محوطه سازی باغ در کرج

طراحی محوطه باغ یک منظره بسیارشورانگیزی می باشد . اگر علاقه مند به جایی برای اوقات فراغت ، استراحت کردن، سرگرم شدن یا فضایی برای بازی کودکان هستید پس با ما همراه باشید. محوطه سازی به منظور مسطح کردن و آماده کردن محیط ساختمان ها و ایجاد فضای سبز است. بسیاری از این فضاها مربوط به  باغ ها هستند. مراحل مختلفی برای ساخت و ساز یک ساختمان، حالا چه مسکونی یا غیر مسکونی، وجود دارد.

شماره تماس: 09124682490

 

مرکز محوطه سازی باغ در کرج

محوطه سازی باغ  ایده ای مطلوب برای ایجاد یک فضای دل نشین برای رشد گیاهانی است که به خانه تان محیط زیبا و قشنگی را می بخشد و یک  دکوراسیون عالی را الگو سازی می کند که به شما اختیار این را میدهد که از باغ خود به همان شکلی که دوست دارید استفاده کنید.  خب از کجا باید شروع کنید ؟! در ابتدا پیش نیاز روش های محوطه سازی با یک تحقیق عالی شروع می شود. با رفتن به باغ های عمومی و نمایشگاه ها و یا حتی منزل افراد دیگر ایده بگیرید تا بهترین انتخاب خود را داشته باشید. محوطه سازی یا همان معماری منظر، پایه های اصلی مشخصی دارد و هدف از آن، استفاده ی درست از بهترین نشانه ها است تا بتوانیم فضا و محیطی هوشمندانه را ایجاد کنیم. دررابطه با اینکه محوطه سازی چیست باید گفت که محوطه سازی ترکیبی از علم و هنر است که با دانش باغبانی و آشنایی با اصول طراحی  تلفیق شده است.

محوطه سازی باغ در کرج

نکات محوطه سازی باغ در کرج

وقتی صحبت از محوطه سازی باغ می‌شود، روش های بسیاری وجود دارد بعضی از افراد ترکیب کاملاً متعادل از سخت منظر      (مثل پاسیو) یا نرم منظر (مانند گل و گیاه) میخواهند. بعضی از افراد می‌خواهند یک محوطه سازی ثابتی داشته باشند که باعث صرفه جویی در استفاده از آب و ایجاد محوطه ای طبیعی می‌شود. در صورتی که افراد دیگر می‌خواهند روش مختص خود را داشته باشند، باغ و باغچه مدرن یا استوایی بسازند یا برخی نیز خواستار فضایی کامل با آشپزخانه در فضای باز، آتشدان یا استخر میباشند که در آن می‌توانند دوست و یا خانواده خودشان را سرگرم کنند. محوطه سازی باغ به منظور ارائه یک بازده عالی، ملزم به پیروی از یک سری قوانین از قبل مشخص شده میباشد.  و در دنیای مدرن امروزه بیشتر از همیشه اهمیت زیادی پیدا کرده است. روی آوردن مردم به آپارتمان نشینی، باعث توجهات زیاد به محوطه سازی فضاها و باغها شده است.

هزینه محوطه سازی باغ در کرج

متقارن سازی در محوطه‌های‌ رسمی  بسیار استفاده میشود اما در نقطه مقابل آن، نامتقارن بودن محیط باغ در محوطه های غیر‌رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصل در طراحی محوطه‌ اگر متعادل  باشد باعث می‌شود دیدن و نگاه  منظره و محوطه دل نشین تر شود.همچنین باید سادگی را در طراحی محوطه باغ  رعایت کرد و از بی نظمی پرهیزشود.البته سادگی را با محیط  کنسل کننده و تکراری اشتباه نگیرید. در این مقاله سعی شد به سوال مبنی بر اینکه چرا محوطه سازی باغ اهمیت دارد، پاسخ مناسبی داده شود. در کشورهای مختلف با توجه به جغرافیای کشور و فرهنگ آن، سبک ها ی گوناگونی برای معماری و طراحی منظر به اجرا در  می آید و وجود دارد. سبک های گوناگون معماری محوطه سازی بر اساس ویژگی های مختلف از جمله: طرح و ابعاد فضا، شرایط اقلیمی و مصالح مورد استفاده، دسته بندی می شوند.  این طبقه بندی ها شامل باغ های فرهنگی و تاریخی مثل : باغ ژاپنی، انگلیسی، اسپانیایی و یا سبک های جدید مانند مینیمالیستی و مدرن می باشد.

 انواع محوطه سازی باغ

  • محوطه سازی رسمی
  • محوطه سازی غیر رسمی
  • محوطه سازی شرقی یا ژاپنی
  • محوطه سازی فرانسوی
  • محوطه سازی انگلیسی
  • محوطه سازی بیابانی
  • محوطه سازی مدرن
  • محوطه سازی مدیترانه ای

محوطه سازی رسمی

این سبک از محوطه‌سازی بسیار مطلوب و قشنگ نمایان میشود و می‌تواند مکان بسیار مناسبی برای استراحت کردن و آرامش باشد. در سبک رسمی می‌توان از آلاچیق، فضای سبز، گلدان‌های مدرن، راهروهای شیک و نیمکت و صندلی استفاده کرد. این سبک را می‌توان در ویلاها و خانه‌های شخصی مورد استفاده قرار داد. استفاده از گیاهان مختلف نقش بسیار زیادی در زیبایی این سبک دارد. اصل اول محوطه‌سازی سبک رسمی، خلاقیت است که بتواند این سبک را به‌ بهترین نحو اجرا کند.

محوطه سازی غیررسمی

سبک های غیررسمی فضای سبز و باغ اصولی ترین بنای باغبان است. آنها معمولاً سبکی هستند توجه زیادی به آن میشود چون آرام است و معمولاً با گذر زمان در حال توسعه میباشند. به هر حال ، این روند تکرار شونده اگر اصولی نباشد میتواند به طراحی فضای سبز زیاد جالبی منجر نشود! اما هنگامی که به خوبی انجام شد ، می توان گفت یک سبک طراحی آرام و جذاب میباشد. وقتی بد انجام شود غیرمسئول و چرند است. این شرکت شما را راهنمایی می کند تا با برنامه ریزی و توجه به جزئیات ، محوطه ای غیر رسمی آرام و شیکی داشته باشید.

محوطه سازی شرقی یا ژاپنی

این سبک در بین ایرانی‌های زیاد رایج نیست اما به‌ طورکلی کسانی که به فرهنگ شرقی علاقه‌مند هستند میتوانند از این طرح در  باغ های کاخ ، باغ های ویلا و باغ های معابد استفاده کنند. در این سبک معمولاً از فضا و محیط  سبز و عنصرهای سنتی آسیایی ، دریاچه مصنوعی، حوض های کوچک یا فواره، ، سنگ ها ، لوازم جانبی و تزئینی ،مجسمه و یا پل استفاده می‌شود. گیاه بامبو کاربرد زیادی در این سبک دارد. شاید دوست داشتنی ترین عنصر یک باغ ژاپنی، شکوفه درخت گیلاس معروف در بهار یا نیلوفرهای آبی  باشد که می تواند محبوبیت بسیاری داشته باشد.

محوطه سازی فرانسوی

سبک باغ و ومحوطه فرانسوی در دوره ی رنسانس شروع شد در این طرح ها از نرده ها , پله ها حوض ها و مجسمه ها استفاده شده و درختان از سبک یسیار منظم و مرتبی برخوردار هستند. درختان تنومند و سر سبز ، زمین های صاف و هموار، حوض آب کم عمق اما بزرگ ، استفاده از قرینه سازی ،تراس و پله کوتاه و نرده های سنگی و تراش خورده مناسب محوطه های فرانسوی میباشند.

محوطه سازی انگلیسی

در قدیم در کشور انگلیس، بیشتر مردم در روستاهای کوچک زندگی می کردند بیشتر گیاهان و دانه هایی که در گذشته در خانه های مردم استفاده میکردند حاصل محدود بودن و شرایط زندگی سطح پایین آن ها بود کلا در سبک خانه باغ انگلیسی گیاهان قدبلند و قدیمی به طور متراکم کاشته و جلوی آن ها گیاهان کوچک قرار داده می شوند که در کنار هم محیطی رنگی و شادمتنوعی را تشکیل می دهند. یکی از شاخصه های باغ انگلیسی  کاشت تک درخت بدون استفاده از چمن میباشد. پیشنهاد کاشت گل رز، راسن تلخ، ختمی ، گل گندم ، علف نقره، پنجمیل، گل انگشتانه ، خشخاش، زبان پس قفقا ، گل نخود  داده میشود. اما در آخر باید گفت که انتخاب نوع گل و گیاه ها فقط به سلیقه خود شما بستگی دارد.

محوطه سازی بیابانی

سبک بیابانی با در نظر گرفتن موارد تخصصی امر ساده‌ای خواهد بود. سنگ‌ها، درختان، بوته‌ها و گل‌ها باید تکمیل کننده هم باشند. این به معنای این نیست که همه آنها باید در یک سایز باشند بلکه باید اجازه دهید که اندازه طراحی را به پیش ببرد. استفاده حلقه ای از بوته‌های کوتاه اطراف یک درخت مناسب میباشد. رنگ هم مهم است و چون محیط خشک است باید از رنگ‌های مناسب استفاده کرد و انواع مقاوم گیاهان بیابانی را باید انتخاب کرد.

محوطه سازی مدرن

در سبک مدرن برای ایجاد فضایی رویایی در باغ از گلدان ها و گلکاری های رنگی و خلاقانه طرح های منظم می توانید استفاده کنید و محیط هنری را در محوطه باغ ایجاد کنید. علاوه بر کاشتن گل ها در فضای باغ درختان و گیاهان متنوعی کاشته می شوند باعث ایجاد هوایی مطبوع  می شود. موزاییک چمنی و موزاییک های سنگی،  سنگ ریزه و درختچه های تزیینی خزه ها و بوته های کوتاه و مبل های مدرن و کلاسیک ، برکه و آبنما و آلاچیق در این سبک کاربرد دارد.

محوطه سازی مدیترانه ای

سبک مدیترانه ای در منطقه ساحلی یونان ، ایتالیا و فرانسه معروف است، گیاهان خشکسیر ، با استفاده از رنگهای ملایم یا روشن ، کاشی های با الگوی روشن ، مسیر ماسه ای سایه های سفید ، کرم ، آبی ، مایل به قرمز و زرد و انواع گیاهان معمول در آب و هوای مدیترانه ای و دکور به سبک یونانی یا رومی باستان الهام بخش برای طراحی مدیترانه ای هستند.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490