ساخت آبنما دیواری

یکی از اجزاهای مهم در معماری ایران طراحی و ساخت آبنما در محوطه سازی می باشد. آبنما سازه ای است که در محیط درونی یا بیرونی ساختمان ساخته می شود. از آبنما ها در طراحی فضای داخلی منازل ، هتل ها ، فضای بیرون باغ و ویلا ها استفاده می شود و می توان آبنما را یکی از ضروری ترین عناصر باغ یا ویلا دانست.
آبنماها دارای انواع، اشکال و اندازه های مختلفی هستند که متناسب با محل نصب و نوع استفاده طراحی می شوند. زمانی که صحبت از آبنما و یا آبشار صخره ای  میشود اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند فواره ها هستند چون قدیمی ترین و پر کاربرد ترین نوع آبنما می باشند. فواره ها خود دارای انواع مختلفی مانند جهنده، ریزشی و پرتابی می باشند که عمدتا این فواره ها را به وسیله نور پردازی جذاب تر و دیدنی تر می کنند.
در آبنما برای آب نوعی حرکت پیش بینی می شود تا صدای ناشی از آب و حرکت زیبای آن حال و هوای فضا و محیط را تغییر دهد، و فضایی آرام بخش و طبیعی ایجاد کند. آبنماها معمولا دارای سیکل بسته آب هستند و مصرف آب در آنها فقط در حد تبخیر شدن است. آبنما ها نسبت به ابعاد فضا، محیط و سلیقه افراد با اشکال و مواد مختلف ساخته، طراحی و نصب می شود.
آبنما دیواری

قیمت آبنما 

قیمت آبنما با توجه به این موارد محاسبه گردد: ابعاد آبنمای مورد نظر، نوع آبنما(شیشه ای،سنگی،صخره ای )، نورپرداری آبنما، سیستم گردش آب آن و تجهیزات مصرفی در ساخت آن و در کل بهترین قیمت برای یک پروژه قیمتی است که خریدار آن را بپذیرد و برای انجام آن جذب شود. قیمت های ما براساس رضایت شما مشتری عزیز می باشد. قیمت ها متناسب با کیفیت کار می باشد.

موارد قابل توجه برای خرید آبنما

جنس آبنما

جنس آبنماها، معمولا سیمان و سنگ به خصوص مرمر و گرانیت است. البته نوع پشم‌ شیشه، سرامیک و فلزی آن هم موجود است. انتخاب جنس بستگی به بودجه افراد دارد.هر آبنما مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان نمونه، پشم شیشه سبک و سنگ و سیمان بادوام هستند.هنگام انتخاب آبنما، کیفیت و شکل ظاهری از اولویت برخوردار است. بعضی مواد محکم‌تر از بقیه‌اند. فلز محکم است اما در تماس با آب به خصوص در فضای باز زنگ می‌زند.

اندازه آبنما 

سایز آبنما بستگی به اندازه مکان نصب آن دارد. آبنما‌های دیواری کم‌جا در عین حال تکمیل‌کننده طرح فضای شما خواهند بود.آبنماها به شکل‌ مکعب، گرد، کاسه، گلدان و مجسمه‌های مختلف همچنین ساده و طبقه طبقه موجودند که هر یک طرح خاصی به باغ یا حیاط یا منزل شما می‌دهند.

مدل آبنما 

مدل‌های مختلف ابنما از ساده گرفته تا تزیینی، سنتی و مدرن و آبشار متنوعند. مدل آبنما را باید با توجه به سبک مکان نصب آن انتخاب کنید. مدل‌های پایه‌دار منظره زیبایی ایجاد می‌کنند.

محل نصب اب نما 

جای فواره بستگی به طرح باغ و دسترسی به لوله‌کشی و سیم‌کشی دارند. ابنما را می‌توان مرکز توجه قرار داد. فواره را می‌توان روی سنگ باغ نیز نصب کرد. هنگام انتخاب جا، باید مسائل ایمنی را در نظر بگیرید.
 
طراحی و ساخت  آبنما

نگهداری آبنما

آبنماها نیاز به نگه‌داری دارند. بعضی مانند نوع سیمانی مراقبت کم‌تر دارند اما بعضی دیگر مانند نوع فلزی را نمی‌توان در هوای سرد به حال خود رها کرد. در طول زمستان حتما باید خشک شوند و آب لوله‌های آن‌ها خارج شود.
 

طراحی آبنمای خانگی 

 فضای مناسبی را برای آبنما ها در خانه پیدا کنید. دقت داشته باشید باید این فضا به خوبی در معرض دید باشد و خللی در رفت و آمد در فضای نشیمن ایجاد نکند، آبنماهای دیواری در فضای نشیمن خانه بر چیدمان مبلمان تاثیر گذار می باشد. در فضای نیم دایره ای به مرکز آبنما مبلمان نشیمن را بچیند و حضور آب را در نزدیک ترین مکان نسبت به خود حس کنید.آبنما ها می توانند در فضای دورهمی های شما حس آرامش و طراوت را برایتان فراهم کنند.
آبنماهای توکار می توانند بخشی از دیوار فضای نشیمن شما باشند و به هیچ وجه فضای داخلی را اشغال نکنند. اگر علاقه دارید که با تغییر در دکوراسیون منزل خود از این روش برای داشتن آبنما استفاده کنید، بهتر است قبل از آن با یک متخصص صحبت کنید. زیرا امکان ایجاد حفره در برخی از دیوارها (دیوارهای باربر) وجود ندارد و موجب بروز اشکال در سازه ساختمان شما خواهد شد. 
اگر نشیمن خانه شما بزرگ است و می خواهید تفکیک فضایی در آن ایجاد کنید می توانید از دیواره های آبی یا همان آبنماهایی که امکان قرارگیری در وسط فضا را دارند استفاده کنید. این کار تنها با نصب دریچه های آب در سقف و بستر جمع آوری آن در کف امکان پذیر است. البته این کار نیازمند برنامه ریزی و طراحی سیستم های تاسیساتی آبرسانی در سقف و کف می باشد.

اصول اساسی طراحی و اجراي آبنماها 

آبنما  زیر درخت نباشد زیرا حشرات و فضولات پرندگان برگ درختان باعث آلودگی آب شده و موجب گرفتگی فیلترها و گلوگاه پمپها میگردد.
آبنما نباید در مسیر بادهاي شدید قرار بگیرد زیرا بادهاي شدید باعث اختلال در الگوي ریزش آب آبنما شده و موجبات ریزش آب به بیرون از لبه هاي حوض اصلی را فراهم می آورد. از این رو ارتفاع ستون آب نباید بیشتر از فاصله نزدیکترین لبه حوض اصلی از فواره باشد.برای کاهش مصرف آب و براي دسترس نبودن آب برای کودکان باید عمق آب تا حد امکان در سطح قابل قبولی ثابت باقی بماند.
انواع آبنماها
آبنماي ثابت
ابتدایی ترین نوع آبنما، آبنمای ثابت می باشد که تنها یک حرکت ساده و یکنواخت را ایجاد میکند و توسط یک پمپ ثابت کنترل میشود. اساس آبنماهاي ثابت بر نوع نازلها و فواره هاي مورد استفاده استوار است.
آبنماي متحرك
این نوع آبنما بر اساس ایجاد حرکت های متفاوت آب می باشد و به روش الکتریکی و مکانیکی امکانپذیر می باشد؛ و هروزه به تنوع طرح های آن افزوده می شود که واقعا در برخی موارد تماشای آن یکی از حیرت انگیزترین ها می شود، به قدری که دوست دارید ساعت ها آن را تماشا نمایید. 
آبنمای موزیکال
زیبایی آبنماهای متحرک را می توان با هنر موسیقی تلفیق کرد که به این روش حتی یک روز کامل هم پای این آبنما بشنید خسته نخواهید شد. در آبنمای موزیکال آنچه مهم است حرکات موزون آب با صوتی است که پخش می شود و این صوت هر صدایی می تواند باشد مانند صدای اذان و قرآن ، موسیقی آرام یا هر گونه موسیقی کوبنده و تند و یا افکت های صداهای مختلف. در گذشته برای این نوع آبنماها هر موسیقی به صورت جداگانه برنامه نویسی می شد تا حرکات آب با موسیقی مطابقت داشته باشد اما در تکنولوژی جدید برنامه نویسی ها دقیق تر و کلی تر شده است به طوری که حرکت آب با هر موسیقی خود را به درستی تطبیق می دهد و نیازی به برنامه نویسی جداگانه برای هر نوع موسیقی خاص نمی باشد.
 
آبنما موزیکال
آبنمای آب و آتش 
آب و آتش دو عنصر متضاد در این نوع نازل‌ها با یکدیگر تلفیق می‌شوند تا زیبایی را به اوج برسانند. آب از فواره به بیرون پرتاب شده و ناگهان آب که منجر به خاموشی آتش می‌شود خود آتش می‌گیرد و در طول مسیر می‌سوزد. این زیبایی حاصل تفکر خلاقانه طراح و مجری این نوع نازل‌ها می‌باشد. این دو عنصر خلقت با هم یک جا جمع می‌شوند تا احساسی زیبا برای بیننده خلق کنند. این نوع نازل‌ها از جمله نازل‌های نسبتا جدید هستند که در آبنماهای موزیکال نیز استفاده می‌شوند.

آبنماهای دیواری

وقتی فضای حیاط شما کوچک است به جای استفاده از فضای کف بهتر است از فضای دیوار استفاده کنید، با استفاده از آبنمای دیواری به سادگی می توانید کمک بسیاری به طراحی فضای سبز و محوطه سازی ساختمان خود کنید ، انتخاب آبنما در محوطه سازی دیواری بهترین انتخاب برای فضای کوچک حیاط شما می باشد. یکی از پرکاربردترین آبنماها آبنما های دیواری می باشد که می تواند در سایز های کوچکتری برروی دیوار ساخته شود که نیاز به خلاقیت دارد. آبنما ها می توانند قابلیت نور پردازی داشته باشند. آبنماهای دیواری برای فضاهایی مثل استخر، روف گاردن ، لابی هتل و رستوران، ویلاها مناسب  هستند ، سرعت اجرای کارها دارای اهمیت می باشد استخرها بهترين مكان استفاده از آبنمای دیواری مي باشند. استخرها علاوه بر آب بندي هاي لازم و نيز فضاي لازم براي تاسيسات داراي سيستم تصفيه مناسب نيز مي باشد. 
از این آبنماها به دلیل ظاهر لوکس و سبک کلاسیک خود، به خوبی می توانید برای فضاهای مختلف داخلی و خارجی استفاده کنید و لذت ببرید، آبنماهای دیواری را به خوبی می توانید برای فضاهای کوچکی همچون پاسیوها و یا حتی حیاط ها استفاده کنید.

آبنمای دیواری مدرن 

 آبنمای دیواری مدرن با ایجاد صدای دلنشین آب به همراه ترکیبی متناسب با نور ، بهره گیری از دکوراسیونی مدرن در گوشه ای از محل کار و یا زندگی شما را مسیر می سازد.در طراحی این قبیل آبنماها هیچگونه آبریزش به بیرون مخزن را مشاهده نخواهید کرد.و همچنین مخزن آبنماها صد در صد آب بند بوده و هیچگونه امکان نشت آب وجود ندارد.

آبنمای باغی

آبنما باغی ، طراحی آبنما برای محوطه سازی باغ می باشد. می توانید فضای باغ را با یک آبنمای زیبا تبدیل به طبیعت بکر نمایید. این طرح می تواند برگرفته از قصه ها باشد و جلوه ی سحرانگیزی به فضای حیاط شما ببخشد.

استفاده از آبنما در فضای زیر راه پله

امروزه طراحان ایده های متفاوت و جذابی برای استفاده از فضای زیر پله ارائه می دهند. فضایی با ارتفاع کم و تنها با اشغال بخشی از خانه می تواند به فضایی کاربردی تبدیل شود.

آبنمای ساده
ساده ترین نوع آبنماها که شبیه یک حوض کوچک هستند و می تواند در کنار آلاچیق های شما به خوبی بدرخشند، این آبنماها را می توانید در رنگ ها و ابعاد متفاوت برای فضای بیرونی خود تهیه کنید و از زیبایی آن لذت ببرید  آبنماهای ساده را می توانید در رنگ و ابعاد متفاوت برای فضای خود تهیه کنید و از آن لذت ببرید.

آبنمای صخره ای

آبنماهای صخره ای یکی از زیباترین انواع آبنماهای فضای بیرونی می باشند که می توانید از آن برای فضاهایی مانند حیاط های بزرگ استفاده نمایید، توجه داشته باشید در انتخاب این مدل از آبنماها به ابعاد فضایی خود و آبنمای مورد نظر توجه کنید چرا که این مدل از آبنماها در فضاهای بزرگ زیبایی خودشان را بهتر نشان می دهند تا فضاهای کوچک. آبنماهای صخره ای یکی از زیباترین آبنماها که می توانید برای حیاط های بزرگ استفاده نمایید
 
آبنما صخره ای

آبنمای واتر وال

واتر وال ها در واقع دیوارهایی سنگی یا بتنی هستند که آب از روی آن ها سرریز می شوند و برای فضاهایی مانند اطراف استخرها یکی از مناسب ترین گزینه ها محسوب می شوند. آبنماهای واتر وال برای فضاهایی مانند اطراف استخرها بسیار گزینه مناسبی می باشند.

آبنما آبشاری

آبنماهای آبشاری یکی دیگر از آبنماهای مناسب برای ترکیب با فضای استخر شما محسوب می شود که می تواند جلوه ی خاصی به فضای داخلی استخر شما ببخشند و آرامش خاصی را برای شما ایجاد نمایند. درکنار یک گلکاری و فضای سبز مناسب می توانید از این آبنماها استفاده نمایید.
 
 
ساخت آبنما دیواری
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490