قیمت طراحی محوطه

امروزه، با وجود زندگی پرتلاطم آپارتمانی، محوطه سازی در فضای ملک شما، احداث باغ ویلا، طراحی و احداث روف گاردن، و که می تواند شامل استخر، آبنما، آلاچیق، گیاهان و گلهای متنوع باشد، رویایی است که بیش از پیش هر فرد را مجذوب خود می کند.
ما درمجوعه بهاران دیزاین با هدف ساخت همین رویا، ..
سالهاست تیمی از خلاق ترین افراد و ایده پردازان گرد هم آمده یم تا بتوانیم ساخت زمین، ویلا، و آپارتمان و حتی پشت بام منزل(برج-آپارتمان) شمارا به گونه یی طراحی و اجرا نماییم که محیط زندگی تان را به تصاویری رویایی تبدیل نماییم.

قیمت طراحی محوطه
طبق تعریف ویکی پدیا ، طراحی محوطه یک حرفه غیروابسته و یک طراحی و هنر سنتی می‌باشد، که توسط طراحان منظر با ترکیب فرهنگ و طبیعت انجام می‌گیرد، ایجاد فضای سبز دلنشین، جذاب و آرام بخش که می توان با طرح های خاص که متناسب با نوع ساختمان ، ویلا و روف گاردن است طراحی و اجرا شده و باعث خوش نما کردن محیط پیرامون ساختمان شود طراحی محوطه در واقع هم نیازهای طبیعی انسان مانند علاقه به طبیعت را دربرمیگیرد و هم باعث آرامش روانی، پاکسازی هوا و محیط و ایجاد فضایی مفرح و شاد می نماید.
اهم ترین و اساسی ترین گامی که برای ایجاد وطراحی محوطه سازی Landscaping design باید برداشت، جانمایی ، آرایش و طراحی آبنما ، آلاچیق ، باربیکیو، نهر ،مسیر راه ، استخرو گل ها و گیاهانی است که با توجه به شرایط محیطی انتخاب و قرار است در محوطه جانمایی شوند.
باید قبل از طراحی برداشت مناسب از فضاها را مشخص نموده تا به بهترین شکل ممکن در جایی مناسب و مطلوب قرار بگیرندوسپس طراحی انجام شود وبعد از پیاده سازی نقشه اجراگردد .
بهره گیری از نوردر طراحی محوطه یکی از عناصر مهم و اساسی به شمار می آید و می توان تمامی نقاط محوطه ویلا ویا ساختمان مانند درب ورودی، استخر، فواره، آلاچیق، درختان و….
به صورت کلی هر وسیله تزئینی که در محوطه وجود دارد را با استفاده از تجهیزات نورپردازی روشن کرده تا زیبایی واقعی محوطه جلوه گر شود.
ناگفته نماند مهمترین عامل برای تکفیک نمودن رنگ ها و مشخص نمودن مسیر راه ها درتاریکی شب استفاده از نور می باشدو اگر در طول شب از نورپردازی و چراغ مناسب در طراحی محوطه استفاده نشود محوطه سازی هیچ مفهومی ندارد به این جهت نورپردازی در طراحی محوطه ویلا امری ضروری بوده و بیشترین اهمیت را دارا می باشد.
در ترجمه واژه انگلیسی Landscaping به کلمه فارسی محوطه سازی می رسیم.
این واژه در اصطلاح فارسی برای هر گونه محوطه سازی از جمله،محوطه سازی مجتمع مسکونی،ویلا،باغ ویلا،تالار ها،شهرک ها،مجتمع های توریستی و هر مکان دیگری که بتوان با کمک گیاهان،آبنما،آلاچیق،موزاییک و سنگ های رودخانه فضای سبز و دلنشینی ایجاد کرد به کار می رود.”معماری منظر” بهترین معادل فارسی لند اسکیپ می باشد.

لند اسکیپ یا محوطه سازی

یا همان معماری منظر هم اکنون در دانشگاه های ایران جایگاه خود را کسب نکرده است و اغلب اساتید معماری برای آن سرفصل های بومی تعریف نکرده اند.
البته در معماری تاریخی ایران،معماری منظر یا همان محوطه سازی در باغ ها،خانه های اشراف،کاخ ها و… بسیار چشمگیر و دلنواز بوده است،به طوری که امضای معمارانی چون شیخ بهایی در پای بسیاری از باغ ها و کاخ های سلطنتی دیده می شود.
شاید علت این امر رابطه پیشینیان ما با طبیعت و استفاده از درخت،حوض،استخر برای ایجاد خنکای طبیعی و مناظر دلپذیر در گذشته بوده است.معماران ایران قدیم،با اتکا به علم و دانش خود در شهرهای کویری ایران هم،باغ ها و منظر های طبیعی با کمترین مصرف آب و امکانات خلق کرده اند.
امروزه معماری داخلی با توجه به زندگی شهری،نسبت به معماری منظر پیشرفت شایان توجهی داشته است؛اما با توجه به همین زندگی شهری و دوری انسان از المان های طبیعی با طراحی منظر می توان قسمتی از المان های خشن زندگی شهری را تلطیف کرد
.این دانش با توجه به آب و هوای هر بوم می تواند،بهترین منظر از لحاظ پوشش گیاهی،مصرف آب،ایجاد محیط دلنشین برای هر 4 فصل ایجاد کند.
اگر به معماری منظر از دریچه گردشگری نگاه کنیم،می توان در باغ های شهر های کویری مانند یزد به خدمت درآمدن طبیعت برای بهتر شدن محیط زندگی برای انسان را ببینیم.
در هر شهر و منطقه گردشگری،طراحی منظر اصولی می تواند جذب گردشگر کند و تصویری واضح را در ذهن گردشگران از نوع معماری منظر و محوطه سازی ثبت کند.
به طور مثال گردشگری که از یزد دیدن کند،تصویری واضح از نوع معماری خارجی خیابان ها و محوطه سازی خانه های ویلایی در ذهن خود خواهد داشت

در محوطه سازی می توان فضاها را به صورت های زیر تقسیم بندی نمود:

1-محوطه سازی شهرک های گردشگری،مناطق توریستی
2-محوطه سازی شهرک های مسکونی
3-محوطه سازی پارک ها و فضای سبز با وسعت کمتر
4-محوطه سازی ویلا ها و باغ های مجلل ،باغ تالار ها
5-محوطه سازی ویلا های شخصی با متراژ کوچکتر
6-محوطه سازی مجتمع های مسکونی
7-محوطه سازی حیاط منازل
تعرفه طراحی محوطه سازی
همان طور که مشخص است،موارد بالا از متراژ زیاد به کم مرتب شده است.حال به بررسی تک تک این موارد می پردازیم:
1-لند اسکیپ یا همان محوطه سازی شهرک های گردشگری و مناطق توریستی
در این نوع شهرک ها و مناطق توریستی فضا بسیار گسترده می باشد و معمولا این نواحی از المان های جاذب توریست و گردشگر بهره می برند.
به عنوان نمونه شهرک توریستی و تفریحی نمک آبرود چالوس در شمال کشور و منطقه توریستی کشتی یونانی جزیره زیبای کیش در جنوب کشور توسط شرکت پروفسور محوطه سازی شده اند که به عنوان یک نمونه اجرا شده از آنها برای توضیح مطلب کمک می گیریم.
در این نوع محوطه سازی وجود کوه،جنگل،دریا جاذبه طبیعی را برای گردشگران ایجاد می کند،بنابراین در محوطه سازی این مناطق باید از مصالح و تجهیزاتی استفاده کرد بیشترین هماهنگی را با محیط اطراف خود داشته باشد.
به عنوان مثال در شهرک زیبای نمک آبرود که در کنار کوه و جنگل استقرار یافته است باید ازموزاییک های واش بتن در پیاده روها با رنگ های مرتبط با طبیعت اطراف بهره جست.همچنین جانمایی آلاچیق ها،استفاده از جدول های مناسب برای جدول بندی خیابان ها و مسیر های عبور،استفاده از سنگ های رودخانه و قلوه سنگ های رنگی در مسیر عبور آب های طبیعی و آبنما ها جلوه خاصی برای مسافران و ساکنان این منطقه خواهد داشت.

محوطه سازی در شهرک های مسکونی

در شهرک های مسکونی هم با ایجاد پیاده رو های مناسب و سنگفرش کردن آنها به وسیله موزاییک های رنگی و زیبا،واش بتن،جدول بندی با جدول های طرح دار و رنگی،ایجاد مبلمان شهری مناسب،ساخت آلاچیق های کوچک و مرتبط به ساختار شهرک،استفاده از سنگ رودخانه به جای چمن و چمن مصنوعی محیطی زیبا و دلنشین ایجاد می شود.

محوطه سازی پارک ها و فضاهای سبز

در این پارک ها که وسعت کمتری نسبت به مناطق توریستی و گردشگری دارند با توجه به نوع پوشش گیاهی پارک و منطقه ای که در آن قرار دارد می توان با ایجاد آبنما ها،موزاییک ها و واش بتن های چراغ دار،استفاده از قلوه سنگ و سنگ های رودخانه رنگی به جای چمن فضای طبیعی و زیبایی ایجاد کرد.

 محوطه سازی ویلا ها ، باغ های مجلل، باغ تالار ها

در محوطه سازی باغ تالار ها و ویلاهای مجلل از مصالح ساختمانی لوکس استفاده می شود.
ایجاد رودخانه های خشک و رودخانه های جاری به کمک سنگ رودخانه درجه 1،ساخت شومینه و باربیکیو،ساخت آلاچیق طرح چوب و چوبی،استفاده از موزاییک و واش بتن های چراغدار در مسیر پیاده روی،استفاده از سنگ های رودخانه در لابه لای فضای سبز،استفاده از دور درختی در باغ،ایجاد آبنما های زیبا،….
می تواند زیبایی محیط شما را چند برابر کند و خاطره ای همیشگی از زیبایی و آرامش برای شما بسازد.

محوطه سازی ویلای با متراژ کوچکتر

هر چقدر فضای کوچکتری داشته باشیم باید سلیقه و طراحی بهتری به خرج دهیم.شما می توانید یک باغ 200 متری را با طراحی زیبا و استفاده از مصالح مناسب تبدیل به فضایی کنید که حد اقل 1000 متر به چشم بیاید.
شما می توانید با ایجاد رودخانه خشک توسط سنگ رودخانه ای،حس وجود یک رودخانه طبیعی در باغ را به وجود آورید.
با نور پردازی مناسب پیاده رو و مسیر عبور می توانید جلوه منظر خود را صد برابر کنید.

توجه به عرض مسیرها و راه ها در طراحی محوطه

عرض مسیرها و راه ها هم بسیار مهم است. به طور معمول راه ها و مسیر ها دسترسی به گونه ای طراحی می شوند که دست کم  2 انسان بزرگ سال، با قد و هیکل متوسط بتوانند در کنار هم به راحتی راه بروند. اما در طراحی محوطه و به خصوص در طراحی مسیرها می توانید، این قاعده را بر هم بزنید؛ گاهی عرض مسیرها را کم کنید، گاهی هم عرض را زیاد در نظر بگیرید، نکته مهم این است که با هر ترفندی که می توانید مسیرها و راه ها را جذاب کنید. مسیر ها گسترده تر یا مسیرهایی که با عرض زیاد هستند می توانند به مردم کمک کنند تا به صورت گروهی در کنار هم راه بروند. این قضیه به آن ها کمک می کند تا جربه متفاوتی داشته باشند، حتی این مسیرها می تواند به عنوان فضای سرگرمی نیز مورد مصرف قرار بگیرد.

توجه به مواد و مصالح در مسیرها و راه ها در طراحی محوطه

بحث دیگری که در طراحی مسیرها بسیار مهم است، متریال ها و یا همان مواد و مصالحی است که جسته و گریخته در طول مطلب به آن ها پرداختیم، حالا هم میخ واهیم تعدادی از بهترین متریال ها را که برای این کار مناسب هستند به شما معرفی کنیم.

استفاده از بتن در طراحی محوطه و مسیر ها و راه های دسترسی

مسیر های بتنی یکی از محبوب ترین و دوستداشتنی ترین مسیرها و راه های دسترسی در طراحی محوطه ها هستند. آن ها ایمن و زیبا هستند و ظاهر جذاب آن ها شما را خسته نمی کند. آن ها قابلیت این را دارند که به هر صورتی در بیایند (به خاطر قالب بندی های آن ها) بنابراین می توانند تمام خواسته شما را از یک مسیر جذاب و زیبا با بهترین طرح برآورده کنند. در ضمن رنگ خاص آن ها ترکیب زیبایی با رنگ سبز چمن ها پدید می آورد که قطعا در محبوبیت آن ها تاثیر گذار است.

هزینه طراحی محوطه سازی

هزینه محوطه سازی

هزینه طراحی محوطه و فضای سبز

قیمت هر متر مربع طراحی فضای سبز

هزینه محوطه سازی ویلا

قیمت محوطه سازی باغ

قیمت هر متر مربع طراحی فضای سبز
Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490