نهال کاری

برای درختکاری رعایت این دو نکته ضروری است . نخست، مکانی که قرار است در آن درخت کاری صورت گیرد و دوم انتخاب و تهیۀ نهال. پس از مشخص شدن محل مناسب برای درخت کاری و انتخاب نهال خوب، شرایط برای نهال کاری آماده است. در این مقاله سعی بر آن است تا عومل محیطی و انسانی موثر در حین کاشت نهال و بذر مورد توجه قرار گرفته و بر اساس آنها اقدام به کاشت شود؛ تا از کمترین امکانات و توان بهترین نتیجه گرفته شود. سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اهمیت جنگل‌کاری در کشور گفت: با تغییر اقلیم که تقریبا همه دنیا را درگیر کرده، کشت درختان و فضای سبز یک ضرورت انکارناپذیر است. طی ۱۵۰ سال گذشته میزان دی‌اکسید کربن هوا ۳۰ درصد افزایش یافته که برای سلامتی بسیار مضر است.بنابراین با توجه به این مهم باید نهال کاری و طراحی و اجرای فضای سبز را بطور چشم گیری افزایش دهیم تا در دنیایی پاکیزه نفس بکشیم . 
 
نهال کاری

زمان کاشت نهال

بهترین زمان کاشت نهال، اغلب در هنگام خواب نهال است. در مناطق گرم و معتدل و نیمه سردسیر، بهترین زمان کاشت، پاییز و پس از به خواب رفتن نهال است ولی در مناطق نیمه سردسیر بهتر است نهال کاری پس از سپری شدن یخبندان انجام شود.مناسب ترین زمان روزانه برای درخت کاری، روزهای ابری و هوای آرام است. در روزهای آفتابی و گرم و یا یخبندان و یا در هنگام وزش بادهای شدید باید از کاشت نهال خودداری کرد. پایان زمان کاشت در پاییز باید طوری برنامه ریزی شود که ریشۀ نهال قبل از رسیدن یخبندان، با محیط جدید سازگار شود. بنابراین زمان کاشت باید دو تا سه هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد.
 
کاشت نهال

زمان کاشت درختان مناطق گرم و معتدل

در مناطق دارای آب و هوای معتدل که زمستان های سرد و یخبندان های طولانی ندارند بهتر است زمانی اقدام به کاشت نهال کنید که درختان به خواب زمستانی رفته اند .  در این مناطق پاییز و زمستان تفاوت دمایی زیادی ندارند، به همین دلیل با شروع فصل پاییز تا زمانی که هوا سرد است و رو به گرمی نرفته باشد، بهتر است اقدامات لازم جهت کاشت درخت را انجام دهید.

بهترین زمان کاشت درخت در مناطق سردسیر

در مناطق سرسیر و دارای فصل های یخبندان بهتر است در فصل خواب درخت اقدام به کاشت نکنید پس از سپری شدن پاییز و یخبندان های زمستان، بهترین زمان کاشت درخت فرا می رسد. درختان در این زمستان از یخ زدگی در امان هستند و همچنان نیز در خواب زمستانی به سر می برند.

زمان کاشت نهال گلدانی

کاشت نهال های گلدانی زمان خاصی نمی خواهد .  زیرا نقل و انتقال و کاشت آنها در تمام طول سال عملی است . برای جابجایی گلدان ها به این نکات توجه کنید . 

  •  وقتی می خواهید گیاه را جابجا کنید ، دمای محیط اولیه با دمای محیط نهایی نباید با هم متفاوت باشد .

  • رطوبت و بافت خاک گلدان باید در حدی باشد که مانع از هم پاشیدگی خاک گلدان شود.

  • در هنگام کاشت، ظرف گلدان با احتیاط جدا گردد و از کاشت نهال با گلدان و ظرف خودداری گردد.

 

بهترین زمان کاشت درخت در ایران

روز 15 اسفند در کشور ما روز درختکاری نامیده شده است .  در این روز مراسمات مختلفی از سوی ارگان های دولتی و مردمی برگزار می شود. این زمان در کشور ما بهترین زمان برای کاشت درخت بوده؛ چرا که درختان در خواب زمستانی به سر می برند و در مدت کوتاهی با فرارسیدن به فصل بهار شروع به رشد می کنند .کسانیکه علاقمند به کاشت نهال هستند در این روز اقدامم به کاشت نهال می کنند و بهترین تاثیر را روی خود و جوامع انسانی می گذارند .

روش های جابجایی درخت

  1. ریشه برهنه(ریشه لخت)
  2. بسته بندی و گونی پیچی کردن ریشه گیاه ( روت بال )
  3. روش استفاده از ماشین آلات مخصوص جابجایی درخت

 

جابجایی درخت به روش ریشه برهنه 

درختچه های خزان پذیر با ارتفاع حداکثر ۲ متر یا قطر تنه ۵ سانتیمتر برای این روش مناسب است در این روش اقدام به کندن چاله اطراف درخت می کنیم باید با فاصله از درخت شروع کنیم. قصد ما این است که تا شعاع 30 سانتیمتری درخت را حفر نماییم .  در این فاصله به ریشه‌¬های اصلی آسیبی نخواهد رسید و ریشه-‌های جانبی قطع می¬‌شوند. عمق گودال حدود ۴۵ سانتیمتر مناسب است. برای خارج کردن خاک از چنگک استفاده می کنیم و خلاف جهت درخت حتما  با پارچه مرطوب ریشه¬‌های بیرون آمده را بپوشانید و از خشک شدن آن محافظت نمایید. باید به این نکته توجه کرد که هر چقدر حجم بیشتری از ریشه باقی بماند، نتیجه بیشتری خواهیم گرفت. پس حفاری را تا عمق کمتر از ۴۵-۶۵  سانتیمتر انجام ندهید. پس از اینکه به عمق مورد نظر رسیدید می¬‌توانید با دقت درخت را کج نموده و با استفاده از ابزار برش ریشه، گیاه را آزاد کنید. اکیدا با فشار آوردن به تنه گیاه به آن آسیب نرسانید. می¬توانید در برخی موارد از فشار آب استفاده نمایید. اگر همان لحظه نمیخواهید درخت را بکارید آن را در خاک سبک یا خاکبرگ نگهدار کنید و سپس در جای مناسب با خاک نرم بکارید .
 

جابجایی درخت به روش روت بال

ازاین روش برای گیاهان با قطر تنه بیشتر از ۵ سانتیمتر استفاده می کنند .  در این روش در واقع درخت همراه با خاک اطراف ریشه جابجا میشود. قبل از شروع به کار باید درخت را هرس مناسب کرد. میزان خاک توپی شکل و گونی پیچ شده اطراف ریشه درخت به اندازه دو سوم از اندازه درخت می باشد. گستره تاج درخت در زمانی که آفتاب به طور عمود بر زمین میتابد، میزان سایه درخت مشخص میشود. برای این کار از سایه انداز درخت به اندازه یک سوم به سمت تنه درخت رفته و علامتگذاری می‌نماییم. جنس خاک و نوع درخت در میزان اندازه توپ ریشه و شکنندگی خاک اطراف آن بی تاثیر نیست. 

روش جابجایی درخت

جابجایی درخت به روش استفاده از ماشین آلات مخصوص

روش استفاده از ماشین آلات مخصوص جابجایی به علت هزینه بالا، عدم کارایی در هر مکانی(مثلا در داخل خانه، مکان¬‌هایی که سیم برق یا تلفن، لوله آب یا گاز عبور کرده) و نیز در برخی موارد عدم اجرای صحیح در جابجایی درختان بزرگ، همچنین انجام عملیات توسط افراد متخصص، توصیه نمی¬‌شود. اما برای درختان کهنسال که ریشه آن ها بسیار گسترده است و اندازه آن بزرگ می باشد می توان از این روش استفاده کرد . 

جابجایی درخت با ماشین آلات

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490