طراحی باغ

طراحی باغ

طراحی باغ به مجموعه عملیاتی می گویند که با بهره گیری از تخصص و دانش روز دنیا می توان بخشی از ویلا را به فضایی زیبا و دلنشین تبدیل نمود. 
یکی از اساسی ترین عواملی که در طراحی باغ ویلا باید به آن دقت شود و در جذاب تر و زیباتر شدن باغ موثر می باشد طراحی محوطه سازی و فضای سبز در فضای خارجی ویلا می باشد.

اکثر افراد در ویلا بیشترین وقت خود را در فضای بیرونی ویلا می گذرانند. و بهترین لحظات در محیط بیرون ویلا سپری می شود. و همین امر موجب گردیده است که طراحی باغ دارای اهمیت بالایی باشد. طراحی باغ ویلا کامل کننده یک طراحی ویلا با کیفیت و زیبا می باشد. به طوری که بتوان هم از فضای داخلی و هم از فضای خارجی ویلا لذت برد. 

اصول طراحی باغ ویلا چیست؟


طراحی باغ ویلا متناسب با شرایط اقلیمی‌و پوشش گیاهی غالب در منطقه و برمبنای شرایط و اقیلم منطقه استوار باشد تا ماندگاری و استقامت بالایی داشته، و زیبایی باغ پایدار تر باشد.
همچنین در طراحی ویلا و باغ طراحی پایدار قابلیت اجرایی بالا و مطلوبیت قابل توجهی دارد.طراحی پایدار به گونه ای است که صرفه جویی در مصرف انرژی به حداکثر و هزینه‌های گرمایشی و سرمایشی به حداقل برسد.از این رو مجموعه ای پایدار و متناسب با شرایط زیست محیطی شکل می‌گیرد.
لذت وصف نشدنی حضور در یک ویلا شیک و راحت، در باغی سرسبز، تجربه بی نظیری است. شرکت باغ ایرانی با اشراف کامل بر تمام اصول طراحی ویلا باغ و محوطه سازی باغ ویلا، با تیمی‌متخصص و همچنین به روز ترین و پیشرفته ترین نرم افزارهای مدلسازی، باغچه ویلای شما را به بهترین شکل ممکن طراحی و اجرا می‌کند. برای داشتن یک باغچه ویلا با فضای سبزی دلربا حتما لازم به طراحی و اجرای ویلا از صفر نیست، شما حتی می‌توانید با یک بازسازی ویلا مختصر و طراحی مجدد محوطه باغ ویلا خود، در آن فضایی سبز متناسب با ویلا خود به وجود بیاورید.

انواع سبک طراحی باغ

طراحی باغ ویلا نیز مانند طراحی ویلا دارای سبک های مختلفی مانند سبک مدرن، سبک کلاسیک، سبک روستیک، سبک سنتی، سبک تلفیقی و… می باشد.
در تمام این سبک ها عناصر اجرا شده و کاربرد آن ها یکی می باشد. و فقط مدل و نوع مصالح آن ها با هم متفاوت می باشد. 
بنابراین اگر طراحی باغ ویلا به سبک مدرن اجرا شود در فضای سبز عناصر و المانی مانند فلاور باکس،شومینه، گودال آتش مدرن و… مورد استفاده قرار می گیرد. و همان طور اگر باغ ویلا به سبک کلاسیک اجرا شود چون غالبا از مصالحی از جنس سنگ استفاده می شود تمام عناصر و المان های مورد استفاده از جنس سنگ می باشند. 
در طراحی باغ ویلا به سبک روستیک بیشتر المان و عناصری چوبی مورد استفاده قرار می گیرد. مانند آلاچیق و یا میز و صندلی های مورد استفاده و اکثر المان ها از جنس چوب می باشند.
در طراحی باغ ویلا به سبک سنتی که دارای طرفدارانی می باشد. و همان طور که از اسمش مشخص می باشد غالبا شبیه خانه های قدیمی و تاریخی می باشد.
در این سبک از طراحی باغ ویلا نیز از المان و عناصری که دارای متریال به سبک سنتی می باشد استفاده می گردد همچون ساخت حوض با کاشی های فیروزه ای و اتاق نشیمن آینه کاری شده.

ضوابط طراحی باغ

  • توجه به شرایط آب و هوایی منطقه
  • توجه به مساحت و متراژ زمین باغ ویلا
  • توجه به جهت تابش نور خورشید
  • توجه به نوع بافت منطقه و ویلا های اطراف
  • توجه به شدت و جهت وزش باد
    برآورد هزینه طراحی و اجرا باغ ویلا
  • توجه به محل المان ها و عناصر مورد استفاده
  • انتخاب نوع مصالح مورد استفاده
  • توجه به مسیرهای ارتباطی بین عناصر و المان

نکات مهم در طراحی باغ ویلا

نکته ی قابل توجه د ر طراحی باغ ها این است که برخلاف بقیه که فکر می کنند تنها، وجود گل و گیاه برای طراحی یک باغ کافی است باید بگوییم که، گل ها و گیاهان به تنهایی برای طراحی یک باغ بسیار زیبا کافی نیستند، اما مکمل طرح های دیگر اند و به آن ها رنگ و رخ زیبایی می دهند.

نکته ی دیگر این است، برای لوکس و بهتر شدن باغ ویلا، باید توجه کافی به طراحی باغچه هایمان داشته باشیم؛ همچنین رنگ آن ها نیز باید ترکیب درست و مربوط خود را داشته باشد.

در برخی از باغ ها که از طرح ویلای چوبی استفاده می شود، باید گل، گیاهان و درختان متناسب با طرح چوب طراحی شود؛ یا برخی باغ ها نیز فلزی یا استیل هستند، باید گل هایی گذاشته شود که متناسب با آن فضا و آن متریال است. برخی از کارفرمایان، دوست دارند طراحی باغ شان بیشتر طرح سنتی و کلاسیک داشته باشد، پس از گیاهان و درختانی استفاده می شود که مناسب این فضا باشند.

طراحی چیدمان و محوطه سازی باغ

طراحی محوطه سازی باغ از معیارها و عناصر مختلفی تشکیل شده است. طراحی محوطه سازی باغ مراحل مختلفی دارد. در مراحل اول محل ریزه کاری ها را مشخص کرده و نقشه اولیه محوطه سازی را تهیه می کنیم.
در طراحی محوطه سازی باغ سعی بر این است که جزییات موجود را به بهترین نحو ممکن ترکیب کنیم تا از محیط به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. به گونه ای که از فضای موجود استفاده بهینه کرده و از نظر بصری و زیبایی محیطی چشم نواز ایجاد کند.
عناصر مؤثر زیادی وجود دارد که به نوعی بر این زیبایی تأثیر می گذارد. با توجه به میزان بودجه و فضای موجود، سازنده می تواند با برنامه ریزی و طراحی مناسب فضای ایده آل خود را داشته باشد.

طراحی باغ ویلا در تهران

طراحی باغ ویلا در واقع، طراحی فضاهایی باز و البته وسیع مانند باغ‌ها و یا مانند بخشی از دشت‌های بزرگ و وسیع در تلفیق با فضای معماری ویلا می‌باشد; که گویی در دل طبیعت بنایی ساخته باشید. طرح ویلا و باغ ویلا متاثر از سبک‌های جذاب معماری و طراحی لندسکیپ ویلا می‌باشد. اجرای باغ ویلا عموما در اراضی و سکونت گاههای بزرگ حومه شهرها و روستاها ترویج یافته البته درون شهرها نیز مقدور است.مجموعه باغ ایرانی متخصص طراحی باغ ویلا در تهران می باشد.