طراحی محوطه و فضای سبز در کرج

هر طراحی کاشتی که برای ایجاد فضای سبز ارائه می شود باید دارای اهداف مشخصی باشد که عمده ترین نکات مورد نظر در امر فضای سبز عبارت است از:
1 –ایجاد هماهنگی و تعادل و توازن در محیط زیست برای حفظ روابط اکولوژیکی
2 – کاهش آلودگی در محیط زیست و حفظ محیط زیست
3 – افزایش جاذبه های زیبایی در محیط زندگی از دیدگاه منظر
4 – اولویت دادن به فضای سبز
5 – انتخاب مناسب ترین ، مفیدترین و در عین حال مقاوم ترین یا ماندگارترین گونه های گیاهی که علاوه بر زیبایی و سرسبزی مقاوم به آفات نباتی باشد


 باغ ایرانی    :      09124682490

طراحی محوطه و فضای سبز و بام سبز

همیشه در خانه های دارای حیاط و یا ویلاها کیفیت و نوع طراحی محوطه و نوع فضای سبز آنها در بدو ورود چشم بیننده را متوجه خود می نماید از این رو طراحی محوطه حیاط خانه و ویلا از حیث چشم نوازی در اولویت قرار می گیرد.استفاده از طراحی استخر  در حیاط ویلا یا خانه، استفاده از کفپوش سنگ (سنگ فرش) ، چمن کاری و گل کاری محوطه، به کارگیری مجسمه، احداث انواع آلاچیق ها از مهم ترین آیتم های طراحی محوطه و فضای سبز می باشند.
با توجه به اینکه طراحی محوطه ساختمان در بدو ورودی ساختمان آغاز می شوند و ببیننده قبل از مشاهده هر یک از المان های معماری در محیط چشمش به این بخش از کار می افتد در واقع آغاز داستان طراحی ساختمان می باشند.جهت هرچه زیبا شدن ساختمان اغلب افراد حسب سابقه معماری در کشور ما که حانه ها دارای حیاط سر سبز و باغچه بودند به صورت غریزی اقدام به طراحی محوطه و اجرای محوطه سازی ، چمن کاری و گل کاری در حیاط منزل خود می نمایند که این امر با توجه به آلودگی روزافزون شهرها کمک خوبی در راستای حفظ منظر طبیعی محیط زیست انسان می باشد.کاربرد فضای سبز در ساختمان های جدید محدود به حیاط و محوطه ویلا نیست در بناهای جدید، محوطه سازی در حیاط و پشت بام (روف گاردن) نیز صورت می گیرد که بسته به حجم سرسبزی و گیاهان مورد کاربرد و روش های اجرای روف گاردن به صورت مفصل در بخش مربوطه توضیح داده خواهد شد. در طراحی محوطه سازی و طراحی فضای سبز تولید اکسیژن توسط فضای سبز طراحی شده و ایجاد نشاط و طراوت حاصل از گیاهان که به زنده کردن حس طبیعت در محیط زیست منجر می گردد و همچنین از منظر سلامت نیز به ساکنین کمک میکند از هدف های متعدد طراحی محوطه می بانشد.

نمونه طراحی محوطه و فضای سبز در کرج

طراحی محوطه و فضای سبز در کرج      طراحی محوطه و فضای سبز در کرج

محوطه سازی ساختمان

محوطه سازی ساختمان و گسترش فضای سبز در معماری بنا کمک به ایجاد فضای مفرح و دلنشین برای ساکنان، کاهش آلودگی های شهری، کمک به سلامت روانی جامعه، افزایش امید و میل نسبت به زندگی و.. می کند. زیباسازی ساختمان با ایجاد فضای سبز متناسب با ساختمان یا ویلا در حیاط، دیوارها، پشت بام، بام سبز و .. اجرا میشود.
در بحث طراحی محوطه، فضای سبز و بام سبز (روف گاردن) همواره با گیاهان سروکار داریم.در انتخاب نوع گیاهان علاوه بر علایق شخصی و زیبایی از منظر زیستی نیز باید به محیط گیاه و شرایط رشد و نمو و همچنین تاثیر اکولوژی محیط بر روی گیاهان نیز پرداخت چرا که بدون در نظر گرفتن این مسائل عمر گیاه کوتاه خواهد شد و بعضا سبب آلودگی محیط از طریق حشرات موذی و شته ها هم خواهد شد در نتیجه رعایت شرایط استاندارد به نفع ما خواهد بود تا طراحی محوطه و فضا و بام سبز از عمر خوبی برخوردار شود. استفاده از وسایلی مانند باربیکیو، برکه، نهر، درخت کاری، رواق، بام سبز (روف گاردن) و… از مواردی است که در بحث محوطه سازی و بام سبز ساختمان یا ویلا از اهمیت بالایی برخوردار است.
در طراحی کلی یک بنا مثل طراحی ویلا که شامل محوطه و فضای سبز و بام سبز هم هست چیدمان هریک از آیتم ها جهت اجرای محوطه سازی (لنداسکیپ) بسیار حائز اهمیت می باشد.
چیدمان و جانمایی گیاهان، استخر، آلاچیق و به طور کلی تمامی اتفاقاتی که قرار بر انجام آنهاست باید در مرحله طراحی معماری محوطه و طراحی بام سبز دیده شود تا قبل از ورود به فاز اجرایی و از طریق نفشه های اجرایی امکان ساخت مهیا بوده و در زمان اجرا مطابق با طراحی محوطه و فضای سبز و همچنین بام سبز ساختمان صورت بپذیرد.
در انتخاب مصالح ساختمانی جهت استفاده در احداث بام سبز، محوطه سازی و طراحی فضای سبز ویلا یا ساختمان باید در نظر داشت برخی از مصالح ساختمانی به گونه ای تولید و در معرض کاربرد قرار گرفته اند که جهت طراحی محوطه اختصاصا به این امر (محوطه سازی) تعلق دارند، مانند انواع سنگ فرش ها، آلاچیق ها، چوب های مصنوعی و طبیعی، آبنما، مجسمه، فلاور باکس و.. که به اشکال و طرح های مختلف در طراحی محوطه ساختمان به کار میروند.
به طور کلی سایر موارد مهم در ایجاد بام سبز ساختمان، محوطه سازی و طراحی فضای سبز شامل:
طراحی و ساخت و اجرای المان ها یی نظیر آلاچیق، رواق، برکه، آبنما، استخر، باربیکیو و..  که با توجه به شرایط ساختمان یا ویلا در چیدمان طراحی محوطه و فضای سبز ویلا یا ساختمان طبق اولویتی که در آتلیه پیش بینی شده در نظر گرفته می شوند.
شرکت معماری فراکارنو با سابقه طراحی محوطه سازی ساختمان در فرم ها و سبک های متنوع (کلاسیک، مدرن) و اجرای محوطه سازی آماده اجرای پروژه های طراحی محوطه، سنگ فرش، روف گاردن (بام سبز) و.. میباشد.

طراحی محوطه و فضای سبز در کرج

 باغ ایرانی    :      09124682490

بام سبز (روف گاردن)

تا قبل از ساخت ساختمان های جدید امروزی تنها مکان برای ایجاد فضای سبز حیاط و باغچه یا نهایتا گلدان های بالکن ها و جاهایی از این دست بودند اما در متد جدید بام ساختمون هم به آنها اضافه شده که با ایجاد فضایی فرح انگیز در بام هم امکان آن را خواهید داشت تا محیط زیست خود را به سمت طبیعت سوق دهید.
روف گاردن یا بام سبز به بامی گفته میشود که سرتاسر یا بخشی از ان توسط پوشش گیاهی پوشیده شده باشد در زندگی شهری و آپارتمانی کلانشهر ها به علت وجود گستره آلودگی های شهری و هوای کثیف بهره جستن از گیاهان غنیمتیست محترم که هر کسی شانس آن را ندارد برای انسانی که از دیر باز با طبیعت عجین بوده ایده ایجاد پوشش گیاهی بر روی بام ساختمان ها به نام روف گاردن یا به فارسی بام سبز به وجود آمده تا از حداکثر فرصت های آپارتمان نشینی خود برای انس بیشتر با طبیعت بهره جوید.
برای ایجاد روف گاردن یا بام سبز نیاز به مجموعه عملیاتی بر روی بام ساختمان (اعم از ویلا، پنت هاوس و..) داریم ابتدا برای سهولت در زهکشی آب های مازاد کف و حرکت آبها به یک سو، ایجاد یک سطح شیب دار برای خارج شدن آب حاصل از آبیاری گیاهان از روف گاردن، سطح بام سبز ساختمان را شیب بندی میکنیم سپس سطح بام سبز را توسط متریال مخصوصی که از مواد پلیمری و پلی یورتان و سایر فرآورده های پتروشیمی به وجود آمده ایزوله کرده این ایزولاسیون مانع از رشد ریشه گیاهان به شکل عمودی و نفوذ به سقف ساختمان و تخریب کف شده و همچنین در برابر نفوذ رطوبت از سطح بام سبز یا روف گاردن به ساختمان جلوگیری میکند برای اجرای روف گاردن سیستم زهکشی برای خروج آب و رطوبت نیز بر سطح روف گاردن یا بام سبز ایجاد شده که حایلی بین کف ایزوله و خاک سبک برای رشد گیاهانست، سایر الزامات در اجرای روف گاردن شامل خاک مخصوص کشت با وزن پایین در حالت مرطوب کهمنجر به سنگینی وزن بنا نشود، ایجاد فیلتر های مختلف ضد رشد ریشه گیاه و فیلتر ضد رطوبت به منظور جلوگیری از گسترش رطوبت بر سطح روف گاردن نیز اقدامات دیگر جهت ایجاد روف گاردن به شمار می رود.
اما اجرای روف گاردن و بام سبز محدود به کاشت گیاهان نیست بلکه این پروسه تنها بخشی از آنست برای تکمیل روف گاردن از انواع آبنما ها و برکه ها، ایجاد آلاچیق و کاشت چمن های طبیعی و در جاهایی خاص مصنوعی و.. کمک گرفته میشود همچنین میتوان از سنگ فرش بر روی سطح بام سبز و روف گاردن  با ترکیب چمن و جویبار های باریک به منظور محوطه سازی کمک گرفت برای هر چه زیباتر شدن بام سبز یا روف گاردن ساختمان با نورپردازی در طراحی معماری با بهره از لامپ های ال ایی دی و اس ام دی یا پروژکتور های نوری خواهید توانست به روف گاردن و بام سبز ساختمان خود جلوه ی زیبا و آرامش بخش دهید که در نهایت این زیبایی و طراوت را به محیط زندگی خود میبخشید.

طراحی و اجرای فضای سبز

طراحی و اجرای فضای سبر به روش های گوناگونی انجام میشود که از جمله این روش ها می‌توان به اجرای  فضای سبز عمومی، اجرای فضای سبز نیمه عمومی و طراحی فضای سبز خیابانی اشاره نمود. در طراحی و اجرای فضای سبز عمومی علاوه بر بهره گیری از گونه های مختلف گیاهی، تجهیزاتی نیز در مکان های مناسب برای استراحت، ورزش و تفریح کودکان و رفاه بیشتر بزرگسالان به کار می‌رود. از جمله تجهیزات به کار رفته برای طراحی و اجرای فضای سبز عمومی را می‌توان نیمکت، آلاچیق و سایه بان ها، آبنما، ‌سیستم های روشنایی و تجهیزات مناسب کف سازی را نام برد. در طراحی فضای سبز نیمه عمومی نیز همانند فضای سبر عمومی عمل می‌شود اما تقریبا امکانات و تجهیزات محدودتری مورد استفاده قرار میگیرند. طراحی و اجرای فضای سبز نیمه عمومی برای محوطه های باز مراکزی نظیر شهرک ها، بیمارستان ها، پادگان ها و مراکز خرید کاربرد دارد. برای طراحی فضای سبز خیابانی نیز از گونه های مختلف درختان، درختچه ها، بوته ها و گیاهان علفی برای کاشت در حاشیه بزرگراه ها و خیابان ها می‌توان بهره برد.

طراحی فضای سبز و باغ آرایی

اولین و مهمترین قدم برای داشتن باغی با فضای سبزی زیبا، تهیه طرحی اصولی، کارآمد و منطبق با اصول فنی و مهندسی طراحی فضای سبز است. طراحی فضای سبز و باغ آرایی را تنها باید به کارشناسان متخصص و با تجربه واگذار کنید زیرا کارشناسان متخصص در این زمینه با داشتن علم و هنر معماری و باغبانی و نیز شناخت گونه های گیاهی می‌توانند طرح های اصولی و در عین حال زیباتر و کارآمدتر و همچنین تجهیزات مناسبتری نسبت به فضای سبز را انتخاب کنند. گروه مهندسی طراحان باغ پارسی یکی از مجموعه های فعال در زمینه طراحی محوطه باغ و فضای سبز می‌باشد که کارشناسان متخصص به این کار در این مجموعه فعالیت می‌نمایند و تاکنون پروژه های طراحی فضای سبز و باغ آرایی متعدد با کاربری های گوناگون را در رزومه کاری خود ثبت نموده است. تمامی مراحل طراحی فضای سبز و باغ آرایی از طراحی تا اجرا توسط این مجموعه با بهره گیری از روش ها و طرح های روز و مدرن انجام می‌پذیرد.

نگهداری فضای سبز

مراقبت و نگهداری از فضای سبز امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. به همان اندازه که طراحی فضای سبز و اجرای آن اهمیت دارد، نگهداری از فضای سبز نیز به همان اندازه در درجه اهمیت قرار دارد. نگهداری فضای سبز موارد زیادی را شامل می‌شود برخی از این عملیات عبارتند از: آبیاری اصولی، هرس، اصلاح خاک، نظافت باغ، شناسایی و مبارزه با آفات، امراض و علف های هرز، کود دهی و تغذیه گیاهان، جلوگیری از سرما زدگی، واکاری و هرس شکل دهی گیاهان.

 باغ ایرانی    :      09124682490
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490