طراحی فضای سبز شهری

باغ ایرانی جز برترین طراحان در زمینه طراحی فضای سبز شهری در استان کرج می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر و شروع همکاری با باغ ایرانی با ما در تماس باشید
 

طراحی فضای سبز شهری

فضای سبز در ایران دارای قدمت چند هزار ساله می باشد اما با این حال وضعیت فضای سبز شهری در ایران  مطلوب نیست . با مدیریت فضای سبز شهری می شود برای هر شهر متناسب با ظرفیت موجود آن شهر فضای سبز ایجاد کرد که سالهای سال اثرات مطلوب خود را بر روی شهر بگذارد.

فضای سبز شهری چیست

فضای سبز شهری منطقه ای پوشیده شده از گیاه در داخل و اطراف شهر ها است که دارای کارکردهای مهمی برای شهر می باشد از جمله : کاهش دما، تلطیف هوا، زیبا آفرینی، کاهش آلودگی و…
فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است که در عرصه های طبیعی و یا مصنوعی تحت استقرار درختان ، گل ها ، چمن ها و سایر گیاهان است که بر اساس نظارت و مدیریت انسان ها با توجه به ضوابط ، قوانین برای بهبود شرایط زیستی، شرلیط رفاهی شهروندان و.. طراحی و اجرا می شوند.

اهمیت فضای سبز شهری

مهمترین اثر فضای سبز در شهر اثرات زیست محیطی آن است که در شهر باعث افزایش کیفیت زیستی شهر، ایجاد تعادل و زیبایی شهر می شود. در واقع فضای سبز ریه های تنفس شهرها به شمار می آیند.
فضای سبز در شهرها باید مدیریت شود مدیریت فضای سبز شهری شامل: ارزیابی ،طــراحی، کاشت، نظارت در حفـظ و نگهداری آن می شود. مدیرت فضای سبز باید با همکاری مردم انجام شود.

نگهداری فضای سبز

نگهداری فضای سبز یکی از اصول اساسی در مدیریت فضای سبز محسوب می شود. نگهداری فضای سبز شامل : آبیاری، کود دهی و هرس می شود.
آبیاری فضای سبز شهری
در مناطقی که بارندگی سالیانه کم می باشد باید در زمان های کمبود باران آب مورد نیاز فضای سبز را به وسیله آبیاری تامین کرد.
انواع آبیاری فضای سبز شهری

 • روش کرتی یا غرقابی
 • روش نشتی
 • روش بارانی
 • روش قطرهای

کود دهی فضای سبز شهری
باتوجه به اینکه فضای سبز به صورت یکنواخت و همان گیاه در یک محل ثابت است نیاز به کود دهی دارد کود های اصلی که گیاهان نیاز دارند شامل پتاس، کلسیم ، منیزیم و گوگرد و … می باشد. مواد غذایی هم وجود دارد که باید در صورت مشاهده کمبود آن در فضای سبز اضافه کرد شامل آهن ،روی ،منگنز و … می باشد. کود های حیوانی ارزش غذایی زیادی ندارند و فقط به دلیل بهبود خواص فیزیکی خاک و بالا بردن قدرت نگهداری آب مورد مصرف قرار می گیرند .
هرس فضای سبز شهری
هرس به معنی قطع کامل و یا جزئی شاخه، ریشه، پوست، برگ درخت می باشد به منظور تحت تاثیر قرار دادن نحوه رشد و باروری گیاهان.
مزایای هرس فضای سبز شهری

 • سلامت گیاه با حذف شاخه های خشک شده، آفت زده
 • ایجاد شکل در گیاهان
 • ایجاد تعادل بین شاخه، برگ 
 • جوان ساختن درختان مسن

المان هایی که در فضای سبز کاربرد دارند مانند : آلاچیق سازی، حاشیه سازی، شکل سازی، شکل هرمی و مبلمان پارک

اهمیت فضای سبز شهری

اصول طراحی فضای سبز

فضای سبز به دو دسته فضای سبز پهنه ای و فضای سبز خطی تقسیم می شود. فضای سبز پهنه ای به فضاهایی می گویند که در عکس های هوایی به شکل بافت منسجم مشاهده می شوند و در نقشه های شهری به صورت لکه های سبز دیده می شوند. فضای سبز خطی به فضاهایی می گویند که در نقشه های شهری دیده نمی شوند. همه ی فضاهای سبز خطی در مالکیت مردم قرار دارند و تقسیم بندی بر اساس مالکیت فقط در مورد فضاهای سبز پهنه ای اعمال می شود.
نقش گیاهان در فضای سبز

 • ممانعت از حرکت
 • تقسیم فضا
 • ایجاد حصار
 • کنترل دید

سرانه فضای سبز در تهران
استاندارد سرانه فضای سبز در جهان برای هر فرد 25 متر مربع می باشد و در ایران برای هر فرد 9 متر مربع وجود دارد در حالی که  تنها 4/6 متر مربع از این فضا در تهران تامین شده است.

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490