طراحی باغ صخره ایی

فهرست مطالب

طراحی باغ صخره ایی:در طراحی باغ صخره ایی بهتر است از جریان آب استفاده کنید اگر زمین شما دارای شیب است که چه بهتر در غیر اینصورت شیب مصنوعی ایجاد کرده و آبشار و آبنما ی صخره ایی ایجاد کنید که انتهای آن به برکه ایی ختم شود. در مناطق کوهستانی اگر باغ مسطح باشد امکان بیشتری وجوددارد که شما گیاهان بیشتری کاشت نمایید. صخره و سنگها را به همان شکلی که در طبیعت هستند قرار دهید .گیاهانی که در لابه لای سنگها میکارید به کود شیمیایی و خاک حاصلخیز حساسیت دارند. ایجاد تخت برجسته گل باعث می شود بیننده زیبایی ها

ساخت و طراحی باغ صخره ایی

طراحی باغ صخره ایی:در طراحی باغ صخره ایی بهتر است از جریان آب استفاده کنید اگر زمین شما دارای شیب است که چه بهتر در غیر اینصورت شیب مصنوعی ایجاد کرده و آبشار و آبنما ی صخره ایی ایجاد کنید که انتهای آن به برکه ایی ختم شود. در مناطق کوهستانی اگر باغ مسطح باشد امکان بیشتری وجوددارد که شما گیاهان بیشتری کاشت نمایید.

صخره و سنگها را به همان شکلی که در طبیعت هستند قرار دهید .گیاهانی که در لابه لای سنگها میکارید به کود شیمیایی و خاک حاصلخیز حساسیت دارند. ایجاد تخت برجسته گل باعث می شود بیننده زیبایی ها را بهتر ببیند. هنگام کاشت حواس شما به وسعت و فضای ریشه باشد تا صخره و سنگ محدودیتی ایجاد نکند. در باغ صخره ایی معمولا از گیاهانی که بافت خشن دارند استفاده میشود ..بهتراست بعد از کاشت گیاهان اطراف آنها را با سنگریزه پوشاند.

       تلفن تماس طراحی فضای سبز و محوطه سازی : 09124682490

چگونه باغ صخره ای درست میشود

باغهاي صخره­ اي باغهايي هستند که بيشترين الهام را از طبيعت مي­گيرد و در آنها سعي مي­شود احساس مصنوعي بودن از بين برود. در فضاي سبز شهري ساخت يک باغ صخره­اي مي­تواند جلوه تازه­اي به فضاي سبز بدهد.

هاموک (تاب آویزی در طراحی فضای سبز)
مشاهده

باغ سنگي در نقاطي احداث مي­گردد که بخواهيم از شکل طبيعي زمين حداکثر استفاده را بنمائيم. يا زمين هاي مورد استفاده داراي پستي و بلندي در جهات مختلف بوده  و در ضمن بافت زمين داراي سنگهاي بزرگ نيز باشد. در چنين باغهايي با پرورش گياهان مختلف مي­توان ترکيب­هاي بديعي به وجود آورد. باغهايي صخره­اي داراي کمترين هزينه احداث­اند.

زميني که براي احداث باغ صخره­اي در نظر بگيريم بايد خود داراي منظره طبيعي بوده و حدالامکان از خانه­ها و ساختمانهاي بلند دور باشد. بهتر است براي اين کار از مناطق کوهستاني استفاده شود، زيرا اغلب گياهان باغهاي صخره­اي وقتي از مناطق بومي خود منتقل شوند نياز به هواي آزاد دارند و از آنجايي که در بلنديهاي هوا در جهات مختلف در حرکت است در يک مکان و مثل آنچه در مناطق هموار است راکد نمي­ماند و اين نياز گياه برطرف مي­شود. گرچه مناطق کوهستاني در مقابل خطر باد و نور خورشيد قرار دارند ولي حرارت در آنجا چندمين درجه با مناطق پست تفاوت داده بايد توجه داشت براي گياهان کوهستاني(Alpine) فضاي کمتري نياز است تا گياهان مورد استفاده در طراحي فضاي سبز  (landscape) مثلاً در زميني به مساحت 180×180 cm ممکن ست 12 نوع گياه متداول در طراحي کاشته شود ولي در باغ صخره­اي ميتوان بيش از 50 نوع را در بين مساحت پرورش داد و اين خود عاملي براي تنوع گياهان است. باغ صخره­اي بايد داراي پستي و بلندي تخته سنگهايي به اندازه هاي مختلف باشد. در صورتي که چنين سنگهايي در دسترس نباشند مي توان آنها را از منابع ديگر تهيه و به باغ مورد نظر انتقال داد بايد در نظر داشت سنگها را نه تنها از نظر اندازه­شان بايد دسته بندي نمود، بلکه جنس آنها را نيز بايد در نظر داشت.

محوطه سازی منزل
مشاهده

براي مثال ماسه، سنگ، و يا سنگ آهک، بايد در يک منطقه به کار رود. در مورد سنگهاي بزرگ اگر چه جابجايي و قرار دادن آنها در يک محل ساده نيست، ولي حالت طبيعي­تري به باغ مي­دهد و نيز مي­توان از کنار هم قرار دادن مقداري سنگهاي کوچک­ يک صخره بزرگ به وجود آورد. براي پوشانيدن اطراف يک گياه به آميخته­اي در حدود 1cm خرده چوب يا خرده سنگ نياز است. بايد از سنگي براي آميخته کردن استفاده شود که همچنين سنگهاي اطراف باشد، نه از جنس متفاوت.

مناسبترين محل براي احداث باغ صخره­اي محلهاي شيبدار است که از خطر بادهاي قوي در امان باشد. مناطق آفتابگير براي بسياري از گياهان ايده­آل است هر چند خودآفتابي که از ميان شاخ و برگ درختان ديگر، بخصوص در روزهاي گرم و آفتابي مي­تابد کافي است. باغ سنگي هرگز نبايد در مناطقي که داراي سايه کامل هستند ايجاد گردد.

قبل از شروع به کار يک باغ صخره­اي بايد تمام علفهاي هرز چند ساله را يا از ريشه درآورد و يا از سموم علف کش استفاده نمود. اگر قرار است باغ سنگي در يک محل چمن کاري مي­شده به وجود آيد بايد چمن­ها را از خاک در آورد و به دقت در گوشه­اي جمع کرد. چون ميتوان از آنان براي چمن کاري محل ديگر و يا به عنوان کود در گلدانها و يا در جايي از باغ استفاده کرد. از آنجايي که بسياري از گياهان نمي­توانند خاکهاي هميشه مرطوب را تحمل کنند، زهکشي مناسب براي باغ ضروري است. يک خاک سبک روي سنگريزه­ها مي­تواند، زه­کشي طبيعي و مناسبي را فراهم سازد، اما خاک سنگين رسي که زيربناي رسي دارد به زهکشي مصنوعي نياز دارد بخصوص اگر نتوان ساختار آن را تغيير داد.

احداث باغ گیلاس
مشاهده

اين مسئله بخصوص در زمينهاي هموار و صاف بسيار اهميت دارد. براي زهکشي شيارهايي از بالا تا پايين شيب و به عمق 45cm و به فاصله 180-90 cm از يکديگر حفر کرده. نيمه پائيني شيارها را از سنگهاي بزرگ و آجر شکسته و با قلوه سنگ پر مي­کنيم. سپس مقداري از چمن زير و رو شده را به صورت يک لايه روي آن قرار مي­دهيم تا خاکها، منطقه فاصله بين قلوه سنگها را پر نکنند و زهکشي را متوقف نسازد. در پايان روي آن را با خاک مي­پوشانيم. در زمينهاي شني يا خاکهايي که به زهکشي احتياج ندارند، بايد قبل از قرار دادن سنگها، باغ صخره­اي کاملاً شخم زده و زيررو شود.

در آغاز سنگهاي سنگين ( در حدود 25kg) را در دو طرف زمين آماده شده طوري قرار مي­دهيم که شکل L داشته باشد. سنگهاي بزرگتر را در گوشه به عنوان سنگ نشان به کار برده و از سنگهاي کوچکتر براي تشکيل دو بازويي L استفاده مي­کنيم به طوري که سنگهاي آخري تقريباً در زير خاک ناپديد شوند، نتيجه بايد به صورتي باشد که گويي سنگها از زمين بيرون آمده­اند. و در زيرشان سنگ فروشي وجود دارد براي زهکشي بهتر محل اتصال سنگها بايد به صورت خطوط افقي و عمودي که يکديگر را قطع مي­کنند باشد و و محل اتصال، با سنگهاي اضافي پوشانيده شود.

ساخت باغ صخره ایی در کرج

جهت طراحی و اجرای فضای سبز تماس بگیرید  :  09124682490
اگر این محتوا مفید بود لطفا به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490