طراحی باغ

زیبایی یک باغ هرگز به پایان نمی رسد. طراحی باغ این یک آفرینش است که فصل به فصل و سال به سال تکامل می یابد. طراحان باتجربه به خوبی از این واقعیت آگاه هستند و با استفاده از المان های مختلفی که در طراحی باغ به کار می برند، قادر به انجام یک محوطه سازی زیبا و ایده آل در فضای باغ شما می باشند. طراحی و محوطه سازی ویلا، با هدف تغییر روحیه ساکنین انجام می شود. با طراحی اصولی محوطه باغ، شما می توانید از طبیعت زودگذر تمامی فصل ها، لذت کافی را ببرید. یک طراحی باغ زیبا، چه در فصل بهار و تابستان باشد و چه پاییز و زمستان، باز هم دل انگیز و چشم نواز است. به شرط اینکه به اصول و قواعد طراحی باغ ویلا پایبند باشیم و جدیدترین ایده ها را به شکلی خلاقانه پیاده سازی کنیم. برای آشنایی با نکات و مراحل طراحی باغ، در ادامه همراه ما باشید.

طراحی باغ ویلا لاکچری

عناصر مهم در طراحی باغ

یکی از مراحل زیباسازی باغ، طراحی آن است که باید به بهترین شکل و با استفاده از مناسب ترین متریال ها انجام شود.

گروه معماری باغ ایرانی پس از بازدید از باغ شما و بررسی محله ای که قرار است به طراحی باغ خود در آنجا بپردازید و پس رسیدن به توافق با کارفرما، شروع به طراحی باغ شما می کند تا بتواند با استفاده از بهترین متریال ها، زیبایی باغتان را چند برابر کرده و به ارزش آن بیافزاید.

متریال هایی که قرار است برای زیباسازی باغ استفاده شوند باید با آب و هوای محیط سازگار بوده و باعث افت ارزش باغ مورد نظر نشود. باغ ایرانی با درنظر گرفتن تمامی اصول و با استفاده از مشورت های کارفرما و انجام بررسی های مهندسی تیم باتجربه باغ ایرانی، با استفاده از بهترین متریال اقدام به طراحی باغ مورد نظر شما می نمایند.

در طراحی باغ، از شش عنصر کلیدی زیر کمک می گیریم:

1. آب

آب عنصری ثابت در طراحی سبک های مختلف باغ است و بازتابی از حیات و نقش اساسی آن در وجود انسان می باشد. برکه ها، نهرها و آبشارها همگی از نمونه های محبوب حضور آب در طبیعت هستند که در طراحی باغ نیز از آن ها برای افزودن زیبایی و احساس حیات به فضا استفاده می شود. همچنین در باغ‌ های صخره ‌ای خشک که به باغ ‌های ذن معروف هستند، از شن به جای آب، به صورت نمادین استفاده می ‌شود.

باغ ‌های سنتی از حوضچه ‌های نامتقارن تشکیل شده ‌اند که نمونه واقعی آن ها در طبیعت موجود است. برکه ها نماد اقیانوس یا دریاچه هستند، در حالی که آبشارها نسخه مینیاتوری نهرهای کوهستانی را نشان می دهند. توصیه می شود که آبشارها باید رو به ماه باشند تا انعکاس آن را به تصویر بکشند. به باور پیشینیان، گمان می رود آبی که از مشرق به مغرب می گذرد، بلا را دور می کند و صاحبش عمری سالم و طولانی خواهد داشت. گفته می شود آبی که از شمال به جنوب جریان دارد، خوش شانسی می آورد.

2. سنگ

صخره ها و سنگ ها یکی از المان های مهم و تاثیرگذار در طراحی باغ هستند و وجود آن ها، یادآرو نمادهای مختلفی در ذهن بیننده است. از سنگ ها برای ساخت آبنمای سنگی، صخره های مصنوعی و ساخت حوضچه و آتشدان استفاه می شود. تمامی مواردی که ذکر کردیم، نقش بسزایی در زیباسازی محوطه ویلای شما دارند.

انواع مختلفی از سنگ ها برای ساخت ویلا و طراحی باغ استفاده می شوند. سنگ های صاف معمولاً به عنوان سنگ پله یا اطراف حوضچه و آبنماها استفاده می شوند، در حالی که سنگ های دگرگونی سخت در اطراف آبشارها یا نهرهای مصنوعی قرار می گیرند و حالتی طبیعی به آن می بخشند. سنگ های دگرگونی در طراحی باغ، می توانند به صورت تکی یا توده ای استفاده شوند که هر کدام زیبایی و کاربرد خاص خود را دارند.

3. درختان، گلها و گیاهان زینتی

درختان، گلها و گیاهان، جز لاینفک در طراحی باغ و محوطه سازی ویلا هستند. بنابراین باید به حد اعتدال در طراحی و محوطه سازی باغ ویلا از آن ها استفاده نمود. درختان و گیاهان، علاوه بر اینکه جذابیت فضای شما می افزایند و سبب نشاط و طراوت در روحیه شما می شوند، هوای اطراف را نیز تسویه می کنند. در واقع نوعی تهویه هوای مطبوع را به صورت طبیعی برای شما فراهم می کنند. به همین دلیل است که هوا در مکان هایی که درختان و گیاهان وجود دارند، خنک تر و مطبوع تر است. اما این تنها مزیت کاشت درختان، گلها و گیاهان زینتی در طراحی باغ نیست. برای مثال، زمانی که یک طراح پلان باغ بخواهد فضایی را محسور کند و یا دید آن را مسدود کند، از گلها و گیاهان برای پر کردن آن قسمت استفاده می کند. معمولا برای مسدود کردن دید استخر و آلاچیق، از درختچه های زینتی و پوشش گیاهی استوایی، استفاده می کنند. به خصوص در مناطقی که آب و هوای مرطوب دارند و شرایط برای رشد و نمو این گیاهان مناسب است. برای اینکه منظره باغ شما همیشه زیبا و دل انگیز باشد، درختان را بر اساس دوام آن ها در فصل های پاییز و زمستان و گل ها بر اساس فصل گلدهی انتخاب می شوند. خزه اغلب برای نشان دادن قدیمی بودن باغ استفاده می شود. به همین دلیل است که درختچه های کاج زینتی، جزو ترکیب ثابت در طراحی فضای سبز می باشند.

برخی از محبوب ترین درختان و گل ها برای طراحی باغ عبارتند از: نیلوفر آبی، کاج (نماینده طول عمر)، آزالیا، بلوط، بامبو، گیلاس، افرا و درختان جینکو.

4. پل ها و نرده ها

پل ها به عنوان نماد مسیر بهشت و جاودانگی شناخته شده اند و اغلب از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ یا کنده های پوشیده شده با خاک و خزه ساخته می شوند. در طراحی باغ های ژاپنی، اشکال مختلفی از پل ها وجود دارد. پل ها به شکل قوسی هستند یا مسطح. علاوه بر اینکه یک پل مسیری میانبر را برای رفتن از یک نقطه به نقطه ای دیگر هموار می کند، به جمال و جذابیت طراحی باغ شما نیز می افزاید. هما اکنون پل ها نیز به جزئی جدایی ناپذیر در طراحی باغ مدرن و طراحی باغ کلاسیک تبدیل شده اند.

در اغلب طراحی هایی که هم اکنون برای محوطه سازی باغ انجام می شود، نرده ها از چوب بامبو یا چوب گردو ساخته شده اند. در واقع در طراحی آن سعی بر این بوده که حتی الامکان، ساده نگه داشته شوند. از نرده ها به عنوان حصارهای داخلی یا حصارهای بیرونی یا نرده هایی که از درب ورودی تا باغ امتداد دارند، استفاده می شود.

5. فانوس سنگی، حوض آب و آتشدان

فانوس سنگی، حوض آب و آتشدان، از اجزای اصلی در طراحی باغ به سبک ژاپنی می باشند. وجود یک حوض سنگی در مرکزیت حیاط شما، صدای دلنشین آب را به گوش ساکنین می رساند و در شب هنگام، منظره ای عجیب و رویایی را پیش دیدگان شما به نمایش می گذارد. برای مثال در طراحی باغ به سبک ژاپنی، حوض های آب سنگی برای بازدیدکنندگان در باغ های چای در نظر گرفته شده است و انتظار می رود مهمانان قبل از مراسم چای دست ها و دهان خود را بشویند. آب از طریق یک لوله بامبو به داخل حوض جریان می یابد.

وجود فانوس های سنگی در مسیر ورودی باغ، سبب روشن شدن محوطه اطراف می شوند و همچنین فضا را برای یک صحبت دو نفره، عاشقانه و رمانتیک می کنند. بر اساس باور پیشینیان، وجود فانوس سنگی در طراحی باغ، مکملی فوق العاده برای چهار عنصر طبیعی و اصلی آتش، آب، خاک و باد است.

6. ماهی

یکی از جدیدترین ایده ها برای طراحی باغ در شمال کشور، استفاده از ماهی های زینتی در حوضچه آب یا برکه ای است که در محوطه سازی باغ وجود دارد. همچنین اگر قصد سکونت دائم و همیشگی در ویلای خود دارید، می توانید یک حوضچه کوچک پرورش ماهی داشته باشید. در این حوضچه می توانید ماهی های کپور، سفید و قزل آلا را پرورش دهید. برای مثال، در طراحی باغ به سبک ژاپنی، ماهی کپور جزئی جدانشدنی از حوضچه آب وسط ویلا می باشد. کوی ماهی کپور معمولی اهلی است که در باغ های ژاپن یافت می شود. کوی در زبان ژاپنی به معنای «محبت» است و ماهی (که در محلی به عنوان نیشیکیگوی شناخته می شود) نماد مشترک عشق و دوستی است.

انواع سبک طراحی باغ

طراحی باغ ویلا نیز مانند طراحی ویلا دارای سبک های مختلفی مانند طراحی باغ به سبک مدرن، سبک کلاسیک، سبک روستیک، سبک سنتی، سبک تلفیقی و… می باشد.
در تمام این سبک ها عناصر اجرا شده و کاربرد آن ها یکی می باشد. و فقط مدل و نوع مصالح آن ها با هم متفاوت می باشد. 
بنابراین اگر طراحی باغ ویلا به سبک مدرن اجرا شود در فضای سبز عناصر و المانی مانند فلاور باکس،شومینه، گودال آتش مدرن و… مورد استفاده قرار می گیرد. و همان طور اگر باغ ویلا به سبک کلاسیک اجرا شود چون غالبا از مصالحی از جنس سنگ استفاده می شود تمام عناصر و المان های مورد استفاده از جنس سنگ می باشند. 
در طراحی باغ ویلا به سبک روستیک بیشتر المان و عناصری چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. مانند آلاچیق و یا میز و صندلی های مورد استفاده و اکثر المان ها از جنس چوب می باشند.
در طراحی باغ ویلا به سبک سنتی که دارای طرفدارانی می باشد. و همان طور که از اسمش مشخص می باشد غالبا شبیه خانه های قدیمی و تاریخی می باشد.
در این سبک از طراحی باغ ویلا نیز از المان و عناصری که دارای متریال به سبک سنتی می باشد استفاده می گردد همچون ساخت حوض با کاشی های فیروزه ای و اتاق نشیمن آینه کاری شده.

طراحی باغ ویلا سنتی

باغ‌ های سنتی با فضای بی نظیری که دارند، برای تسکین روح و روان و کسب آرامش هستند. طراحی باغ ویلا سنتی، مکانی آرام برای تأمل و مراقبه به دور از محیط شلوغ شهر را فراهم می ‌کند. در طراحی این باغ ها، از تجملات طرح های غربی خبری نیست و از شلوغی و اسراف در هزینه ها، اجتناب می کنند. المان های پرکاربرد در طراحی این سبک از باغ ویلاها، شامل گیاهان همیشه سبز، صخره ها، سنگریزه ها، ماسه ها، برکه ها و آبشارها است که فضایی پر از آرامش را تشکیل شده اند. گویی شنیدن صدای آب، یا طراحی باغ ویلای سنتی عجین شده است و طراحی چنین فضایی بدون وجود آبنما و صدای جریان آب، ناقص است.

طراحی باغ به سبک ژاپنی

در طراحی باغ به سبک ژاپنی، طراح تمایل به مینیمالیست نشان دادن فضا دارد. با نگاه به طراحی باغ های ژاپنی متوجه می شویم که در درجه اول، تمرکز بر روی تقویت چشم ‌اندازهای طبیعی است تا طرح‌ های استادانه و آراسته. عناصر فرسوده و طبیعی در باغ ها ادغام می شوند تا ضمن مرمت نواقص، به جزئی از طراحی تبدیل شود. طیف رنگ های روشن در طراحی باغ ژاپنی پرکاربرد است و به صورت مستقیم برای نشان دادن تغییرات فصلی استفاده می شود.

انواع طراحی باغ در ایران

طراحی باغ شما بسته به متراژ و ایده هایی که در سر دارید، می تواند سبکی متفاوت از نمونه های اجرا شده داشته باشد. برای مثال طراحی باغ 1000 متری طبیعتا با طراحی باغ 2000 متری متفاوت است. هر چقدر شما متراژ بیشتری در اختیار داشته باشید، قدرت مانور بیشتری در طراحی و محوطه سازی دارید.

دو نوع طراحی باغ متمایز وجود دارد: اول باغ ‌هایی که دارای استخر، آلاچیق و زمین بازی هستند و مجموعه ای کامل از امکانانت رفاهی را در خود دارند؛ دوم باغ هایی که بیشتر بر روی طراحی منظره آن ها کار شده و دارای آلاچیق، آتشدان، آبنما یا یک برکه کوچک می باشند. اگر متراژ شما کم است و در صدد طراحی باغ 500 متری هستید، طراحی نوع دوم را به شما پیشنهاد می کنیم. طراحی نوع اول، بیشتر برای باغ هایی با محوطه وسیع کاربرد دارد. در ادامه، به معرفی انواع طراحی باغ در ایران با توجه به نوع خاک، اقلیم و منطقه می پردازیم.

طراحی باغ ویلا در مناطق خشک

شاید شما هم به محض جستجوی طراحی باغ در اینترنت، عمدتا با تصاویری روبرو می شوید که همگی در شمال کشور هستند و همگی محوطه ای سرسبز با المان هایی نظیر آبنما و استخر دارند. اگر در یک منطقه گرمسیر و خشک ساکن هستید، ممکن است از تصمیم خود برای طراحی باغ دلسرد شده باشید و تصور کنید که طراحی و محوطه سازی ویلا، تنها برای استان های شمالی و سرسبز مناسب است. اما اینگونه نیست. ما برای طراحی باغ ویلا در مناطق خشک نیز ایده هایی داریم. طراحی باغ در مناطق خشک، عمدتاً از صخره ‌هایی تشکیل شده است که به دقت نصب شده‌ و با اشکال و اندازه ‌های مختلف = توسط ماسه احاطه شده ‌اند. شن و ماسه روان برای نشان دادن دریا یا رودخانه ها استفاده می شود، در حالی که سنگ ها یک جزیره را مجسم می کنند. این نوع طراحی باغ بیانگر معنویت است و فضایی ساده را فراهم می کند که برای مراقبه ایده آل است.

 طراحی باغ تپه و برکه

طراحی باغ و حیاط پشتی به صورت تپه ای، به ایجاد تپه های ساخته دست بشر اشاره دارد و یک نوع کلاسیک از باغ ژاپنی است که اشکالی مینیاتوری از مناظر طبیعی را در بر می گیرد. باغ تپه و برکه، معمولا باغ بزرگتر از طراحی باغ در مناطق خشک بوده و دارای مسیری است که اغلب از سنگ های پله ساخته شده است که به یک آلاچیق منتهی می شود. این باغ ها از یک محوطه درونی و بیرونی تشکیل شده اند که می توانید برای تزیین محوطه درونی، از فانوس های سنگی و حوضچه آب یا آبنما استفاده کنید. برای محوطه بیرونی نیز، می توانید ایده طراحی صخره را اجرا کنید.

طراحی مسیر در محوطه سازی باغ

مسیرها در طراحی باغ و کاخ پادشاهان، از اهمیت والایی برخوردار بوده اند. چرا که بزرگان کاخ، هر روز، بخشی از وقت خود را به قدم زدن در مسیر باغ اختصاص می دادند. اگر شما نیز دوست دارید تا اوقات خاصی را در باغ خود قدم بزنید، می توانید از طراحی مسیر به شیوه ای پیچ در پیچ، استفاده کنید. متریال مورد استفاده برای طراحی مسیر در باغ، شامل شن، سنگریزه های درشت، موزاییک های سیمانی بزرگ یا سفالی و سنگ می شود.  یک نمونه از طراحی مسیر، باغی زیبا در ژاپن است که در دوره ادو (1603 – 1867) برای قدم زدن آرام در مسیر دایره ای پیچ در پیچ طراحی شده است که در جهت عقربه های ساعت حرکت می کند. این باغ به طور معمول شامل حوض، جزایر، درختان، تپه ها و صخره های مصنوعی و همچنین ویژگی هایی از سبک های دیگر باغ است. هنگام بازدید از یک باغ و قدم زدن در آن، می توان مناظر زیبا را از دیدگاه های مختلف تحسین کرد.

طراحی ورودی باغ ویلا

در هنگام طراحی باغ، از طراحی ورودی آن غافل نشوید. اگر ایده های جالب و خلاقانه ای برای طراحی ورودی و مسیر منتهی به ساختمان اصلی داشته باشید، می توانید منظره ای زیبا و دیدنی برای محوطه خود بسازید. همچنین فضای کوچکی که اغلب بین ساختمان‌ های اصلی باغ یافت می ‌شود را می ‌توان به مکانی زیبا تبدیل کرد که از چیدمان‌ های ساده با عناصر باغ‌ های تپه و برکه تشکیل شده است.

ضوابط طراحی باغ

  • توجه به شرایط آب و هوایی منطقه
  • توجه به مساحت و متراژ زمین باغ ویلا
  • توجه به جهت تابش نور خورشید
  • توجه به نوع بافت منطقه و ویلا های اطراف
  • توجه به شدت و جهت وزش باد
    برآورد هزینه طراحی و اجرا باغ ویلا
  • توجه به محل المان ها و عناصر مورد استفاده
  • انتخاب نوع مصالح مورد استفاده
  • توجه به مسیرهای ارتباطی بین عناصر و المان

نکات مهم در طراحی باغ ویلا

نکته ی قابل توجه د ر طراحی باغ ها این است که برخلاف بقیه که فکر می کنند تنها، وجود گل و گیاه برای طراحی یک باغ کافی است باید بگوییم که، گل ها و گیاهان به تنهایی برای طراحی یک باغ بسیار زیبا کافی نیستند، اما مکمل طرح های دیگر اند و به آن ها رنگ و رخ زیبایی می دهند.

نکته ی دیگر این است، برای لوکس و بهتر شدن باغ ویلا، باید توجه کافی به طراحی باغچه هایمان داشته باشیم؛ همچنین رنگ آن ها نیز باید ترکیب درست و مربوط خود را داشته باشد.

در برخی از باغ ها که از طرح ویلای چوبی استفاده می شود، باید گل، گیاهان و درختان متناسب با طرح چوب طراحی شود؛ یا برخی باغ ها نیز فلزی یا استیل هستند، باید گل هایی گذاشته شود که متناسب با آن فضا و آن متریال است. برخی از کارفرمایان، دوست دارند طراحی باغ شان بیشتر طرح سنتی و کلاسیک داشته باشد، پس از گیاهان و درختانی استفاده می شود که مناسب این فضا باشند.

طراحی چیدمان و محوطه سازی باغ

طراحی محوطه سازی باغ از معیارها و عناصر مختلفی تشکیل شده است. طراحی محوطه سازی باغ مراحل مختلفی دارد. در مراحل اول محل ریزه کاری ها را مشخص کرده و نقشه اولیه محوطه سازی را تهیه می کنیم.
در طراحی محوطه سازی باغ سعی بر این است که جزییات موجود را به بهترین نحو ممکن ترکیب کنیم تا از محیط به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. به گونه ای که از فضای موجود استفاده بهینه کرده و از نظر بصری و زیبایی محیطی چشم نواز ایجاد کند.
عناصر مؤثر زیادی وجود دارد که به نوعی بر این زیبایی تأثیر می گذارد. با توجه به میزان بودجه و فضای موجود، سازنده می تواند با برنامه ریزی و طراحی مناسب فضای ایده آل خود را داشته باشد.

طراحی باغ ویلا در تهران

طراحی باغ ویلا در واقع، طراحی فضاهایی باز و البته وسیع مانند باغ‌ها و یا مانند بخشی از دشت‌های بزرگ و وسیع در تلفیق با فضای معماری ویلا می‌باشد; که گویی در دل طبیعت بنایی ساخته باشید. طرح ویلا و باغ ویلا متاثر از سبک‌های جذاب معماری و طراحی لندسکیپ ویلا می‌باشد. اجرای باغ ویلا عموما در اراضی و سکونت گاههای بزرگ حومه شهرها و روستاها ترویج یافته البته درون شهرها نیز مقدور است.مجموعه باغ ایرانی متخصص طراحی باغ ویلا در تهران می باشد.

در طراحی و اجرای ویلا باید نکات و اصولی را در نظر گرفت که گروه معماری باغ ایرانی با سابقه ی بلند مدتی که در این زمینه دارد می تواند با رعایت تمامی نکات و اصول به طراحی و اجرای ویلا در باغ مورد نظر شما عزیزان بپردازد.

گروه معماری باغ ایرانی پس از مشاهده محل مورد نظر پروژه با کارفرما صحبت کرده و تمامی مراحل طراحی و اجرای ویلا را با او در میان می گذارد و به طور کامل پروژه را برای کارفرما واضح سازی می کند تا بتواند با مشورت با کارفرما و ارائه راه حل های مهندسی شده، به بهترین شکل به طراحی و اجرای ویلا و باغ مورد نظر شما عزیزان بپردازد.

طراحی باغ با آی آر گاردن

آنچه مشهود است این است که پروژه های اجرایی در آی آر گاردن به گونه ای طراحی شده اند که زیبایی های طبیعی را از طریق سادگی به تصویر بکشند و آرامش مناظر طبیعی را به نمایش بگذارند. هر باغ مکانی برای آرامش و مراقبه است که فرد اغلب به دنبال بازسازی روحی خود در آن می باشد.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490