چمن کاری بین موزایک و سنگ

در بین سنگ ها و موزاییک ها فضای خالی کار کنید تا بتوانید آن را با چمن مصنوعی یا چمن طبیعی پر کنید. یک نمای بسیار خاص و شکیل به ورودی یا باغچه و حیاط خودبدهید. البته استفاده از این نوع چمن کاری برای  کل محوطه استفاده نمی شود بلکه برای قسمتی از محوطه و بیشتر برای راهرو ورودی حیاط کاربرد دارد و جلوه بسیار زیبایی در این حالت وجود دارد.
قطعات سنگ با اضلاع منظم و نامنظم ، آجر، کاشی، موزاییک، واش بتن، پیور و سطوح بتنی قالب بنده شده ، همگی از جمله مصالحی هستند که برای کف سازی با چمن می شود روی آن کار کرد.
چمن بین شیار

میزان فاصله شیار موازییک برای کاشت چمن

برای  کف سازی با چمن بین سنگ و موزائیک و یا واش بتون ، سعی کنید حداقل فاصله ۱۰ سانتی متری بین فضاهای خالی ایجاد کنید، چراکه هرچه فضای بین سنگهای کف بیشتر باشد، نمای چمن مصنوعی به کار رفته شده زیباتر شده و قاب زیباتری بر روی زمین ایجاد می‌شود.
سبز و سلامت نگه داشتن چمن طبیعی در میان شیار های کف با چالش های جدی مواجه هست و هزینه های هنگفتی را می طلبد. ریشه چمن طبیعی درون خاک زیرین جای گرفته و از آن تغذیه میکند ، برگ سبز آن نیز از دو سو با متریال سخت احاطه شده و در سطح نیز زیر وزن افراد و در مواردی وسایل نقلیه میباشد .این تماس پیوسته ، باعث ایجاد آسیب های جدی و تخریب بافت زنده گیاه شده و در دراز مدت ، باعث از بین رفتن چمن می شود.
نوسانات آب و هوایی همچون آفتاب سوزان ،گرما و سرمای بیش از حد هوا ، بارش کم یا زیاده از حد نیز در نتیجه تغییرات فصل رخ میدهد و عامل دیگریست برای آسیب رساندن به چمن طبیعی. از سوی دیگر ، گیاهان برای زنده ماندن به مقادیر بالای آب و مواد غذایی نیاز دارند . تامین این نیازها در اکثر مواقع به خوبی انجام نشده و چمن با گذشت مدت زمان کوتاهی زرد و خشک میشود .این چمن مرده باید به صورت کامل حذف شود و دوباره بذر کاری انجام گیرد و این چرخه پیچیده و دشوار نگهداری، برای همیشه وجود خواهد داشت .
ولی با  استفاده از چمن مصنوعی ، با صرف هزینه ای بسیار پایین تر و در زمانی بسیار سریع تر می توان فضای مورد نظر را سرسبز کرد.
فرایند نصب چمن مصنوعی در شیار بسیار ساده میباشد . تنها کافیست چمن را به شکل باریکه های صاف و بدون انحراف طولی ، توسط تیغ ویژه به پهنای شیار برش زد.
 
کاشت چمن بین شیار سنگ

عمق شیارهای بین موازییک برای کاشت چمن 

برای اجرای چمن مصنوعی میان شیارمعمولا فاصله ای دلخواه در حدود ۴ تا ۲ سانتیمتر ایجاد کرد و سپس کف شیار توسط ملات نرم سیمان پوشیده شود و سطحی صاف و بدون برجستگی و فرورفتگی پدید آید .
عمق شیار نیز توسط ۲ عامل تعیین میشود . یکی ارتفاع الیاف چمن انتخابی و دیگری نوع سلیقه و نحوه کاربری سطح مورد نظر .
اگر ارتفاع پوشش سبز چمن از سطح تمام شده کف بیشتر باشد ، زیبایی و تاثیرگذاری آن در نمای کلّی بیشتر میشود ولی از سوی دیگر ، الیاف چمن در معرض تماس بیشتری با پای افراد رهگذر و یا وسایل نقلیه قرار گرفته و در نتیجه فرسایش بیشتری را در مدت زمان کوتاه تر متحمل خواهد شد.
اگر پهنای نوار چمن بیشتر از عرض شیار شود ، به درستی در جای خود قرار نگرفته و لبه های آن خم میشود و اگر پهنای نوار چمن کمتر از عرض شیار باشد ، به طور کامل سطح شیار را پوشش نمیدهد. در نقطه مقابل ، اگر ارتفاع پوشش سبز چمن از سطح تمام شده کف کمتر و یا برابر باشد ، بدین معناست که چمن در عمق شیار محفوظ باقی مانده و سبزی و زیبایی آن در زاویه دید کُند،  در سطح کمتر به چشم می آید . در عین حال تماس و فرسایش کمتری را تجربه میکند و دوام و عمر بالاتری خواهد داشت .
 
کاشت چمن بین شیار موزاییک

نحوه چسباندن چمن مصنوعی بین سنگ، موزائیک و واش بتن

توجه کنید کف شیارها باید کاملا صاف و یا سیمان لیسه‌ای باشد، چون در غیر این صورت مصرف چسب شما زیاد می‌شود. سعی کنید چند میلی متر بزرگتر از اندازه عرض شیار برش داشته باشد. چراکه در این صورت چمن مصنوعی جای محکمی در بین شیار پیدا می‌کند و خیال شما برای اینکه چمن از بین شیارها خارج نمی‌شود راحت می‌شود. شما می‌توانید برای طول شیار از چسب مخصوص چمن مصنوعی استفاده کنید و یا اینکه با میخ آن را بر روی زمین فیکس کنید. اگر می خواهید با چسب کار کنید ، قطعات چمن مصنوعی در کف شیار را توسط چسب پلی اورتان و یا چسب های صنعتی ثابت کنید.
چسب های پلی اورتان  مقاومت بسیار بالایی در برابرآب و رطوبت دارند و در تغییرات دمایی  براحتی وا نمی روند.ولی چسب های معمولی مورد استفاده در نصب موکت ، متاسفانه بر اثر رطوبت سست شده و جدا میشوند .

 

چسباندن چمن بین شیار موزاییک
استفاده از چمن مصنوعی در شیار موازییک و سنگ 
چمن های مصنوعی که برای این روش بکار می رود باید چمن مصنوعی کیفیت بالا باشد مخصوصا اگر در ورودی باشد که محل گذر افراد و ماشین ها خواهد بود. اما می توانید چمن مصنوعی با کیفیت از مجموعه باغ ایرانی تهیه نمایید و با خیال راحت از آن چندین سال استفاده نمایید.
 
 چمن کاری بین شیار موزاییک
نحوه شست و شوی شیار های مابین سنگ 
شیارهای پوشیده شده با چمن مصنوعی را میتوان به  آسانی توسط آب پر فشار و شوینده های معمولی شست و تمیز کرد و ظاهر زیبا و اولیه چمن را بازیابی نمود .
 
شستن چمن بین شیار موزاییک

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490