طراحی و ساخت باغ سنتی

طراحی و ساخت باغ سنتی در حیاط بی روحی که مدتهاست به آن رسیدگی نشده می تواند یک شاهکار بی نظیری باشد، هر چند می توانید همین سنگ و موزاییک های حیاطتان را نیز بردارید و آن را تبدیل به باغ سنتی نمایید. برای ایجاد یک فضای دلنشین، لازم است سلیقه‌ی خود را با چارچوب‌های سنتی ترکیب کنید و مطمئن باشید که نتیجه، فضایی دلنشین و با زمینه‌ی فرهنگ و سنت خواهد بود. طراحی محوطه خارجی باغ ویلا و دکوراسیون داخلی ویلا به سبک سنتی ، همیشه طرفداران ویژه ای داشته است. 
 
باغ سنتی

اصول طراحی باغ سنتی 

حیاط خانه ، حیاط ویلا  و باغ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک خانه‌ی دوست داشتنی ایرانی است. علاقه‌ی بسیار ایرانی‌ها به سازه‌های سنتی و با توجه به تاثیرات آرامش بخش سبک سنتی ، می‌توان گفت که امروزه مخاطب زیادی برای این سبک وجود دارد. در این بخش می خواهیم اصول طراحی و ساخت یک باغ سنتی و المان های مورد نیاز آن را مورد بررسی قرار دهیم . 
برای طراحی باغ سنتی باید توجه کرد که باغ باید حسی آمیخته با سنت و زیبایی  داشته باشد. برای محوطه سازی باغ ابتدا یک ترسیم اولیه از آنچه که می خواهید بسازید داشته باشید . برای طراحی باغ سنتی عموما از هندسه مربع و مستطیل استفاده می‌شود؛ در ساخت باغ سنتی می توانید از جوی آب ، استخر و ایجاد سازه های دکوری با چوب ایجاد کنید.

مصالح مورد استفاده برای ساخت باغ سنتی

برای ساخت باغ سنتی ، بهتر است از مصالحی مانند آجر، سنگ و چوب استفاده کنید، این مصالح به علت داشتن رنگ‌های گرم و تداعی معماری سنتی، دید کاملا سنتی به باغ می دهند. اگر امکان ساخت دیوار ندارید می توانید دیوارهایتان را با رنگ های گرم رنگ آمیزی کنید، تا کاملا فضایی گرم بوجود آورید.

ساخت حوض در باغ سنتی ایرانی

وقتی در مورد خانه های قدیمی صحبت به میان می آید یک خانه با یک حوض داخل حیاط آن به ذهنمان خطور می کنید. مثل خانه های مادربزگ مان. 
حوض بخش مهمی از هویت معماری ایرانی است. در گذشته نه تنها عمارت‌ها و باغ‌های بزرگ، بلکه خانه‌های نقلی با حیاط‌های کوچک نیز یک حوض زیبا داشتند. حوض‌ها در گذشته به منظور نگهداری و ذخیره کردن آب مورد استفاده قرار می گرفتند.خنک کردن محوطه نیز یکی از دلایل وجود حوض بود. امروزه وجود حوض بیشتر جنبه تزیینی دارد . البته اگر فضای بزرگتری داشته باشید می توانید حوض را تبدیل به استخر هم نمایید همچنین می‌توانید حوض را با  آبنمای کوچکی طراحی نمایید.
 
ساخت حوض برای باغ سنتی

ساخت تخت چوبی برای باغ سنتی

در حیاط و یا باغ زیبایی که ساخته اید قطعا دوست دارید جایی برای نشستن نیز طراحی کنید. استفاده از تخت های چوبی با شکل های مختلف می تواند در زیباتر کردن باغ سنتی شما تاثیر داشته باشد. و یا می توانید از مبلمان حصیری نیزی در این فضا استفاده کنید. حصیر نیز همخوانی کاملی با باغ سنتی دارد.
 
ساخت تخت برای باغ سنتی
استفاده از سفال در باغ سنتی
حال نوبت طراحی کلی باغ می باشد. استفاده از گلدان های سفالی و کوزه های سفالی و یا ظرف های سنتی زیبا می تواند یک جلوه دیگری با باغ تان بدهد
تزیین باغ سنتی با گلیم 
استفاده از پشتی‌های سنتی، گلیم‌هایی با طرح‌های قدیمی و پارچه‌های بومی منحصر به‌ فرد بخشی از کارهایی است که به زیباتر شدن یک فضای سنتی کمک بسیاری خواهد کرد. فراموش نکنید که تقابل رنگ‌ها و طرح‌ها در دنیای سنت بخشی از زیبایی آن خواهد بود. همچنین استفاده از سماور ذغالی نیز روی این تخت ها بسیار مرسوم است.
ساخت باغ سنتی

کاشت گل و گیاه در باغ

وقتی می گوییم باغ قطعا انتظار گل و گیاه در آن وجود دارد . بخش مهمی از باغ را به گیاهان و درختان اختصاص دهید. خاص باغ اختصاص دارند. کاشت درختان زیبا ، گل کار های منحصر بفرد از واجبات ساخت یک باغ زیبا می باشد. می توانید کنار گل ها حصارهای چوبی کار کنید تا هم گیاهانتان را از آسیب حفظ کنید و هم جلوه زیبایی به باغ بدهید.
طراحی باغ سنتی
نورپردازی ویژه شب در باغ 
برای شب احتیاج به روشنایی دارید. می توانید با استفاده از نورهای رنگی و در جاهای ویژه ای از باغ نورپردازی کنید. 

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490