طراحی فضای سبز پشت بام

فهرست مطالب

ایجاد فضای سبز در پشت بام خانه به پیش نیازهایی لازم دارد که بام خانه در هنگام طراحی ساختمان باید از این شرایط برخودار باشد. موارد فنی شرایط یک بام برای طراح و معمار آن نیز مهم است. در صورتی که تدابیری اندیشیده شود و  شرایط بام خانه به گونه ای باشد که بتوان زیر سازی مناسبی بروی آن انجام داد و گیاهانی که تصمیم به استفاده از آنها بروی بام شده است بروی یک لایه ضد آب کاشته شوند، با حفظ مسایل زیست محیطی این بام آماده بهره برداری و کاشت پوشش های گیاهی متنوع و متعدد خواهد بود.

قبل از ایجاد فضای سبز در بام خانه حتما باید به لایه های دیگر همچون لایه حصار ریشه و لایه های زه کشی توجه ویژه ای داشت. گیاهانی که در بام کاشته می شوند باید دارای خصوصیاتی باشند که با شرایط ویژه بام مطابقت و هماهنگی داشته باشد. مثلا با خاکی که برای بام در نظر گرفته شده است، سازگار باشند،  ریشه هایی که به صورت عمودی در خاک نفوذ می کنند، گسترده و مخرب نباشند، میزان تحمل نور مستقیم خورشید بر آنها مشخص باشد و در برابر بادهای شدید از خود مقاومت نشان دهند. با توجه به این شرایط چمن ها و پیچیک ها بیشترین سازگاری را با محیط های پشت بامی دارند و به همین دلیل پرطرفدارترین گیاه در ساخت بام های سبز هستند.
البته چمن های رولی و مصنوعی هم می توانند به طور یکپارچه و گسترده بام را بپوشانند یا فقط قسمت هایی را که در طراحی باغ به وسیله طراح مشخص شده اند را پوشش دهند. چمن بافت خاصی به ترکیب محیط می بخشد و از آنجایی که انواع متنوعی از چمن ها با رنگ های متفاوت موجود است استفاده بیش از یک نوع چمن در کنار هم می تواند زیبایی و شکوه خاصی به محدوده چمن کاری شده پشت بام بدهد. توجه داشته باشید که کاشت و استفاده از چمن مختص مکان خاصی نیست. در شکل های زیر نمونه هایی زیبا و منحصر بفرد از مدل های فضای سبز در بام خانه را مشاهده می کنید که چگونه طبیعت را به ساختمان ها آورده اند و محیطی نشاط آور و زیبا خلق کرده اند.

طراحی فضای سبز پشت بام

اصول طراحی فضای سبز پشت بام

در طراحی بام سبز، اصولی وجود دارند که بهتر است مرحله به مرحله بررسی و انجام شوند. در این طراحی توجه به مسیرهای اصلی رفت و آمد بسیار مهم می باشد. به این ترتیب که مسیر اصلی با کف سازی، لکه گذاری فضاهای سبز و محل قرار گرفتن آلاچیق مشخص می شود. سایر فضاهای باقی مانده را نیز می توان با شی و قلوه سنگ های تزیینی کامل نمود. در آخر به کار بردن تجهیزاتی مانند آتریوم و آبنما بر زیبایی و دلنشین تر شدن فضای شما کمک بسیاری می کند. در این مرحله اتودهای دستی جانمایی گونه هایی گیاهی و تجهیزات انجام شده و برای درک بهتر از اتفاقات پیش رو، طراحی به صورت دو بعدی و سه بعدی صورت می گیرد.

درخت نارون
مشاهده

پوشش گیاهی مناسب طراحی فضای سبز پشت بام

انتخاب پوشش گیاهی باید متناسب با ویژگی های اقلیمی ( شامل نور ، جهت و شدت وزش باد، آب و … ) و طراحی صورت گرفته برای روف گاردن ( بام سبز ) انجام شود. در طراحی کاشت، تمرکز اصلی بر انتخاب گونه های گیاهی مقاوم به شرایط محیطی شدید و گیاهان همیشه سبز می باشد. البته با توجه به مسائل کمبود آب و صرفه جویی در مصرف آن، سیستم آبیاری اتوماتیک می تواند گزینه ایده آلی بوده و این مشکل را برطرف سازد. به این صورت که با توجه به تراکم و نوع گیاهان برنامه مشخصی جهت آبیاری در دفعات و فواصل زمانی به دستگاه داده شده و آبیاری به صورت منظم انجام می گیرد.

نکات مهم در طراحی روف گاردن

  • روف گاردن باعث تلطیف و خنکی هوای منزل شما در تابستان و همچنین باعث کاهش مصرف انرژی در زمستان از طریق پوشش سقف می شود.
  • اگر تمایل دارید در طراحی روف گاردن از آلاچیق هم استفاده کنید باید به وزن آلاچیق و هم چنین نیروی باد هم دقت کنید. معمولا برای باغ بام از آلاچیق های چوبی استفاده می شود.
  • برای انتخاب گل و گیاه مناسب باغ بام باید به میزان مقاومت گیاه در برابر وزش شدید باد و نور مستقیم آفتاب ،تحمل گرما و سرما و میزان رشد ریشه ها توجه کنید.
مکانیزاسیون کشاورزی چیست؟
مشاهده

مرحله نهایی بعد از تهیه متریال ها و اجرای طرح مورد نظر، نگهداری فضای ایجاد شده به صورت تخصصی است. زیرا تمامی موارد گفته شده به خصوص گیاهان، هر از چندگاهی نیاز به بازبینی و رسیدگی کامل دارند.

اگر این محتوا مفید بود لطفا به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490