طراحی و اجرای فضای سبز پارک

باغ ایرانی جز برترین طراحان در زمینه طراحی و اجرای فضای سبز پارک در استان البرز می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر و شروع همکاری با باغ ایرانی با ما در تماس باشید
 

طراحی و اجرای فضای سبز پارک

طراحی فضای سبز پارک

پارک یک مجموعه تفریحی و گردشگری و سر گرم کننده می باشد که  هدف از ایجاد پارک ها گرد هم آوردن مردم است. یک فضای سبز طراحی شده ای است که در اختیار مردم قرار گرفته است که توسط درختان و گیاهان پوشیده شده است و جزء فضای عمومی شهری به حساب می آید. پارک ها باعث جنب و جوش در شهر می شوند و به طبیعت و کیفیت زندگی انسان ها کمک می کند .پارک ها فقط به عنوان یک منظره یا محلی برای پیک نیک و یا برای قدم زدن طراحی نمی شوند بلکه با توجه به فعالیت های فرهنگی و  نیازه گروه سنی مختلف طراحی می شوند . یک پارک باید به گونه ای طراحی شده باشد که برای گروه سنی مختلف سرگرم کننده باشد. پارک ها در سطح شهرها می توانند پاسخگوی بسیاری از کمبودهای شهر باشند. 
پارک ها از اجزای مختلفی مانند فضای سبز، تاسيسات رفاهی، مبلمان، کفپوش ها و دیگر تجهیزات تشکیل می شوند که در طراحی هر کدام از این ها باید اصول آن ها را نیز رعایت کرد.
تاسيسات رفاهی شامل : تجهيزات خدماتی ، وسايل بازی ، زمين های بازی و…
مبلمان شامل : نيمكت، آلاچیق، صندلی و … بهترین مکان  برای استقرار نیمکت ها در کنار آب نماها، زیر سایه درختان می باشد.
پارک ها از نظر ظاهر و شکل شامل پارک های مختلط ، پارک های فانتزی،  پارک های نامنظم و پارک های منظم می شوند.  

مراحل اصلی طراحی پارک 

  • پروسه طراحی
  • نقشه های مفهومی
  • اجرا
  • ضوابط گذرگاه
  • ضوابط طراحی پله
  • ضوابط طراحی رمپ

پروسه طراحی
در این مرحله در ابتدا کاربری زمین های اطراف بررسی می شود و درجه شیب زمین مشخص می شود مراحل بعدی شامل بررسی زهکشی و شناسایی آب های سطحی ، بررسی پوشش گیاهی، شناسایی تاسیسات و …
نقشه های مفهومی
این مرحله مربوط به کاربری های ساخته شده در پروژه است برای نمونه برای یک خانه حد و مرز مکان، درب، پنجره، باغچه، دیوارها و…
ضوابط گذرگاه
گذرگاه ها به عنوان جداکننده مسیرهای دسترسی اهمیت دارند. گذرگاه ها در پارک ها به گذرگاه مخصوص پیاده روی، گذرگاه برای پیاده روی و دوچرخه سواری، گذرگاه برای عبور وسایل نقلیه تقسیم می شوند اما به طور کلی شامل مسیر عبور و مرور، پله و رامپ می باشند. 
ضوابط طراحی پله
ساخت پله برای پارک ها باید توجه به زیبایی علاوه بر رعایت استانداردها باشد و رابطه بین ارتفاع و کف باید دقیقا مورد توجه قرار گیرد.
ضوابط طراحی رمپ
رمپ انتقال از سطحی به سطح دیگر بدون پیموندن پله است. علاوه بر معلولین ممکن است افراد سالمند ، کودکان و افراد چاق نیز نتوانند از پله بالا یروند پس طراحی رمپ بسیار ضروری می باشد.
 

طراحی فضای سبز پارک

درختان ، درختچه ها ، گیاهان پوششی وگل ها مهمترین عناصر در محوطه سازی و طراحی فضای سبز پارک به شمار می آیند. انتخاب و به کار گیری از این گیاهان سه عامل اساسی در کارایی فضای سبز هستند که باید همواره توسط طراح مورد توجه قرار گیرند . بنابراین نکته بسیار مهم در طراحی فضای سبز انتخاب گیاهی است که بتواند بیشترین زیبایی را داشته باشد . توجه به نوع گیاهان و نحوه قرار گرفتن گیاهان بسیار مهم است .
پارک ها  به دو دسته پارک شهری و پارک جنگلی تقسیم می شود. پارک شهری به پارک هایی گفته می شود که در شهر ساخته شده اند و خود پارک های شهری پارک محله ای، پارک ناحیه ای، پارک منطقه ای و  پارک همسایگی تقسیم می شوند.

 

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490