پلان طراحی محوطه

محوطه سازی یک امر تخصصی است که امروزه به کمک متخصصین این امور اجرا می‌شود. برای طراحی و اجرای یک طرح محوطه سازی منحصربه‌فرد می‌توان از عناصر طبیعی یا ساخته دست بشر استفاده کرد. پلان محوطه سازی با نشان دادن موقعیت هر یک از عناصر موجود در طراحی به معماران و طراحان بزرگ کمک میکند تا در صورت لزوم تغییرات مفیدی را لحاظ کنند.
پلان محوطه سازی همچون یک نقشه کاربردی موقعیت عناصر به کار رفته در طراحی محوطه سازی را نشان می‌دهد. معماران و شرکت‌های طراحی نقشه محوطه می‌توانند به کمک این نقشه‌ها درست‌ترین تصمیم را برای آن فضا بگیرند. این پلان در واقع به عنوان یک طرح اولیه نشان می‌دهد که قرار است چه چیزی در محوطه سازی باغ و ویلا به مرحله اجرا برسد. اما در طراحی یک پلان برای محوطه سازی باغ یا ویلا به چه نکاتی باید توجه کرد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با اصول طراحی پلان برای محوطه سازی آشنا کنیم.

پلان طراحی محوطه

طراحی پلان محوطه سازی با رنگ سبز و میدان در مرکز

نقشه محوطه یک نقشه یا طرحی است که هنگام محوطه سازی می‌تواند تمامی جزئیات به کار رفته در آن را مشخص کند. این نقشه از زاویه بالا دیده می‌شود، به همین دلیل همه اجزای طراحی به خوبی در آن قابل مشاهده هستند. پلانی که در محوطه سازی طراحی می‌شود، جزئیات و موقعیت عناصر طبیعی همچون گل و گیاه، نحوه کاشت و پرورش درخت، چگونگی مرزبندی درختچه‌ها، حصارکشی و موقعیت نصب حفاظ و نرده دیوار، ساخت سنگ فرش‌ها، طراحی مسیر پیاده رو و… را نشان می‌دهد.
همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، پلان یک نقشه یا طرحی است که جزئیات طراحی را در معماری نشان می‌دهد. پلانی که برای محوطه سازی طراحی می‌شود، می‌تواند متعلق به یک ساختمان تجاری، حیاط سازی سنتی و باغ شخصی یا یک مکان عمومی با فضای سبز بسیار زیادی باشد. معماران برجسته، نقشه محوطه را یک مرجع بسیار مناسب برای به کار بردن عناصر جدید یا تعمیر المان‌های قدیمی آن فضا می‌دانند.

کاربردهای مهم پلان

یکی از کاربردهای مهم پلان در محوطه سازی این است که شما می‌توانید عناصر زنده یا مصنوعی به کار رفته در آن محیط را به سلیقه خود انتخاب کنید. این امر باعث می‌شود تا برنامه‌ریزی دقیقی برای میزان هزینه مورد نیاز انجام بگیرد. از دیگر کاربردهای بسیار مهم طراحی یک پلان برای محوطه سازی باید به جلوگیری آن از اشتباهات احتمالی اشاره کرد.

طراحی پلان

اولین نکته مهم در طراحی پلان برای محوطه این است که بدانید فضای شما دارای چه نوع کاربری است. طراحی پلان برای یک محوطه مربوط به ساختمان اداری با یک محوطه‌ای که برای ویلا یا باغ شخصی انجام می‌شود، تفاوت‌های زیادی دارد. به همین دلیل ابتدا باید مشخص کنید قرار است پلان و نقشه شما برای محوطه چه نوع ساختمانی طراحی شود.
یکی دیگر از نکات مهم طراحی نقشه محوطه سازی توجه به اندازه فضای سبز است. بزرگ بودن محوطه یک ساختمان، باغ یا ویلا باعث می‌شود تا دست شما برای طراحی پلان آن فضا باز باشد. در این صورت به راحتی می‌توانید تغییرات مورد نظرتان را در آن محیط لحاظ کنید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490