احداث باغ گردو

احداث باغ گردو یکی از فعالیت‌ های مهم در حوزه باغداری و صنعت است که به عنوان یک مزیت اقتصادی و منبع درآمد پایدار برای باغداران نقش بسزایی ایفا می ‌کند. گردو، علاوه بر ارزش غذایی بالا، دارای خواص دارویی و کاربردهای صنعتی نیز می ‌باشد. به همین علت محصولی محبوب در صنعت کشاورزی به حساب می آید. از جمله خواصی که گردو دارا است می‌ توان به مقاومت در برابر بیماری‌ها، آفات و شرایط آب و هوایی نامساعد، قابلیت نگهداری طولانی مدت و استفاده‌ های متنوع در صنایع غذایی و آرایشی بهداشتی اشاره کرد.

احداث باغ گردو در ظاهر امری آسان به نظر می رسد اما به عنوان یک فرایند بلند ‌مدت که در طول آن با چالش های بسیاری رو به رو هستیم، نیازمند برنامه‌ ریزی دقیق و دانش فنی مناسب است. به همین علت بهتر است از ابتدا به همراه متخصصان این رشته قدم در این راه بگذارید به همین منظور مشاوران آی ار گاردن در تمام مسیر با شما همراه هستند تا به نتیجه دلخواه دست یابید.

مراحل احداث باغ گردو

1- مكان يابي:
ایران در عرض جغرافیایی 40 – 25 درجه شمالی واقع شده است . اصولاً مناطق گردو کاری در دنیا در عرض 55-30 درجه شمالی واقع گردیده اند. بعبارتی بغیر از استانهای جنوبی کشور(حاشیه خلیج فارس و دریای عمان) سایر مناطق کشور در صورت فراهم گردیدن ساير فاکتورهای آب و هوائی می توانند به کشت گردو اختصاص یابند.
توصیه بر حسب ارتفاع جهت بهبود عملکرد :
از ارتفاع 0 تا 1200 متر از سطح دریا (گردوی محلی ویژه – گردوی چندلر – گردوی فرانکوت – پدرو – هارتلی – گردوی اسراییلی )
ارتفاع 1200 متر تا 2000 متر فقط گردوی فرنور و وارتیه ویژه
1-1 اقليم
گردو درختی است که در شرایط آب و هوای مدیترانه ای در نواحی که دارای تابستانهای معتدل و زمستان سرد باشند به خوبی رشد میکند. نیاز سرمايي گردو حدود1500 -300 ساعت دمای صفر تا 7 درجه سانتیگراد بسته به رقم می باشد.
درجه حرارت لازم برای رشد و تکامل 12-9 درجه سانتیگراد و حداکثر 37 درجه سانتیگراد و اپتیمم 20-15 درجه سانتیگراد می باشد. دمای مناسب برای محصول دهی مناسب بطور میانگین 22-18 درجه سانتیگراد و حداکثر 35 درجه سانتیگراد می باشد.
درجه حرارت لازم برای آغاز فعالیت درخت و بیدار شدن از خواب زمستانی 7-5 درجه سانتیگراد می باشد، حداقل دمائی که درخت گردو می تواند در زمستان تحمل کند 20- درجه سانتیگراد می باشد.
گردو به سرمای دیروقت بهاره حساس است لذا مصون بودن نسبی منطقه از سرمای بهاره دیروقت الزامی است.
برودت 5- تا 7- درجه سانتیگراد باعث سرمازدگی گل باز شده می گردد. برودت 7- تا 10- درجه سانتیگراد باعث سرمازدگی جوانه هاي زايشي می شود.
درجه حرارت مناسب برای گرده افشانی 25-15 درجه سانتیگراد می باشد.
در دامنه های مشرف به جنوب گلدهی سریعتر اتفاق می افتد اما خطر سرمازدگی بهاره را افزایش میدهد.
از کشت و پرورش گردو در مناطقی با رطوبت نسبی بالاي 70-60 درصد باید خودداری کرد ،اما رطوبت نسبی کمتر از 25 درصد نيز مناسب نمي باشد.
2-1 خاک:
گردو در خاکهای رسی سنگین و مرطوب رشد مناسبی ندارد ، وجود خاکهای نیمه سنگین از نوع شنی رسی و لومي برای پرورش گردو مناسب است و عمق خاک باید حداقل 3 متر باشد. درختان گردو در خاکهائی با بافت لومی یکدست و با عمق زیاد بیشترین محصول را تولید می کنند. این خاک ها ترکیبی بهینه از نفوذپذیری همراه با حفظ آب و تهویه اطراف دارند. خاکهای لومی نسبت به خاکهای شنی به دلیل ویژگی حاصلخیزی آنها و حفظ بهتر رطوبت ارجح بوده و امکان مدیریت بهتر آبیاری را دارند. همچنین نسبت به خاکهای رسی ـ لومی و خاکهای سیلتی رسی، لومی و خاکهای رسی برتری دارند. زیرا امکان زهکشی و تهویه در این گونه خاکها به رطوبت بیشتر از خاکهای ریز بافت است.
حداكثر شوری براي گردو 4 میلی موس بر سانتی متر است. اسیدیته مناسب ( pH ) برای پرورش گردو حداقل 5/6 و حداکثر 5/7 باشد. خاکهای ایران غالباً دارای pH بالا بوده که کاهش آن یکی از اساسی ترین راهکارها برای برطرف کردن نیازهای غذائی گیاهان به منظورتسهیل در جذب مواد غذائی می باشد.
3-1 آب:
نیاز آبی گردو بر حسب منطقه و رقم 10-8 هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال می باشد. در آبیاری قطره ای نیاز آبی حدود 8-6 هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال می باشد.
4-1 شيب:
در شیب های جنوبی گلدهی سریعتر اتفاق می افتد اما خطر سرمازدگی بهاره را افزایش میدهد.
5-1 ارتفاع:
طبق جدول شماره یک ارتفاع مناسب کاشت از سطح دریا برای گردو 2500-800 متر میباشد .
2- طراحي باغ :
دراين عمليات مي بايستي مواردي نظيرمكان يابي ، تسطيح ، آماده سازي زمين و پياده نمودن نقشه كاشت در مد نظر قرار گيرد.
1-2 الگوي كشت :
درختان ميوه براي رسيدن به حداكثر رشد، و توليد بيشترين و مرغوبترين محصول، نياز به دريافت نور كافي دارند. اين امر ايجاب مي كند كه هنگام كاشت، بين درختان مجاور فواصل بحصوصي، كه براي درختان مختلف است و به اندازه آنها در حداكثررشد بستگي دارد، رعايت شود.كه مهمترين آنها مي توان مربعي، مستطيلي، مثلثي و داربستي را نام برد.
روش هاي مختلف كاشت درختان ميوه : الف – مربعي، ب- مستطيلي، پ- مثلثي با لوزي، ت، داربستي، دايره هاي سياه محل درختان را نشان مي دهد.
2-2 گرده افشاني:
گرده افشانی گردو عمدتا توسط باد انجام مي گيرد.
شرايط مساعد كشت گردو
مناسب واحد شاخص
55-30 درجه شمالي درجه عرض جغرافيايي
2500-800 متر ارتفاع از سطح دريا
1500-300 ساعت بين صفر تا 7+ درجه سانتي گراد درجه سانتي گراد نياز سرمايي
بافت شني لومي و عميق – نوع خاك
كمتر از 4 دسي زيمنس بر متر شوري خاك
10000-8000 متر مكعب در هكتار در سال نياز آبي
كمتر از 2 دسي زيمنس بر متر شوري آب
20-تا37+ درجه سانتي گراد حرارت
حداكثر 65 درصد رطوبت نسبي
7×7 (درختان پيوندي) متر فاصله مناسب درختان
3-2 تهيه بستر :
خاک بیشتر باغها یکنواخت نیستند، خاك داخل یک باغ از ناحیه ای به ناحیه دیگر تفاوت دارد و ویژگی فیزیکی آن نيز همراه با عمق خاک تغییر می کند. ارزیابی موفقیت آمیز خاک یک باغ و اصلاح آن باعث ایجاد اين اطمینان میشود که:
الف- هیچگونه موانع فیزیکی و زهکشی وجود ندارد.
ب- قابلیت نفوذ و حفظ رطوبت هرچه بهتر و یکنواخت تراست.
ج- محدودیت هائی که اصلاح آنها بعد از احداث باغ بسیار دشوار یا غیر ممکن است وجود ندارد.
اصلاح گسترده خاک برای آماده سازی زمین جهت احداث باغ همواره ضروری نیست. برخی از خاکها به طور طبیعی دارای عمق کافی نبوده و از بافت خوب و یکنواختی برخوردار هستند بنابراین نیازی به خاک ورزی عمیق ندارند ولی بعضی خاکها لایه لایه بوده و نیاز به اصلاح دارد. خاکهای لایه لایه دارای تغییرات ناگهانی در بافت خاک لایه های زیر خاک سطحی هستند برای اصلاح این خاکها باید لایه های گوناگون باهم مخلوط شوند.
خاکهای دارای لایه رسی لایه فشرده ای از رس دارند که مانع حرکت رو به پایین آب شده و بنابراین در تهویه و رشد ریشه در خاک نیمه سطحی محدودیت دارند. اصلاح خاک، مخلوط کردن لایه رس با بقیه نیم رخ خاک منجر به رشد بهتر ریشه می گردد. اصلاح خاکها دارای لایه سخت نیازمند خردکردن و شکستن لایه سخت است تا از رشد ریشه جلوگیری بعمل نیاید.
4-2 شكستن لايه هاي غير قابل نفوذ :
تجمع مواد حاوي كلسيم در لايه هاي زيرين خاك در عمق حدودا يك متري از سطح خاك باعث ايجاد لايه هاي غير قابل نفوذي مي شود كه از رشد و توسعه ريشه هاي درخت به اعماق خاك جلوگيري مي نمايند كه نهايتا منجر به عدم رشد گياه و نتيجتا خشك شدن آن مي انجامد.
براي رفع اين معضل و شكستن اين لايه، انجام شخم عميق با استفاده از وسايلي نظير ريپر و سوسولوز امكان پذير است .
5-2 تهيه چاله :
گودالها بايستي قبلا آماده شده باشند. زمان گوده برداري با زمان درختكاري در ارتباط است ، بدين معني كه اگر موقع كاشت نهال در اواخر پاييز است چاله ها بايستي در تابستان واگر موقع كاشت نهال در زمستان است چاله ها بايستي در پاييز حفر شده باشند.
ابعاد گودال بستگي به نوع خاك واندازه ريشه دارد، ابعاد گودال بايستي به نحوي باشد كه ريشه ها در موقع كاشت با ديواره تماس پيدا نكنند درخاكهاي مرغوب گودال مي بايستي فضايي بين 60-30 سانتيمتر بيشتر از نوك ريشه ها داشته باشد واين فضا براي خاكهاي نا مرغوب مي بايستي بيشتر مد نظر قرار گيرد.
معمولا قطر چاله هابين 30 تا 50 سانتي متر خواهد شد .در صورتيكه از مته پشت تراكتوري استفاده شود، قطر چاله حدود 35 سانتي متر خواهد بود عمق چاله بستگي به عمق پراكنش ريشه هاي درخت دارد در عمل معمولا” عمق 40 تا 50 سانتي متري مناسب مي باشد.

d12e6b64a1774242b16e96be07b6bd93

6-2 زمان كاشت :
موعد کاشت گردو در مناطق معتدله از اوایل بهمن تا اواخر اسفند و در مناطق سردسیر پس از سپری شدن فصل یخبندان در اواخر زمستان تا اوایل بهار می باشد.
7-2 نحوه كشت ‌:
پس از انجام هرس ریشه ها (آرایش ریشه)، نهالها در وسط چاله های کاشت قرار گرفته و خاکی که قبلاً آماده گردیده است به آرامی در اطراف ریشه نهال ریخته شده و کوبیده می شود تا محفظه های هوا در حفره های داخل ریشه باقی نماند. لازم به ذکر است که عملیات کاشت نهال بایستی به طریقی انجام شود که محل یقه در بیرون از خاک قرار گیرد. و محل پيوند حداقل 15-10 سانتيمتر بالاتر از سح خاك باشد . بعد از کاشت، عملیات سربرداری از ارتفاع 120 – 80 سانتی متر با برش مورب (45 درجه) انجام شده و محل برش با چسب باغبانی پوشانیده شود.

بررسی عوامل محیطی پیش از احداث باغ گردو

قبل از احداث باغ گردو، برای بازدهی هرچه بیشتر، باید به عوامل محیطی مختلفی که بر روند رشد و توسعه باغ تأثیر می ‌گذارند، توجه کرد. برخی از این عوامل عبارتند از :

  1. آب و هوا: شرایط آب و هوایی در منطقه‌ ای که قصد احداث باغ گردو را دارید، بسیار اهمیت دارد. گردو به طور کلی در مناطقی با تابستان‌ های گرم و خشک و زمستان ‌های سرد و خشک بهتر رشد می ‌کند. همچنین، گردو به رطوبت هوا نیز نیاز دارد و از تغییرات شدید در دما و رطوبت آسیب می‌ بیند. بنابراین، باید شرایط آب و هوایی منطقه را بررسی کرده و از انطباق آن با نیازهای گردو اطمینان حاصل کنید.
  2. خاک: خاک مناسب برای رشد گردو باید دارای خصوصیاتی مانند دفع آب، تهویه هوا، حاصل خیزی و قابلیت نفوذ آب باشد. سطح pH خاک نیز باید در محدوده مناسب برای رشد گردو (6.0-7.5) قرار داشته باشد. قبل از احداث باغ گردو، تحلیل و آزمایش خاک از نظر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ضروری است تا بتوانید از مطابقت خاک با نیازهای گردو اطمینان حاصل کنید.
  3. دسترسی به منابع آب: گردو به طور معمول نیاز به منابع آبی مطمئن و مناسب برای رطوبت خاک و آبیاری دارد. قبل از احداث باغ گردو، باید از دسترسی به منابع آبی پایدار و کیفیت آب مناسب برای این درخت اطمینان حاصل کنید. همچنین، روش‌ های آبیاری مناسب و بهینه نیز باید مد نظر قرار گیرد.
  4. آفت و بیماری‌ها: برخی از آفت‌ ها و بیماری‌ ها می ‌توانند به باغ گردو آسیب برسانند و عملکرد و عمر مفید درختان گردو را کاهش دهند. قبل از احداث باغ گردو، باید با آفت ‌ها و بیماری ‌های شایع در منطقه مورد نظرآشنا شوید و اقدامات پیشگیرانه در جهت کنترل و مبارزه با آن‌ ها را در نظر بگیرید.

تهیه نهال گردو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراحل احداث باغ گردو، انتخاب نهال مناسب است .برای شروع می‌توانید از بذرهای گردو استفاده کنید یا نهال‌های آماده را تهیه کنید. استفاده از نهال‌های آماده باعث صرفه جویی در زمان و تلاش می شود، زیرا نهال ‌ها قبلاً رشد کرده‌ اند و می ‌توانند سریعتر به بهره برداری برسند. برای تهیه نهال‌ها و کسب اطلاعات بیشتر درباره خصوصیات هر یک از انواع گردو می توانید با مشاوران آی ار گاردن تماس بگیرید تا انتخاب درست براساس محیط احداث و نیاز خود داشته باشید.

نگهداری و کود دهی باغ گردو

بعد از احداث باغ گردو انجام مراحل زیراز اهمیت بالایی برخورداراست :

ابیاری منظم و مناسب : برای رشد و توسعه درخت گردو و همچنین تامین رطوبت مورد نیاز خاک، آبیاری منظم و كافی لازم و ضروری است.

کود دهی:  برای تفویت خاک ، رشد و میوه دهی مناسب ، درختان گردو به انواع کودهای دامی ، شیمیایی و کمپوست ها احتیاج دارند.

هرس و تثبیت:  درخت گردو به طور معمول در فصل بهار هرس شده وشاخه‌ های قدیمی وخشک را جدا می کنند تا شاخه‌های جدید و سالم تر و با کارایی بیشتر رشد کنند.

بیماری‌های گردو:  توجه به حفظ درخت گردو از آفت ها و بیماری‌های مختلف، یکی از مهم‌ترین موارد برای سلامت درخت و بهره ‌برداری بهتر از باغ گردو است. برای تشخیص درست بیماری گردو، بهتر است از کارشناسان متخصص ما در آی ار گاردن کمک بگیرید و طبق توصیه‌ و راهنمایی های ایشان عمل نمایید.

احداث باغ گردو می‌تواند یک فرصت بسیار سودآور و پرکاربرد باشد، اما نیازمند برنامه‌ریزی و مراقبت‌های مناسب است به همین دلیل مهم است که قبل از شروع به کار، اطلاعات لازم را درباره نیازهای گردو و روش‌های مراقبت از آن را از طریق مشاوره با متخصصان آی ار گاردن به دست آورید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490