آماده سازی خاک برای کاشت

7c0ba3d900d74e1fb3ef64ad91babf1c
اگر تصمیم به باغداری گرفته اید ، بدانید که تصمیمی واقعا فوق العاده است ! فواید زیادی در این کار وجود دارد : می توانید زمان بیشتری را در هوای تازه باشید و از نور خورشید بهره ببرید ، نرمش و فعالیت شما را افزایش می دهد و همچنین می توانید مقداری از غذا و مایحتاج خود را تولید کنید. مطالب زیادی در کتاب ها و سایت های اینترنتی هول این محور وجود دارد ولی این حجم از اطلاعات دسته بندی نشده ممکن است باعث سردرگمی کسی شود که به تازگی قصد باغبانی دارد. فارغ از این مسائل چه مکانی را برای شروع انتخاب کرده اید ؟
پیشنهاد من این است که نگاهی به حیاط یا هر محیط بالقوه ای که دارید بیندازید ، احتمال زیاد شما به زمین های پوشیده از چمن یا زمین هایی که کمی علف در آنها روییده نگاه می کنید ولی زمینی که مناسب و نیازمند دانه است همان زمین نه چندان زیبای سیاه و قهوای است که ما شما را به سمت آن هدایت می کنیم.
توجه کنید که هر نقطه از زمین شما در روز چند ساعت از نور آفتاب بهره می برد. 6 تا 8 ساعت نور در روز را نور کامل می نامند و بیشتر گیاهان این مقدار نور را احتیاج دارند ولی اگر شما زمینی را از قبل در نظر گرفته اید یا گزینه دیگری برای انتخاب دارید ایرادی ندارد ، پس شروع به آماده سازی خاک کنید.
تفاوتی ندارد که باغ بزرگی دارید یا این کار را در حیاط کوچک خود انجام می دهید ، مهم این است که شما نیازی به خرید وسایل گران قیمت یا اجاره تجهیزات خاصی ندارید ، همین که تصمیم به تولید محصولات مورد نیاز خود گرفته اید یک کار فوق العاده است پس شروع به انجام کار های اولیه کنید و انجامش دهید.
شروع به کار شما اگر آن را سخت نگیرید خیلی مشکل نیست.
راهکارهای زیادی برای تبدیل یک زمین پر از چمن و علف به یک بستر خوب و مناسب جهت کاشت وجود دارد البته ماشین های برقی و بنزینی پر سر و صدای دیگری هم وجود دارد که این کار را آسان تر می کند. خود من همیشه وسیله های دستی را به ابزار برقی ترجیح می دهم. چند سال پیش یک زمین چمنزار 130*40 اینچی را با دست خالی و فقط با یک بیل مناسب آماده کردم و برای پخت کیک در آن گندم سیاه کاشتم ، شاید الان کمی برای این کار ضعیف باشم ولی با این حال شما به حرف های من اعتماد کنید.
شما می توانید زمین مورد نیاز خود را با دست خالی آماده کنید علاوه بر اینکه کار مشکلی نیست به صرفه جویی در هزینه ها نیز کمک می کند چرا که دیگر نیازی به خرید یا اجاره دستگاه خاصی ندارید.
چه زمان کار آماده سزی خاک را شروع کنیم؟
بهترین زمان برای آماده سازی خاک فصل پائیز و قبل از اقدام برای کاشت است ، بعد از زمان رشد گیاه نیز می تواند وقت مناسبی باشد ولی باید مراقب یخ زدن زمین بود.

آماده سازی بستر خاک

اگر شما این زمان ها را از دست داده اید ناامید نشوید چرا که به محض گرم شدن زمین در بهار می توانید اقدام کنید چه بسا که هنوز در ماه فوریه باشیم و هوا برای شما سرد باشد فقط لازم است دستور العمل هایی که در اینجا توضیح داده شده را دنبال کنید. همان زمین بزرگی را که در بالا اشاره کردم در ماه مارچ آماده کرده بودم.
گام اول برای آماده سازی خاک : محیط باغ خود را حصار بندی کنید
از ستون های چوبی و سیم یا ریسمان استفاده کنید (اگر پرچین های چوبی در دسترس ندارید سراغ خرید آن ها نروید فقط از تیرک های چوبی استفاده کنید). پیرامون فضایی که برای باغبانی انتخاب کرده اید را ببندید. منطقی باشید ، این اولین باغ شماست و لازم نیست که خیلی بزرگ باشد. وقتی تجربه آنچنانی در این کار ندارید انتظار تولید غذای یک خانواده چهار نفره را از خود نداشته باشید ولی خود را دست کم نگیرید چرا که تجربه ای که از این زمین کوچک کسب می کنید خیره کننده است.
بهتر است از زمینی شروع کنید که به طور صادقانه می دانید که توانایی مدیریت آن محیط را دارید.
با تیرک و حصار محیط خود را مشخص کنید و شروع به حفاری کنید.
گام دوم برای آماده سازی خاک : حفاری باغ
حالا بین کلنگ یا بیل یکی را انتخاب کنید (من که بیل را انتخاب می کنیم چون بهترین ابزاری است که تا حالا استفاده کردم) و شروع به زیر و رو کردن چمنزار خود کنید ، از یک گوشه شروع کنید و طبق یک الگوی مشخص کار کنید. روش ستونی بهترین روش است که سرعت شما را نیز افزایش می دهد.
اگر بیل را انتخاب کردید به اندازه طول تیغه در خاک فرو برده خاک را زیر و رو کنید ، آسان است ، درسته؟ مدل پیچیده تر این کار وجود دارد که “دو مرحله خاک زیر و رو می شود” شما نیاز به آن ندارید. طبق تجربه های من هر دو روش به صورت ستونی نتیجه مطلوبی دارند.
ولی اگر کلنگ (ابزار مورد علاقه من) را انتخاب کردید آن را تا در راستای بدن خود بالای سر برده ، پاهای خود را در حالت متعادل باز کنید و از قدرت شانه های خود استفاده کنید تا کلنگ را در زمین فرو کنید ، شخم مناسبی که با کلنگ باغبانی انجام شود مستازم ضربه های دقیق به زمین است. برای از بین بردن کلوخ ها دسته کلنگ را با فاصله از خود نگه دارید و از آن به عنوان اهرم استفاده کنید تا بتوانید تکه های چمن یا کلوخ بزرگتر از حتی خود کلنگ از خاک خارج کنید.
از نظر من استفاده از کلنگ باغبانی بسیار سرگرم کننده تر از بیل یا ماشین های مخصوص است ، مشابه این حرکت را می توان در هنگام هیزم شکستن مشاهده کرد ، فعالیت عالی برای تقویت شانه ، بازو و پاهاست البته این کار برای هرکسی مناسب نیست و کار با بیل هم نتیجه مشابهی دارد و خوب است.
اگر در حین کار به ریشه برخورد کردید آن را قطع کنید یا از خاک بیرون بکشید سپس به کار خود ادامه دهید.
خب ، هنوز کار را تمام نکرده اید؟ کلافه نشوید ممکن است شما برای تمام کردن کار به دفعات دیگری نیاز پیدا کنید.
نتیجه کاری که  مشاهده خواهید کرد جواب خوبی به این سوال است که چرا باید در پاییز این کار را بکنیم.

 آماده سازی خاک

خلاص شدن از چمن ها و علاف های هرز بعد از اینکه زمین را بطور کامل آماده کردید چند کار دیگر وجود دارد که قبل ازکاشت انجام دهید. اول باید تمام آن چمن ها و علف های هرز کنده شده را از بین ببرید. برای اینکه کار بطور کامل انجام شود بایستی ریشه ها و علف ها کاملا از خاک خارج شوند یا اینکه در عمق خاک دفن شوند که این روش بهتر است. دسته ای از گیاهان پس از مدتی شروع به از بین رفتن می کنند ، پس انجام دو کار برای شما واجب است : اول، از بین بردن خط اول رقابت باغ خود برای آینده، و در مرحله دوم،اضافه کردن کود و مواد آلی به خاک.

آماده سازی زمین برای کاشت نهال

کاشت آماده سازی زمین برای کشت سبزیجات

مراحل اماده سازی زمین زراعی

d43b75e67ea34cc88a40a696d7f29770

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490