طراحی و اجرای فضای سبز در کرج

باغ ایرانی جز برترین طراحان فضای سبز در استان البرز می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر و شروع همکاری با باغ ایرانی با ما در تماس باشید
 
طراحی و اجرای فضای سبز در کرج
 یکی از جدی ترین بحران‌هایی که  شهرهایمان را تهدید می‌کند، جدایی  بین انسان و طبیعت می باشد. رشد شهرها، رشد جمعیت در نتیجه افزایش ساختمان ها باعث از دست دادن فضاهای سبز طبیعی مانند باغ و زمین‌های کشاورزی شده است. در زندگی پرمشغله و مدرن امروزی ، طراحی فضای سبز می‌تواند نقش به سزایی در کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، زیباسازی شهر و… ایفا کند، بنابراین هر شخصی باید در حفظ این فضا تلاش کند.

طراحی و اجرای فضای سبز

طبق گفته سازمان ملل، مقدار فضای سبز استاندارد برای هر فرد  بین 20 تا 25 مترمربع است، اما طبق آخرین آمار اعلام‌ شده از سوی  شهرسازی ایران، مقدار فضای سبز استاندارد برای هر فرد  بین 7 الی 12 مترمربع  است،  با یک مقایسه می‌توان به کمبود  فضای سبز در کشور پی برد. یکی از مهم‌ترین پیامد این موضوع  آلودگی هوا می باشد که در حال حاضر گریبان‌گیر اغلب شهرهای بزرگ کشور است.
آلودگی هوا یکی از مشکلات محیط‌ زیست است که خود این موضوع محدودیت‌های بسیاری را برای رشد گیاهان به وجود می‌آورد، گیاهان از طریق عمل فتوسنتز هوا را پاک می‌کنند و اکسیژن مورد نیاز برای موجودات زنده را فراهم می کنند. استفاده از فضای سبز علاوه بر کاهش آلودگی هوا و تولید اکسیژن، تاثیرات  فراوانی دارد مانند :
 • کنترل تشعشعات نور
 • کنترل باد و ذخیره انرژی
 • کاهش دما و افزایش رطوبت نسبی
 • زیباسازی فضای شهر
 • افزایش حس آرامش
 • کاهش آلودگی صوتی
گیاهان در اصول طراحی فضای سبز حرف اول را می زنند. گیاهان با توجه به ویژگی های خاص خود به عنوان یک فرم معماری موثر در ساختن فضا سهیم می شوند. گیاهان می توانند در دیوار، سقف و کف به کار روند. گیاهان می توانند فضاها را به خوبی تعریف کنند و باعث تفکیک فضاها به صورت بصری شوند.
نقش گیاهان در فضای سبز
جلوگیری از حرکت ، تقسیم فضا، ایجاد حصار
فضای سبز شامل فضای سبز پهنه‌ای و فضای سبز خطی  می‌شود.
فضای سبز پهنه‌ای فضاهایی هستند که در نقشه‌های شهر به صورت لکه‌های سبز دیده می‌شوند. فضای سبز پهنه‌ای شامل باغ‌ها و پارک‌ها می باشند. 
فضای سبز خطی به فضاهایی گفته می‌شود که بیشتر در شهر‌ها و گذرگاه‌ها دیده می شود. ممکن است فضای سبز خطی در نقشه‌های شهری،  دیده نشوند. نقش بسیار مهمی در کنترل مسائل زیست محیطی بر عهده دارند. تمام فضای‌ سبز خطی‌، در اختیار عموم مردم قرار دارد. فضای سبز خطی شامل فضای سبز معابر و کمربندهای سبز می باشند. فضای سبز خطی می‌تواند عهده دار وظایف زیست محیطی از جمله بادشکن،کاهش آلودگی‌ صوتی باشد.
فضای سبز شهری شامل  فضای سبز عمومی، فضای سبز نیمه عمومی و فضای سبز خیابانی می باشد.

فضای سبز عمومی

فضای سبز  عمومی در دسترس همه ی افراد می باشد. در واقع یک مکان عمومی است. مکانی جهت بازی، ورزش و ... است.  فضای سبز عمومی زمانی دارای کیفیت است که باعث حضور مردم در آن فضا شود.  یکی از ابتدایی‌ترین مسائلی که باید در نظر گرفته شود دسترسی راحت مردم به این مکان ها است.  اجزاء اصلی فضای سبز عمومی شامل  نیمکت، روشنایی،  سرویس بهداشتی، کف سازی و ... 

فضای سبز نیمه عمومی

فضای سبز نیمه عمومی نسبت به فضای سبز عمومی محدودتر هستند.فضای سبز نیمه عمومی فقط برای مراجعین یا کارکنان همان سازمان‌ قابل‌استفاده است اما جزء فضای سبز شهری نیز محسوب می شود . برای مثال محوطه ی بیمارستان، پادگان ، ادارات دولتی و... 

فضای سبز خیابانی

به درختکاری حاشیه ی مسیرهای پیاده رو و سواره، میدان ها، اطراف بزرگ راه ها و خیابان ها  را تشکیل می دهند. که تاثیر به سزایی در کاهش آلودگی هوا، افزایش زیبایی شهر و…  دارد.

مراحل طراحی فضای سبز

 1. شناسایی منابع، نیازها، مروری بر طرح ها و قوانین است.
 2. تحلیل منابع و نیازها و تطبیق آن ها با قوانین.
 3. تطابق اقدامات امکان پذیر با شرایط محیطی مکان.
 4. بسط و طراحی طرح.
طراحی و اجرای فضای سبز در کرج

انواع آبیاری فضای سبز
 • آبیاری به روش کرتی
 • آبیاری به روش نشتی
 • آبیاری به روش بارانی
 • آبیاری به روش قطرهای