گاو آهن بشقابی

اصول کار با گاو آهن بشقابی در هنگام کار با گاو آهن بشقابی خاک و خاشاک توسط عمل چرخش بشقاب ها قطع و جا به جا می شود. چنانچه بشقاب ها بدون صفحه تمییز کن کار کنند بیشتر عمل مخلوط کردن خاک بریده شده را انجام می دهند تا برگرداندن خاک . در صورت استفاده از صفحه تمییز کن برگردان دار خاک شبیه انچه که در گاوآهن های برگردان دار انجام می شوئد برگردانده می شود . البته عمل برگرداندن خاک به خوبی گاو آهن های برگردان دار صورت نمی گیرد .گاواهن های بشقابی باید با سرعتی نسبتا کم و یکنواخت کار کنند تا عمل برش و عرض برش را کنترل کنند. این گاو آهن ها در سرعتهای زیاد خوب کار نمی کنندو ضمنا سرعت زیاد باعث تقلیل در عمق شخم می شود.

گاو آهن بشقابی

شماره تماس :  09125633298

مشخصات گاو آهن بشقابی

  • شاسی از قوطی سنگین اروپایی به ابعاد8*100*100میلی متر
  • مجهز به کالتر عمق شخم
  • پره ها  از فولاد بوردار  و ضخامت 8 میلیمتر
  • تمام مهرها تفلون دار
  • قابلیت تنظیم عرض کار حداکثر 12 اینچ برای هر پره
مشخصات فنی گاوآهن بشقابی
نیرو مورد نیاز (hp) 65-75
عمق کار(cm) 22
عرض کار(cm) 90
فاصله بین خیش ها (cm) 70
تعداد خیش 3
وزن دستگاه(kg) 450
این گاوآهن‌ از لحاظ نحوه تاثیر مشابه گاو آهن برگردان‌دار عمل می‌کند اما از آنجائیکه در این نوع، خاک بطور ناقص برگردانده می‌شود، لذا تنها در شرایطی توصیه می‌شود که گاوآهن‌ برگردان‌دار قادر به کارکردن نباشد. این شرایط عبارتند از:
1- خاک‌های خیلی سخت و خشک که در آن گاوآهن برگرداندار به سختی نفوذ می‌کند.
2- خاک‌های چسبنده که در آن گاوآهن برگرداندار حالت خاک چسبی دارد.
3- خاک‌های بسیار ساینده، ناهموار و ریشه‌دار که عوامل فوق برای گاوآهن برگردان‌دار مضر است.
4- زمین های با بقایای گیاهی خیلی زیاد و کلش‌دار
5- نیاز به شخم عمیق‌تر (از 40 تا 30/5 سانتی‌متر)

فروش وسایل کشاورزی

فروش وسایل کشاورزی در کرج

خرید گاوآهن بشقابی در کرج

ساختمان گاوآهن بشقابی

الف) شاسی 

شاسی اکثر ماشین‌های خاکورز از جمله گاوآهن‌های بشقابی از دو نوع میل‌افزار (Toolbar) و یا قاب (Frame) می‌باشد.

ب) عامل خاکورز (خیش بشقابی : بشقاب ؛ تنه ؛ توپی ؛ یاتاقان‌ه ا؛ گل پاک‌کن )

عامل خاکورز دراین گاوآهن، خیش‌های بشقاب شکل می‌باشد که قطر بشقاب‌‌ها بین 50 تا بیش از 100 سانتیمتر و ضخامت آنها حدود 5 تا 6/4 میلیمتر است.
عمق کار گاوآهن حداکثر یک سوم قطر بشقاب می‌باشد. همچنین عرض برش هر بشقاب بین 18 تا 30/5 سانتیمتر است.
بشقاب‌ها به یک توپی پیچ و مهره می‌شوند و با درگیر شدن با خاک، حول محور خود آزادانه گردش می‌کنند. برای کمک به بهتر برگردان‌شدن لایه شخم و همچنین تمیز ماندن بشقاب‌ها، قطعه‌ای به نام گل پاک‌کن برای هر خیش در نظر گرفته شده است. ساقه، رابط بین واحد خاکورز (خیش) و قاب (شاسی) می‌باشد.
بشقاب‌ها یا از داخل اریب شده‌اند یا از خارج یا اینکه کنگره‌ای هستند.
بشقاب‌های اریب شده از بیرون را می‌توان تیز نمود

ج) ساقه
د) چرخ شیار عقب

در گاوآهن بشقابی به جای کفش و پاشنه، چرخ شیار عقب وجود دارد. این چرخ با لبه تیز خود در خاک فرو رفته و باعث تعادل جانبی دستگاه می‌شود.
بسته به نوع و شرایط خاک می‌توان قطعاتی همچون وزنه‌های اضافی و یا فلانژ و گل پاک‌کن را به چرخ شیاری عقب اضافه نمود.
ه) محور عرضی جلو گاوآهن

زوایای تمایل و برش
زاویه تمایل: زاویه‌ای که قاعده بشقابها با راستای قائم تشکیل می‌دهد را زاویه تمایل می‌گویند که این زاویه بین 15 تا 25  درجه می‌باشد. افزایش این زاویه، نفوذپذیری دستگاه را در خاک‌های سنگین و چسبنده بهبود می‌بخشد. کاهش این زاویه، کارکرد خیش را در خاک‌های سست و ترد و یا زمین‌های با  کلش و بقایای گیاهی زیاد اصلاح می‌کند.
زاویه برش: زاویه‌ای که قاعده بشقابها با راستای پیشروی تشکیل می دهد را زاویه برش گویند که این زاویه بین 42 تا 45 درجه می باشد. کاهش این زاویه، سرعت گردش بشقاب‌ها را افزایش داده و عرض برش را کاهش می‌دهد. افزایش این زاویه، نفوذپذیری و عرض برش بشقاب را بهبود می‌بخشد.

اصول کار گاوآهن بشقابی

گاوآهن بشقابی ضمن حرکت به جلو و گردش بشقاب‌ها، به کمک  وزن خود و زاویه مناسب در خاک نفوذ کرده و بدین ترتیب بقایای سطحی و خاک را در عمق معینی برش داده و با گردش بشقاب‌ها، لايه شخم را جابجا می‌كنند.

سرعت زیاد باعث کاهش عمق شخم می‌شود.

تنظیمات گاوآهن بشقابي

تراز کردن گاوآهن : مشابه گاوآهن برگرداندار بايد تراز طولي و عرضي انجام شود.
تنظیم عرض کار : مشابه گاوآهن برگرداندار انجام مي شود. البته در گاوآهن هاي بشقابي تاثير متقابل در عمق و عرض كار وجود دارد. يعني با افزايش عمق، عرض كار دستگاه نيز زياد مي‌شود.
تنظیم عمق کار : مشابه گاوآهن برگرداندار تنظيم عمق با تنظيم بازوهاي کششی پایین انجام مي‌شود. البته در گاوآهن بشقابي، نفوذپذيري بشقاب به درون خاك كم مي‌باشد. لذا جهت افزايش عمق، علاوه بر تنظيم بازوهاي هيدروليك، بايد دستگاه را به نحو مقتضي سنگين نمود.

فروش گاو آهن بشقابی در کرج

قیمت گاوآهن بشقابی در کرج

فروش گاو آهن بشقابی

قطعات اصلی گاواهن های بشقابی : یاتاقان بشقاب – چرخ شیار عقب – ساقه بشقاب – شاسی – محور عرضی جلو گاواهن – دکل – پایه – چرخ تثبیت عمق – پیچ تنظیم عرض برش – پیچ تنظیم عمق شخم – سیلندر های هیدرولیکی کنترل از راه دور.

گاو آهن بشقابی

گاوآهن بشقابی چیست

گاو آهن بشقابی برای انجام خاک ورزی اولیه مورد استفاده قرار می گیرند و کار آنها تا حدودی شبیه به کار گاواهن های برگردان دار می باشد. این گاوآهنها از یک سری بشقاب های مقعر گردنده که به صورت انفرادی و جدا از هم بر روی یک شاسی قرار گرفته اند تشکیل می گردند .عمق کار بشقاب ها به وسیله یک یا چند چرخ ویا توسط سیستم های هیدرولیک تراکتور کنترل می شوند.

قیمت گاوآهن بشقابی

هر واحد گاوآهن بشقابی یا دیسک شامل صفحه ای بزرگ و کاسه ای شکل است به قطر 50 تا 95 سانتیمتر که در طول یک محور مرکزی می چرخد. ستونی از خاک که توسط لبه تیز بشقاب بریده می شود در سطح شیب دار بشقاب بالا رفته و ضمن این که از هم پاشیده می شود به سمت راست گاوآهن بر می گردد. معمولاً چند واحد گاو آهن بشقابی روی یک شاسی قرار دارند و دستگاه با تراکتور کشیده میشود. چون طی حرکت در زمین و در اثر نیروی ناشی از مقاومت خاک، بشقابی به حول محور خویش می چرخد، گاو آهن بشقابی با سهولتی بیش از گاو آهن سوکی در خاکهای خشک، متراکم و چمنی پیش میرود. میزان برگشت و خرد شدن خاک تابع زاویه برخورد بشقاب با خاک است و هر چه سطح بشقاب با جهت حرکت تراکتور زاویه عمودتری بسازد، برگشت خاک کاملتر خواهد بود. از این تغییر زاویه برای انجام نیمه شخم استفاده می کنند. گاو آهن های بشقابی که بطور مایل نسبت به جهت حرکت تراکتور در خاک پیش می روند به گاو آهنهای بشقابی یک طرفه موسومند.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490