ساخت فلاور باکس

فلاور باکس کلمه انگلیسی است به معنی جعبه گل ، که مانند گلدان داخل آن را خاک می ریزند و برای کاشت و پرورش گل و گیاه و درختچه و طراحی فضای سبزاز آن استفاده می کنند. استفاده از فلاور باکس  امروزه در فضاهای مختلفی( منازل مسکونی، فضاهای اداری، مجتمع های تجاری، کافی شاپ ها و رستوران ها، فرودگاه ها و حتی محوطه) مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که فضاهای باز مانند حیاط و پاسیو و بالکن و حتی بام سبز با کمبود باغچه و خاک مواجه هستند؛ لذا فلاور باکس گزینه ای بسیار مناسبی برای جایگزینی باغچه است.

فلاورباکس یا جعبه گل 

 مطالعات نشان مى دهند كه گياهان با كاهش استرس، آرام كردن ضربان قلب و كاهش فشار خون، به سلامتى انسان كمك مى كنند. هنگامى كه از گياهان در فضاى خانه استفاده می کنیم، علاوه بر زیبایی منزل  مى توانيم از خواص دیگرآن ها نیزبهرمند شويم. قرار گرفتن گياهان در فلاورباكس هايى هماهنگ با دكوراسيون منزل علاوه بر چشم اندازى دلنشين ، باعث تصفيه و تميزکردن هواى خانه می شوند. 
 
ساخت فلاور باکس

محل نصب فلاور باکس

درگذشته از فلاورباکس پلاستیکی، بتنی و سنگی استفاده می شد اما امروزه کاربرد فلاورباکس چوبی، فلاور باکس چوب پلاست و فلاورباکس ترمووود باب شده است. محل نصب فلاور باکس در تراس ، راه پله ، روف گاردن، حاشیه پشت بام ها، بالکن، پشت پنجره یا لبه پهن دیوار حیاط، حاشیه باغچه ها و اطراف آلاچیق به صورت منظم و غیر منظم اطراف پرگولا با درختچه های رونده وفضای سبز شهری گسترش فراوانی یافته است . 

مزایای فلاور باکس

امکان جابجایی فلاورباکس ها در هر نقطه دلخواه و ایجاد تغییر در چیدمان و دکوراسیون محیط در مقایسه با باغچه های سنتی، مزیت دیگر این گلدان ها به حساب می آید. استفاده از فلاورباکس در ایجاد روف گاردن، از طریق کاشت انواع درخت و درختچه و گل، جزو کاربردهای اساسی فلاورباکس ها محسوب می گردد.

اهميت فلاورباكس در فضاهاى شهرى

فضاهاى سبز شهرى، يكى از مهمترين فعاليت هايى است كه در سراسر دنيا در اولويت قرار گرفته است. سبز كردن فضاى شهرى از اهميت زيادى برخوردار مى باشد. مزاياى استفاده از فضاهاى سبز، درختان و گياهان در فضاى شهرى بيشمار مى باشد كه در اين ميان مى توان به ايجاد چشم انداز بصرى دلنواز، خنك تر كردن محيط شهرى و كره زمين و تمیزکردن هوا اشاره كرد. با كمى ابتكار و طراحى فلاورباكس ها، گلدان ها و نيمكت هايى كه به صورت يكپارچه و در هماهنگى با يكديگر طراحى شده باشند، مى توان به بهينه كردن اين فضاهاى شهرى پرداخت.

فلاورباکس مخصوص روف گاردن 

استفاده از فلاورباكس ها به شما كمك مى كند تا از طراحى با انعطاف پذيرى بيشترى برخوردار شويد. چرا كه فلاورباكس ها قابليت جا به جا شدن را دارا مى باشند و شما مى توانيد بنا به هر دليلى جاى آن ها و طرز چيدمان آن ها را تغيير دهيد. فلاورباكس هايى كه براى اين فضا استفاده مى كنيد بايد كاملاً ضد آب بوده و در مقابل شرايط آب و هوايى مقاوم باشند. در طراحى روف گاردن ها و تراس ها حتماً از يك متخصص كمك بگيريد، او به شما كمك خواهد كرد تا وزن سقف را مشخص كرده و ميزان بارى را كه مى توانيد بر آن متحمل كنيد، تخمين بزند. سپس شما مى توانيد برخى از گياهان و يا گلدان هايى را كه مى خواهيد در اين فضا قرار دهيد را انتخاب كنيد. 
انواع فلاور باکس:

فلاور باکس زمینی

یکی از متداول ترین و پر کاربردترین انوع فلاور باکس، فلاور باکس زمینی می باشد. که دست طراح را در شکل دهی به آن آزاد گذاشته و جلوه ای زیبا و متنوع ایجاد میکند که شامل انواع شکل های هندسی و پلکان است .این فلاور باکس ها بر روی زمین یا روی نیمکت های مختلف و یا حتی روی تاقچه های فضای باز قرار می گیرند. داخل  این نوع از فلاورباکس ها را با گل و گیاه پر می کنند. 

فلاور باکس دیواری

این سری از باکس های گل در ابعاد مختلف بر روی بدنه دیوار بیرونی نصب می شوند و اغلب بصورت مکعب و مستطیل ساخته می شوند. گلدان ها تمام سطح دیوار را اشغال کرده و گیاهان از لا به لای آن ها رشد می کنند و سرانجام دیواری سبز را پدید می آورند. معمولا این نوع فلاور باکس یا بر روی شبکه های چوبی متصل به دیوار نصب شده و یا زیر پنجره نصب می شود.

فلاور باکس آویزی

این نوع فلاور باکس زیبایی خاص خود را دارد.به عبارتی این فلاورباکس ها برای استفاده در بالکن و پاسیو و بسیاری جاهای دیگر مناسب است.بسیاری از ما در نمای بیرونی خانه، آپارتمان و بر روی نرده های تراس، شاهد قرارگیری گلدان هایی بوده ایم.این گلدان ها، همان فلاور باکس آویزی است که بر روی نرده ها و لبه های دیوار قرار می گیرند و به صورت آویزان دیده می شوند.

فلاور باکس پله ای:

 سازه چوبی این گلدان ها به صورت پلکانی روی یکدیگر قرار گرفته اند. این نوع گلدان ها مناسب سطح شیب دار می باشد،علاوه بر زیبایی آبیاری راحت تر و تنوع گل ها را به همراه خواهد داشت .

فلاور باکس سنگی :

فلاور باکس های سنگی جنبه سنتی دارند و به صورت معمول این نوع فلاور باکس ها به دلیل اینکه سنگ ماده ای سنگین است، مناسب گلدان های دائمی خیابان ها هستند. اما به خاطر اینکه سنگ دارای خاصیت تراوشی بسیار کمی است، باید مسیر خروج آب را به خوبی در این نوع فلاور باکس ها ایجاد نمود.

فلاور باکس سفالی :

سفال ماده ای است که از سالهای بسیار دور از آن برای ساخت گلدان ها استفاده می کردند و چون این ماده سنتی خاصیت تراوشی بسیار زیادی دارد، امکان تولید امراض مختلف در منافذ آن وجود دارد و به همین خاطر  امروزه کمتر از باکس های سفالی بدون لعاب به عنوان فلاور باکس استفاده می شود. با این حال باکس های سفالی دارای طرح ها و شکل های مختلفی هستند که به صورت معمول مخروطی، کوزه ای و استوانه ای آنها کاربرد دارند.

فلاور باکس چوبی :

باکس های چوبی در صورتی که به عنوان گلدان مورد استفاده قرار گیرند، استفاده از متريال چوب به علت سازگار بودن با محيط زيست و همچنين يادآورى طبيعت، همواره از محبوبيت بالايى برخوردار بوده است. باید در داخل آنها یک ظرف ضد رطوبت وجود داشته باشد تا امکان آسیب به چوب کمتر شود. از طرفى براى تحمل كردن وزن خاك و جلوگيرى از شكسته شدن چوب، درون گلدان ها بايد از يك سازه محكم و مقاوم برخوردار باشد. معمولا از چوب هایی مانند ساج برمه ای، بلوط و ایروکو برای ساخت فلاور باکس چوبی استفاده می شود.

فلاور باکس بتنی :

باکس های بتنی از سیمان و میلگرد تهیه شده و دارای قالب سنتی می باشند. این باکس ها به روش های صنعتی و نیمه صنعتی در طرح های مختلفی طراحی و ساخته می شوند و دارای وزن بسیار سنگینی هستند، اما برخی از فلاور باکس های بتنی بر عکس اینکه از بتن ساخته می شوند و قاعدتا باید وزن زیادی داشته باشند، اما به دلیل وجود توری در شاسی آنها، وزن سنگینی ندارند و چون در ساخت آنها باید حوصله و دقت بالایی به کار برده شود، از لحاظ قیمت گران تر از باکس های بتنی معمولی هستند. در برابر  عوامل محیطی مقاوم بوده و هرچه  بیشتر از معرض آب قرار بگیرند، دوام و بقای آنها بیشتر خواهد شد.

فلاور باکس های فایبر گلاس :

باکس هایی که از جنس فایبر گلاس هستند، از رنگ و رزین ساخته شده اند و دارای طرح های مختلفی می باشند. اما شایان ذکر است که فلاور باکس های فایبر گلاس با وجود وزن سبک تری که نسبت به فلاور باکس های بتنی دارند، اما دارای مقاومت کمتری بوده و درمقابل شرایط محیطی دوام و پایداری زیادی ندارند.

فلاور باکس  فلزی :  

باکس هایی که از ورق های فلزی ساخته می شوند، در صورتی می توانند به عنوان فلاور باکس مورد استفاده قرار گیرند که روی آنها رنگ کورهای زده  تا کاملا ضد زنگ شوند. نوع رنگ و سایز فلاور باکس های فلزی را می توان به صورت دلخواه انتخاب نمود  .
 
فلاور باکس فلزی

فلاورباکس های چوبی نواری

این گلدان ها به صورت نواری و کشیده طراحی شده است که مناسب نصب در روف گاردن ها، باغ ها و حیاط ها و همچنین مناسب فضاهای بیرونی از جمله رستوران ها، کافی شاپ ها و فست فود ها می باشد.

فلاور باکس چوبی کشیده پایه دار

این گلدان ها از سطح زمین توسط پایه های چوبی جدا شده اند و کاربرد آن ها به صورت کشیده و نواری می باشد. همچنین شما می توانید از این گلدان ها برای جداسازی چند فضا نیز استفاده نمایید. با به کارگیری نورپردازی مناسب در زیر گلدان ها جذابیت آن ها را چند برابر کنید.
فلاورباکس های ایستاده بلند
این فلاور باکس ها به صورت عمودی و بلند طراحی شده اند. این نمونه گلدان ها بسیار مناسب ورودی ها می باشند.سازه چوبی این گلدان ها به دیوار پشت آن متصل شده است و گلدان ها به صورت عمودی روی یکدیگر جای گرفته اند. از اینگونه طرح ها برای پوشش دیوارهای حیاط و باغ ها و حتی تراس ها نیز می توان استفاده نمود. 
فلاورباکس های نردبانی
سازه اصلی نردبان شکل و چوبی می باشد و گلدان ها در سطوح این نردبان قرار گرفته اند. از این نوع طرح ها در داخل خانه ها، آپارتمان ها، تراس ها، حیاط ها و فضاهای بیرونی استفاده می شود.
 
ساخت فلاور باکس شهری

طراحی فلاور باکس زیبا

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490