طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن چیست ؟

تکنولوژی مدرنی که امروزه بر پایه سقف سبز نهاده شده است و بر روی پشت بام ها و تراس ها اجرا می شود، با نام روف گاردن معروف است و به معنای بام باغ یا همان باغ در بام می باشد. روف گاردن در واقع خلق فضای سبز بر روی پشت بام است، تا از این طریق طبیعت را در زندگی شهری دخیل کرده و از آن استفاده کنند. بنابراین به هر نوع فضای سبزی که بر روی بام ساخته شود، روف گاردن گفته می شود و شامل مجموعه ای از گیاهان سبز، آبنما، آلاچیق، مبلمان باغی، سایبان، محصولات کشاورزی و سایر امکانات دیگر با توجه به مساحت موجود می باشد.
کشورهایی وجود دارند که از اثرات تاثیرگذار روف گاردن مطلع هستند و برای بالا بردن کیفیت محیط زیست شهری، در جهت گسترش روف گاردن تلاش قابل توجهی می کنند. از میان شهرهای پیشگام در این زمینه می توان به لندن، توکیو، سنگاپور و… اشاره نمود. در شهرهای بزرگ ایران مانند تهران هم به دلیل بالا بودن قیمت زمین امکان ایجاد فضای سبز کافی وجود ندارد، به همین خاطر با ایجاد فضای سبز در بام ساختمان به بهبود محیط زیست کمک کرده و با حضور در باغ کوچکی که در دسترس افراد است، اوقات فراغات خود را سپری می کنند.

اجرای روف گاردن

مزایای طراحی روف گاردن

استفاده از روف گاردن باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می شود و علاوه بر اینکه  معماری ساختمان را ارتقا می دهد، چهره شهر را زیباتر می کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، بستری فراهم می شود تا پوشش های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود. مزیت دیگر روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می کند و حتی می توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات ایجاد نمود.

روف گاردن با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می شود و با ایجاد آن می توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم کرده و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.
یکی از مزیت های روف گاردن (Roof Garden)این است که در فضای گمشده ساختمان، منظره ای متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می توان با مدیریت آب باران، پایداری بنا را افزایش داد. از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم می کند تا محیطی دنج برای استراحت ایجاد شود.

طراحی و اجرا روف گاردن یا بام باغ

ایجاد روف گاردن دارای دو مرحله بوده که مرحله اول به صورت عمرانی، عملیات ایزولاسیون و زه کشی انجام می شود و مرحله دوم لنداسکیپ است که در این مرحله فضای سبز ایجاد می شود و تجهیزات فضای باز مانند آلاچیق، سایبان، مبلمان باغی، باربیکیو و … اضافه می شود.

11 نکته مهم در طراحی روف گاردن که ساختمان را زیباتر می‌کند!

نحوه ایجاد روف گاردن

برای ساختن یک فضای سبز زیبا بر روی پشت بام یا تراس، باید از کارشناسان حرفه ای در این زمینه کمک گرفته و با استفاده از نقشه برداری دقیق، محاسبات مختلف، انتخاب مواد مناسب و همچنین اجرای صحیح یک محوطه خاص را روی پشت بام ایجاد نمود.
خاک مناسب برای روف گاردن
برای ایجاد روف گاردن نیاز به خاک مناسب بوده و انتخاب دقیق خاک یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کرده و نحوه آماده سازی آن را با کمک کارشناسان انجام داد. خاک مخصوص روف گاردن از محدودیت هایی برخوردار است، بنابراین باید خاکی را انتخاب کرد که قدرت جذب آب بیشتری را دارد  و وزن مخصوص کمتری داشته باشد.

با وجود اینکه می توان با کود دهی مناسب نیاز غذایی گیاهان موجود در روف گاردن را برطرف نمود، اما به خاطر دردسر هایی که تعویض خاک در روف گاردن دارد، باید خاک مخصوص روف گاردن دارای مواد غذایی باشد که در طول زمان نه تنها دانه بندی گیاهان را بهبود بخشیده، بلکه نیاز آنها ببه مواد غذایی را برآورده کند.

مصالح و متریال مناسب برای روف گاردن

یکی از مهم ترین عواملی که در انتخاب مصالح و حتی نحوه اجرای آنها نقش مهمی دارد، محدودیت وزن است و با وجود اینکه روف گاردن بسیار شبیه محوطه سازی می باشد، اما برای هر نوع تغییراتی که در مصالح داده می شود، باید وزن آن را در نظر گرفت.

تقسیم بندی وزن در روف گاردن

تمام مهندسان در زمان ساخت بناهای مختلف وزن برف روی بام را به صورت تقریبی برای هر متر مربع 50 کیلو گرم در نظر می گیرند و با کمک این محاسبات می توان وزن اضافی ناشی از ساخت روف گاردن بر روی پشت بام را در نظر گرفت. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، تقسیم بندی وزن المان ها و تجهیزاتی است که در روف گاردن قرارمی گیرند، زیرا آنچه مهندسان برای برف محاسبه می کنند، به صورت یکنواخت بر روی کل بام است، اما ممکن است در بعضی از نقاط روف گاردن، بار به صورت متمرکز اعمال شود. بنابراین  تقسیم بندی وزن در تمام نقاط به صورت یکنواخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

طراحی روف گاردن مدرن و نکات اجرای بام سبز

عملیات ایزولاسیون روف گاردن

یک از با اهمیت ترین مواردی که باید در روف گاردن به آن پرداخته شود، انجام  عملیات ایزولاسیون است، زیرا با ایزولاسیون می توان مرزی را تعیین نمود که امکان عبور و عدم عبور آب به زیر روف گاردن را فراهم می کند. با توجه به اندازه روف گاردن می توان از مواد و روش های مختلفی مانند قیر و گونی برای ایزولاسیون روف گاردن استفاده نمود.

نحوه زهکشی در روف گاردن

به همان اندازه که ایزولاسیون در روف گاردن نقش پر رنگی دارد، عملیات زهکشی هم با اهمیت خواهد بود، زیرا علاوه بر اینکه به حفظ سلامت ریشه گیاهان کمک می کند، در هدایت آب مازاد به لوله های خروجی هم نقش مهمی دارد و در صورتی که لوله های جداگانه برای دفع آب مازاد نصب نشود، می توان از لوله های آب باران بهره گرفت. حتی این امکان وجود دارد که با استفاده از مصالح خاص و فنون مختلف، زهکشی متمرکز را به صورت گسترده انجام داد و این عملیات با استفاده از لایه های مخصوص زهکش روف گاردن امکان پذیر خواهد بود.

روف گاردن و انجام فیلترینگ

عملیاتی که در آن از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر ممانعت شود، فیلترینگ نام دارد و انجام آن از طریق لایه ای از الیاف می باشد. در صورتی که عملیات فیلتریک در روف گاردن انجام نشود، بافت خاک تغییر کرده و مسیر های زهکشی روف گاردن، انسداد می یابد. لذا انجام فیلترینگ از اهمیت بالایی برخوردار است.

وجود آلاچیق در روف گاردن

از آنجایی که برای متصل کردن آلاچیق به ساختمان محدودیت وجود دارد و نیروی باد وارده در روف گاردن زیاد است، باید آلاچیق هایی مخصوص برای روف گاردن ساخته شود و نمی توان از آلاچیق هایی که بر روی زمین نصب می شوند، استفاده نمود.

روف گاردن

ساخت آلاچیق در روف گارن با ساخت آلاچیق برروی زمین تفاوتهایی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

1-نیروی باد وارده بر آلاچیق در روف گاردن بیشتر است
2-در اتصال استراکچر به  آلاچیق محدودیت وجود دارد

گیاه مناسب روف گاردن

هدف اصلی از ساخت روف گاردن، ایجاد فضای سبز است و همه هزینه هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می شود، برای رسیدن به این هدف است. با وجود اینکه  گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که بر روی زمین کاشته می شوند، اما باید در انتخاب گیاه مناسب به خصوصیت آن توجه کرده و گیاهانی را برگزید که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش باد های شدید و … از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان خرید گیاه به آن توجه داشته باشید.

انتخاب خاک برای روف گاردن

خاک در روف گاردن یکی از مواردی است که میبایست برای انتخاب و آماده سازی آن دقت زیادی نمود چرا که خاک در روف گاردن دارای محدودیت هایی است که برخی از آنها عبارتند از:

1- خاک در روف گاردن باید وزن مخصوص کمتری داشته باشد
2- خاک در روف گاردن باید توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد
3- اگر چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در روف گاردن برطرف کرد اما به دلیل مشکلات برای تعویض خاک در روف گاردن ،خاک در روف گاردن باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید.

انواع روف گاردن

 بام سبز سیستم متمرکز (intensive)

این سیستم به نام مقطع عمیق نیز شناخته می شود. این نوع از بام سبز شبیه یک پارک طراحی می شود و شامل انواع مختلفی از گیاهان بوده . وقتی برای ایجاد فضای سبز بر روی بام از عمق خاصی از زمین استفاده می شود و ملزومات متفاوتی برای ایجاد این عمق بکار برده می شود بام سبز ما سیستم متمرکز می باشد.

بام سبز سیستم گسترده (extensive)

سیستم گسترده به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد. این روش برای بام هایی که ظرفیت اجرایی بسیار کمی دارند استفاده می شود. 

طراحی و اجرای روف گاردن

بام سبز ترکیبی (synthetic)

این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در این نوع روف گاردن پانل هایی برای رشد گیاهان بر روی بام سبز در نظر گرفته شده که بستر مناسب و سبکی می باشد. 

بام سبز سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box)

در سستم مدولار، گیاه و محیط کاشت آن در جعبه های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می پوشاند، نگهداری می شود.به این جعبه ها فلاورباکس گفته می شود.

نکات مهم و اساسی در طراحی و اجرای روف گاردن 

باید به وزن و بار وارد شده در اجزای بکارفته در روف گاردن دقت کرد زیرا بعضی از ساختمان ها برای اجرای این کار تعبیه نشده و طاقت بار سنگین را ندارد .
نکته بعدی بررسی سقف از نظر سازه است .
در آخر اگر پس از بررسی های به عمل آماده مشخص شد که بام طاقت و قدرت تحمل روف گاردن را ندارد ، باید بار های متمرکز مانند آلاچیق را از طراحی حذف کرد و بارهای گسترده اجرا نمود. و این موارد گفته شد در طراحی و اجرای روف گاردن در مورد تراس هم صدق می کند.

برای بررسی فضا و قدرت تحمل بار اعمالی توسط سقف مشاوران باغ ایرانی با مراجعه حضوری و بازید از سقف ساختمان به بررسی می پردازند و بهترین و کاربردی ترین طرح رو برای شما پیاده سازی می کنند.

مزایای طراحی روف گاردن 

زیبایی محیط و شهر 
ایجاد فضای جدید و اضافی برای دورهمی 
کاشت درختان باعث کمتر شدن آلودگی هوا میشه 
تولید اکسیژن توسط گیاهان 
برای تفریح و سرگرمی ساکنین ساختمان 
عایق حرارتی در برابر گرما و سرما 
جلوگیری از به هدر رفتن آب باران
 زیبا سازی منظره ساختمان 
اجرای روف گارد مثل عایق صوتی عمل می کند
کاشت گیاهان در روف گاردن مانع از تابش مستقیم نور خورشید می شود
از باربیکیو ، آلاچیق ، استخر ، آبنما و… در ساخت طراحی و اجرای روف گاردن استفاده می شود.

قیمت طراحی روف گاردن

اگر می خواهید با کمترین قیمت و تضمینی طراحی روف گاردن خود را انجام دهید طراحی خود را به شرکت باغ ایرانی بسپارید. 
قیمت طراحی روف گاردن به آیتم های مختلفی بستگی دارد این ایتم ها شامل :
کفسازی روف گاردن : معمولا کفسازی روف گاردن با چوب ، شن و قلوه سنگ تزئینی می باشد . هرچه مسیرهای چوبی بیشتر باشد قیمت طراحی روف گاردن بیشتر می شود. اما اگر از شن های تزئینی استفاده کنیم قیمت کمتر می شود؛ چون نیازی به زیرسازی ندارد.
آبیاری اتوماتیک روف گاردن : باید در آبیاری روف گاردن از آبیاری اتوماتیک یا آبیاری قطره ای هوشمند استفاده کنیم هزینه اجرای آبیاری اتوماتیک در مقایسه با عملکردی که دارد بسیار بسیار مقرون به صرفه خواهد بود .
زیباسازی طراحی روف گاردن مدرن : جهت اجرا و طراحی روف گاردن مدرن نیاز به آماده سازی سطح تمام شده بام وجود دارد. برای زیرسازی استاندارد بام باید ایزوگام در دو جهت مختلف انجام شود و بعد از آن یک لایه ملات ماسه و در آخر سیمان روی ایزوگام ، و یا موزائیک و بعد از تمام این مراحل به مدت دو شبانه روز تست آب باید انجام دهیم .
نورپردازی در طراحی روف گاردن مدرن : مهمترین مسئله و پر هزینه ترین کار در طراحی روف گاردن مدرن نورپردازی است نورپردازی جز عناصری است که در طراحی لاکچری روف گاردن بسیار موثر است.
فضای سبز روی روف گاردن : فضای سبز روی روف گاردن می تواند به صورت گیاهان پوششی و یا ترکیبی از درختان ، درختچه ها و گل باشد ؛ هرچه میزان و تراکم و تعداد آنها بیشتر باشد ، قاعدتا قیمت اجرا و طراحی روف گاردن بیشتر می شود.
وسایل و تجهیزات جانبی روی روف گاردن : این مورد هم جز مواردی هست که هزینه بالایی برای مشتری دارد ؛ وسایل و تجهیزاتی مثل : آلاچیق ، آتریوم ، مبلمان ، آبنما فضایی مشابه آشپزخانه همه این موارد با توجه به متراژ ، تعداد و مدل در قیمت طراحی روف گاردن موثر است.
اگر می خواهیم روف گاردنی با هزینه کمتر بسازیم باید ساده تر و با جزئیات کمتر باشد.

طراحی روف گاردن رستوران 

با طولانی شدن روزها و گرم تر شدن هوا تمایل مردم برای رفتن به کافه و رستوران هایی با فضای باز بیشتر شده است. رستوران با فضای باز حتی در مساحت کوچک و بدون تراس یا باغ بزرگ نیز می تواند بسیار سود آور باشد. مردم ترجیح می دهند بجای نشستن در مکانی بسته و نور اندک در زیر نور خورشید و در زیر سایبان ها بشینند و از وزش باد بهاری یا تابستانی لذت ببرند همچنین باتوجه به وجود کرونا مردم ترجیح می دهند از فضاهای باز استفاده کنند تا خدایی نکرده خود و خانواده عزیزشان دچار کرونا نشوند.
 

طراحی روف گاردن رستوران با فضای باز 

رستوران هایی که فضای بازی دارند و یا کافه ها توجه به این نکته الزامی است نکته حائز اهمیت این است که اگر رستوران یا کافه در همسایگی خود محل سکونت قرار داشته باشد باید از آلودگی صوتی جلوگیری کنند . بطور معمول این رستوران ها محدودیت ساعتی برای خود قرار دادند و فقط تا ساعت 11 شب مهمان قبول می کنند.
باغ ایرانی با گروه ماهر و باتجربه خود با قیمتی مناسب آماده خدمت رسانی در ساخت و طراحی رستوران و کافه ها روی روف گاردن هستند.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490