آموزش کاشت و پرورش میوه گلدانی

فهرست مطالب

امروزه حذف حیاط های شخصی و میل به آپارتمان نشینی سبب شده که داشتن درخت میوه برای همه افراد غیر ممکن به نظر برسد . اما باید بگوییم که باغبانی گلدانی این امر را ممکن کرده و میوه هایی هستند که با کمی مراقبت در گلدان در پاسیو یا بالکن منازل پرورش می یابند و به بار می نشینند. کاشت و پرورش درخت میوه هم باعث رضایت حس باغبانی شما می شود و هم دسترسی شما به میوه مورد علاقه تان را ممکن می کند .

کاشت مرکبات در گلدان

درخت نارنگی، گیاهی همیشه سبز است که ارتفاع آن به حدود ۳ الی ۴/۵ متر می رسد. اگر می خواهید در خانه ی خودتان یک درخت نارنگی پرورش دهید، به این ترتیب عمل کنید:

درخت نارنگی برای رشد به نور آفتاب نیاز دارد، اما نور خورشید مستقیماً به آن نتابد. از خاکی استفاده کنید که جذب آب خوبی داشته باشد. آن را باید مکرراً آب دهید اما خیلی خیس و غرق آبش نکنید.
برای کاشت از هسته های نارنگی های تازه استفاده کنید، چون بهتر رشد می کنند. هسته ها را در بهار یا اوایل تابستان در خاک بکارید.
وقتی درخت جوانه زد آن را به یک گلدان بزرگ تر با مخلوطی از خاک و کود تازه منتقل کنید.
شاید حدود ۴ تا ۷ سال طول بکشد تا درخت های نارنگی ای که از هسته های این میوه رشد می کنند، شکوفه بزنند و میوه دهند. این درخت معمولا در بهار شکوفه می زند و در تابستان میوه می دهد و میوه های آن در پاییز میرسد .

 

کاشت نارنگی در گلدان

 

کاشت سیب در گلدان

اگر درخت سیب می کارید ، باید بدانید که نوع درخت سیبی که در نهایت به دست آید، ممکن است دقیقا از همان نوع سیبی نباشد که هسته اش را در خاک کاشتید. همچنین اینکه درخت شما به طور کامل تا آخرین ارتفاع ممکنش رشد می کند مگر آنکه یک درختچه انتخاب کنید. . به این نکات توجه نمایید :

اگر می خواهید درخت تان میوه دهد، هسته های دو نوع سیب متفاوت را جمع کنید. هسته ها را روی یک دستمال کاغذی مرطوب، درون یک کیسه ی پلاستیکی بگذارید. کیسه را محکم گره بزنید و آن را ۷۰ تا ۸۰ روز در یخچال نگه دارید.
جوانه ها را در بهار، بعد از آخرین یخ بندان در خاک بکارید.
گلدان را در پشت پنجره و در معرض نور خورشید قرار دهید .
درخت سیب را  ۱۰ تا ۱۲ روز یک بار آب دهید. بسیار زمان می برد تا درختتان میوه بدهد شاید 8 تا 10 سال

چمن مصنوعی بین موزاییک
مشاهده

کاشت سیب در گلدان

کاشت لیموترش در گلدان

دست کم ۵ تا ۱۰ عدد هسته را همزمان باهم بکارید چون ممکن است بعضی از آن ها جوانه نزنند. بهتر است  هسته های درشت لیموترش های تازه را بکارید
گلدان لیمو را ۲ تا ۳ بار در هفته آن را آب دهید تا رطوبت خاکش حفظ شود.
درخت لیموترش جوان به روزانه ۱۰ تا ۱۴ ساعت تابش نور خورشید نیاز دارند و درخت رشد کرده ی آن باید روزانه دست کم ۸ ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرد.
هر زمان که بتوانید ریشه های درخت را از سوراخ های ته گلدان ببینید، یعنی وقتش رسیده که درخت را در یک گلدان بزرگ تر بکارید.
ممکن است حدود ۵ سال طول بکشد تا درخت لیموترش میوه دهد و در بعضی موارد باید تا ۱۵ سال صبر کنید.

کاشت لیموترش در گلدان

کاشت انار در گلدان

انار ساده ترین میوه برای کاشت در گلدان است . زیرا در مقایسه با سایر درختان سیستم ریشه ای کم عمقی دارد. انار نسبت به مرکبات مقاوم تر است و به راحتی رشد می کند.

کاشت انار در گلدان

کاشت آناناس در گلدان

آناناس به راحتی قابل کاشت است . به این صورت که تاج آناناس را در آب می گذاریم تا جوانه بزند سپس آنرا در خاک و گلدان مناسب می کاریم . نکته مهم اینکه تاج جدا شده از آناناس را وارونه کنید و آن را برای یک هفته رها کنید. این کار باعث می شود زخم هایی که در اثر برش و جدا کردن برگ ها ایجاد شده اند سفت شوند. اینکار بسیار مهم و ضروری است . آناناس برای میوه دادن به دو سال زمان نیاز دارد . در صورتیکه از آن مراقبت لازم را به عمل آورید . کددهی فراموش نشود .

کاشت آناناس در گلدان

کاشت آلو در گلدان

ابتدا هسته ی آلو را چند روزی کنار پنجره، جلوی نور آفتاب بگذارید تا خشک شود. سپس با استفاده از یک فندق شکن، هسته را باز کنید و دانه های درون آن را بیرون بیاورید. دانه ها را به مدت یک شب، درون یک لیوان آب بگذارید. بعد از آن یک ظرف شیشه ای دردار را با کود پر کنید، دانه ها را درون آن بگذارید و در آن را محکم ببندید. ظرف را به مدت ۶ تا ۸ هفته درون یخچال نگه دارید تا دانه ها ریشه بزنند.

جوانه ها را درون مخلوط کود و خاک بکارید، به طوری که دو سوم آن خاک و یک سوم آن کود باشد.درخت آلو روزانه به دست کم ۶ ساعت نور طبیعی نیاز دارد . در طول دوره ی جوانه زنی، خاک را کمی مرطوب نگه دارید اما آن را خیلی خیس و غرق آب نکنید.
درخت آلو ظرف ۳ تا ۵ سال شروع به میوه دادن می کند.

طراحی ورودی ویلا
مشاهده

کاشت گیلاس در گلدان

درخت گیلاس به مقدار زیادی نور خورشید و گردش هوای مناسب نیاز دارد و در خاک حاصلخیز و ماسه ای که جذب آب خیلی خوبی دارد بهتر رشد می کند.هسته های گیلاس را در مشمای فریزر که هوا به داخل آن نفوذ نمی کند و در یخچال نگهداری نمایید تا جوانه بزند . سپس در خاک بکارید . خاک را کمی مرطوب نگه دارید و هر زمان که خشک به نظر می رسد به آن آب دهید.
برای چشیدن طعم گیلاس های خانگی تان باید حدود ۷ تا ۱۰ سال صبر کنید.

کاشت گیلاس در گلدان

کاشت هلو در گلدان

برای چینه سرمایی کردن هسته های هلو، آن ها را لای یک دستمال کاغذی مرطوب بپیچید و به مدت ۸ هفته در یخچال نگه دارید. بعد از آن، می توانید هسته ها را در خاک بکارید.

برای ساده تر کردن پروسه ی چینه سرمایی، دانه های درون هسته را بیرون بیاورید و هر کدام آن ها را جداگانه درون یک کیسه ی پلاستیکی بگذارید. علاوه بر این، بهتر است همزمان چند دانه را باهم بکارید چون ممکن است بسیاری از آن ها سال اول را دوام نیاورند.
خاک این درخت باید عمیق، شنی و ترکیبی از خاک لومی و لومی رسی باشد. به خاطر داشته باشید که اگر خاک جذب آب کمی داشته باشد، این مسأله می تواند ریشه ی درخت در حال رشد هلو را از بین ببرد.
خاک را مرطوب اما نه خیس، نگه دارید. در غیر اینصورت، گیاه خواهد پوسید. علاوه بر این، درخت هلو به مقدار زیادی نور خورشید نیاز دارد.
ممکن است حدود ۳ تا ۵ سال طول بکشد تا درخت هلو میوه دهد.

کاشت هلو در گلدان

کاشت توت فرنگی در گلدان

توت فرنگی جزو بهترین میوه های گلدانی محسوب می شود که بهترین مزیت توت فرنگی در باغبانی گلدانی این است که دوبار در سال می توان از آن میوه برداشت کرد، یکی در ماه خرداد و دیگری در اواخر تابستان. برای کاشت توت فرنگی شما به یک گلدان با عرض ۴۵ سانتی متر که ۱۰ تا ۱۲ بوته توت فرنگی را دربر می گیرد و خاک باغچه با کود دامی نیاز دارید.

کاشت توت فرنگی در گلدان

کاشت هندوانه در گلدان

هندوانه هم یکی از گیاهانی است که افراد فکر نمیکنند  در گلدان رشد کند ولی بهتر است آن را امتحان کنید و به نتایج خوبی برسید. توصیه می شود که هندوانه را در یک گلدان خود آبیار کشت کنید زیرا هندوانه به آب زیادی نیاز دارد همچنین برای رشد احتیاج به نور کامل دارد که شما می توانید با نور مستقیم خورشید،نور مصنوعی نیاز نوری آنرا برطرف نمایید.

قلمه زدن گل رز
مشاهده

کاشت هندوانه در گلدان

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

گوجه فرنگی یک میوه محسوب می شود که در گلدان هم می تواند رشد کند. اگر گوجه فرنگی را در یک گلدان به اندازه کافی بزرگ بکارید به خوبی رشد می کند و میوه می دهد. وقتی میوه دهی گوجه فرنگی رو به اتمام است به مراقبت زیادی نیاز دارد .

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

کاشت گلابی در گلدان

برای کاشت گلابی در گلدان باید بذر آنرا در یخچال نگهداری نمایید .  برای این منظور، هسته ها را به مدت ۶۰ تا ۹۰ روز درون یک کیسه ی پلاستیکی پر از پیت ماس (کود خزه ی پوده زار) در یخچال نگه دارید. بعد از آن، هسته ها ردرآورده و  ۲ روز دریک لیوان آب گرم بگذارید. درخت گلابی به خاکی که جذب آب خوبی داشته باشد نیاز دارد و  روزانه دست کم ۶ ساعت در معرض نور آفتاب باشد .هر چه نور زیادتر به آن بتابد نیاز به آبیاری بیشتری خواهد داشت .
ممکن است حداقل ۳ سال و حداکثر ۱۰ سال طول بکشد تا درخت گلابی میوه دهد. وقتی میوه ها شروع به تغییر رنگ کردند آن ها را بچینید. اگر میوه ها هنوز سفت باشند، بعد از کنده شدن می رسند.

کاشت گلابی در گلدان

کاشت طالبی در گلدان

طالبی بسیار ساده رشد می کند و طعم بی نظیری دارد . مراقبت هایی که می خواهد این است که در هنگام رشد یک چوب در کنار آن قرار دهید تا  آنرا حمایت نمایید . دانه های طالبی را در عمق 3 سانتیمتری خاک بکارید . خاک آن را مرطوب نگه دارید و نور مناسبی برای آن در نظر بگیرید . وقتی می خواهید بدانید میوه های طالبی رسیده اند یا نه آن را بو می کنید. اگر عطر شیرینی داشت و پوست آن در آستانه ترک کردن باشد یعنی میوه رسیده است.

کاشت طالبی در گلدان

کاشت موز در گلدان

حتما لازم نیست که شما در یک منطقه گرمسیری زندگی کنید تا درخت موز داشته باشید بلکه با کاشت آن در گلدان با عمق 15 سانتیمتر و نگهداری در جای مناسب می توانید به بهتر از آن نیز دست پیدا کنید. شما به یک گلدان بزرگ دارای سوراخ زهکش نیاز دارید.پیازچه ی درخت موز، را تهیه کنید که دربردارنده ریشه موز است. اگر نمی خواهید پیازچه ی درخت موز را خریداری کنید و آن را بکارید تا بزرگ شود و ریشه بزند، می توانید یک درخت کوچک موز را خریداری کنید.با این حساب کار شما راحت تر است . آنرا آبیاری نمایید و شاهد بزرگ شدن آن باشید .

کاشت موز در گلدان

اگر این محتوا مفید بود لطفا به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان 09124682490