره دارد. در بین 8 اصل طراحی و محوطه سازی ویلا، این بارزترین اصل است؛ که البته نیاز به برنامه ریزی و تفکر بیشتری دارد. باید اطمینان حاصل شود که همه عناصر در طراحی منظر دارای تناسب مناسب هستند.

تکرار

تکرار رابطه مستقیم با وحدت دارد. داشتن چندین عنصر و فرم در یک باغ خوب است، اما تکرار همان عناصر به طراحی شما جلوه های مختلفی می دهد. بسیاری از اشیاء که به هم مرتبط نیستند می توانند طراحی شما را برنامه ریزی نشده و به هم ریخته نشان دهند. همچنین، از یک عنصر در محوطه سازی ویلای خود بیش از حد استفاده نکنید؛ زیرا استفاده بیش از حد از یک عنصر می تواند طراحی شما را خسته کننده، غیر جالب و یکنواخت کند.

در نتیجه با این 8 اصل اساسی طراحی منظر، طراحی محوطه سازی ویلاباغ می تواند راه خوبی برای آزادسازی خلاقیت شما باشد. استفاده از رنگ ها، کنتراست و خطوط همگی می توانند بر طراحی منظره شما تأثیر بگذارند. وقتی تصمیم به ایجاد یک منظره جدید می گیرید یا می خواهید منظره فعلی ‌تان را زیبا می ‌کنید، کارشناسان ما در مجموعه آی آر گاردن می‌دانند چگونه طراحی را ترکیب کنند تا فضایی کاربردی را به شما ارائه دهند که از نظر بصری نیز دلپذیر است.

گروه معماری باغ ایرانی به کمک تیم باتجربه ی خود می تواند پس از بازدید از محل ویلای شما عزیزان و انجام بررسی های لازم برای انجام محوطه سازی ویلا، یک طراحی عالی را برای اجرای محوطه سازی ویلای شما انجام دهد. در واقع شرکت باغ ایرانی در هنگام طراحی محوطه سازی ویلا اصول و نکاتی را در نظر می گیرد تا بتواند ارزش ویلای مورد نظر را تا حد زیادی افزایش دهد. برای مثال این گروه پس از مشخص کردن المان مورد نظر مانند آلاچیق، استخر و … اقدام به تعیین محل قرارگیری و ساخت المان ها می کند و پس از آن برای تهیه ی متریال مورد نیاز با کارفرما مشورت کرده و مناسب ترین متریال را تهیه می نماید.

شرکت باغ ایرانی تمامی خدمات خود را بین 3 تا 12 ماه گارانتی می کند به طوریکه در صورت آسیب دیدن متریال استفاده شده در محوطه سازی ویلا تا یک ماه اول به صورت کاملا رایگان تعمیر و جایگزین می شود و پس از آن تا مدت زمان گارانتی برای بازسازی فقط هزینه ی بازدید گرفته می شود.

مراحل اجرای محوطه سازی ویلا

مراحل اجرای محوطه سازی ویلا، شامل موارد زیر است:

انتخاب خاک مناسب

برای اینکه یک پروژه محوطه سازی فوق العاده تکمیل شود، باید چندین عنصر و الگوریتم در دسترس باشد. یکی از اصول اساسی برای یک منطقه زیبا و پر از گل و گیاه، انتخاب خاک مناسب برای رشد و نمو گیاهان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مصالح ساختمانی مرغوب

شناسایی و انتخاب مصالح مناسب و مورد نیاز برای طراحی یک پروژه محوطه سازی ویلا، یکی از اساسی ترین مسائل در طراحی محوطه سازی و فضای سبز است. آشنایی با متریال و کاربرد آن ها به شما کمک می کند که بدانید چگونه هر قسمت از پروژه و ساختمان را طراحی و ایجاد کنید که از بالاترین کیفیت برخوردار باشد و از هر نظر پروژه بهتری را ارائه دهید.

انتخاب عناصر سازه ای

برای پیاده سازی عناصر در پروژه بنا به درخواست مشتری می توان از گزینه های مختلفی استفاده کرد. مانند آبنما، آلاچیق، حوض، استخر، پاسیو، باربیکیو و غیره.

  • آبنما

یکی از محبوب ترین عناصر طراحی محوطه سازی ویلایی، اخیراً عنصر آبشار است. ساخت این المان با مواد مختلف امکان پذیر است و زیبایی فوق العاده ای به ناحیه مورد نظر می دهد. مهم ترین مواردی که در ساخت این المان مورد توجه قرار می گیرد، سهولت در نگهداری و عایق کاری، نشت آب، صدای مناسب محیط و روشنایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

  • حوضچه

فضایی که آب در آن ثابت بماند و جریان نداشته باشد، حوض نامیده می شود. حوض در محوطه سازی و طراحی فضای سبز به عنوان ابزاری برای آرامش استفاده می شود. علاوه بر زیبایی می توان از عنصر حوضچه به عنوان منبعی برای ذخیره آب مورد نیاز گیاهان استفاده کرد و یا از آن برای پرورش گیاهان آبزی استفاده کرد که جذابیت خاصی به پروژه می بخشد.

  • استخر

یکی از سرگرم کننده ترین تفریحات شنا است که برای سلامتی شما بسیار مفید است. در گذشته که خانه ها بزرگتر بودند و معمولاً دارای حیاط بودند، بیشتر خانه ها دارای استخر بودند. اما امروزه با افزایش تعداد آپارتمان ها و نبود حیاط اختصاصی برای مردم به ندرت می توان چنین چیزی را مشاهده کرد. اما هنوز هم کسانی که خانه هایی با فضای باز دارند. اغلب در حیاط خلوت خود استخر دارند. استفاده از این عنصر از نظر نگهداری، تصفیه و آب بندی یکی از تخصصی ترین عناصر در طراحی منظر و فضای سبز است.

  • کفپوش

یکی دیگر از چشمگیرترین و جذاب ترین طرح های محوطه سازی، کف سازی در محوطه سازی است. کف سازی بخشی از فرآیند محوطه سازی ویلا است که نقش مهمی در هدایت بخش های مختلف و زیبا دارد. استفاده از مواد با کیفیت و مناسب در بخش کفپوش از نظر استحکام، زیبایی و غیره بسیار حائز اهمیت است.

  • مسیر سنگ طبیعی

ایجاد مسیر سنگ طبیعی با طراحی زیبا، ممکن است ساده به نظر برسد، اما بسیاری از مردم این کار را چالش برانگیز می دانند. دانستن اساسی ترین و مهم ترین عناصر یک طراحی محوطه سازی ویلا می تواند به اهداف شما کمک کند. همچنین مهم است که با یک متخصص محوطه سازی هماهنگ شوید تا بتواند به شما در اجرای محوطه ای که سال ها آرزویش را داشتید، کمک کند.

بافت گیاهی سازگار با منطقه ویلا

این روزها تاثیر فضای سبز بر روحیه و سلامت مردم امری بدیهی و غیرقابل انکار است. برای داشتن جامعه ای بانشاط و با روحیه باید به موضوع محوطه سازی ویلا و فضای سبز در مناطق مسکونی توجه بیشتری شود. توجه به مسائلی از جمله پوشش گیاهی این پروژه ها در ارتباط با اقلیم آن منطقه و شهر برای جلوگیری از هدر رفت منابع مالی و غیر مالی شهر حائز اهمیت است. در این بخش می خواهیم تا راجع به اهمیت گیاهان در محوطه سازی ویلا توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا فضاهای زیباتری را در اطراف خود ایجاد کنید.

در طراحی منظر یا محوطه سازی ویلا، حضور گیاهان مختلف و متنوع همیشه احساس می شود، زیرا این گیاهان به شدت بر روحیه افراد و زیبایی محیط تاثیر می گذارند. گیاهان در معرض شرایط ژنتیکی، ارثی و اکولوژیکی مانند تغییرات دما، رطوبت، بارندگی، طول و کوتاهی شب و روز، روزهای آفتابی و ابری و مواردی هستند که باید در طراحی های محوطه سازی و فضای سبز مورد توجه قرار گیرند. قسمت های مهم طراحی منظر و فضای سبز که باعث جذابیت پروژه می شود عبارتند از: گلدان و درختکاری، باربیکیو، ایوان، آبنما، استخر، نهر و … که استفاده از این موارد به بهتر شدن طراحی کمک می کند. یکی از ویژگی های مهم محوطه سازی باغ ویلا و فضای سبز، طراحی و ایجاد فضایی صمیمی، دلنشین، جذاب و الهام بخش است. این موارد به طور قابل توجهی احساس و هیجان خوبی را در کاربران ایجاد می کند. طراحی پلان های متناسب با ویلا یا ساختمان مانند ایجاد فضایی در پشت بام یا اطراف محل مورد نظر باعث جذابیت بیشتر آن می شود.

استاندارد و ایمنی در محوطه سازی ویلا

امروزه معمولاً افراد ترجیح می دهند یک ساختمان ویلایی بسیار زیبا داشته باشند. بنابراین محوطه سازی ویلاها رو به افزایش است. در محوطه سازی باغ ها و ویلاها علاوه بر زیبایی و جذابیت پروژه باید به استاندارد و ایمنی آن نیز توجه شود. برای دلپذیر و جذابیت بیشتر حیاط ویلا باید از حالت های خاص و فوق العاده در طراحی استفاده کرد. تا از قدم زدن در حیاط و تماشای گل و گیاه باغچه خسته نشوید.

در نتیجه، برای برخورداری از حداکثر استفاده در طراحی محوطه سازی ویلایی، می توان از تجربیات کشورهای دیگر استفاده کرد، از جمله اقدامات موثری که از دیوارهای ساختمان برای کاشت گیاهان استفاده شده است. که دارای مزایای زیر هستند:

  1. ایجاد فضای سبز بیشتر و زیباسازی خیابان های شهر به ویژه شهرهای بزرگ با آسمان خراش های بلند.
  2. کمک به هوای پاک شهر یکی از بزرگترین معضلات شهرها امروزه آلودگی هوا و شرایط نامناسب آن است که گریبانگیر بسیاری از مردم به ویژه سالمندان شده است. راه حل ها و پیشنهادات زیادی برای حل این مشکل وجود دارد که در برخی موارد موثر بوده است; اما طراحی و محوطه سازی ویلا یکی از مهم ترین اقدامات برای کاهش چشمگیر آلودگی هوا است.
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490